REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Datatag – nová zbraň proti zlodějům kol

Promo Datatag

22.04.2014 |Datatag | Cyklistika

Aplikace šablony pro UV

Každý den je v České republice nahlášeno zhruba 30 krádeží jízdních kol – dohromady za rok 2013 to dělá 9 682 případů. Skutečné číslo krádeží bude ještě mnohem vyšší, jelikož řada lidí krádež ani nenahlásí. Ještě hůř vypadají procenta objasněnosti: pachatele se podaří najít jenom u jedné z šesti krádeží a víc než osm tisíc kol tak vloni zmizelo beze stopy.
 

Výstražný štítek s QR kódem a UV natěrem pod ním.

Výstražný štítek s QR kódem a UV natěrem pod ním.

Zabránit zlodějům v jejich činnosti je přitom prakticky nemožné, i když kombinace vhodných zabezpečovacích prvků jim práci alespoň znepříjemní. Letos na náš trh přichází zajímavá technologie bezpečnostního identifikačního značení majetku, která v evropských zemích přinesla za posledních dvacet let skvělé výsledky.
 
Možná jste už slyšeli o technologii mikroteček, která se před časem objevila v české distribuci – tehdy ale bez potřebného zázemí, návazných služeb a podpory policie. Nyní se situace mění a do ČR přišla technologie víceprvkové ochrany britské firmy Datatag. Tahle značka už víc než dvacet let tvrdě a úspěšně bojuje proti krádežím a podporuje projekty na ochranu majetku osob i firem. V České republice má podporu státní i obecní policie a spolupracuje také s pojišťovnami.
 Kolo nejde rozprodat ani rozebrané na díly

 
Datatag funguje jako mezinárodní centrální registr majetku včetně jízdních kol, motorových vozidel, elektroniky, sportovní výbavy a vlastně čehokoli, co se dá ukrást. Zásadní rozdíl proti běžné evidenci – například výrobních čísel rámů v databázi Městské policie – spočívá v tom, že značení Datatag je jednak neviditelné (a tudíž se dá těžko zfalšovat), jednak pokrývá všechny jednotlivé díly, které stojí za ukradení.
 
Když někdo ukradené kolo rozebere na díly a ty pak rozprodá na eBay nebo třeba přes známého v servisu, je prakticky z obliga, protože kola, vidlice ani ostatní drahé komponenty žádné výrobní číslo nemají, a tudíž se po odmontování nedá prokazatelně určit jejich majitel. S argumenty typu „měl jsem tam škrábanec“  toho na policii nebo u soudu asi moc neuhádáte.

Kolo označené technologií Datatag je na tom podstatně lépe, protože je možné každý jeho díl kdykoli zpětně identifikovat, a zjistit tak informace o kole, ze kterého pochází, a o jeho majiteli
 

Ochrana díky 1000 vyleptaných mikroteček

 
Na první pohled je vidět jenom výstražný štítek, pro nalezení funkčních prvků potřebujete minimálně UV lampu, k přečtení registračních kódů pak mikroskop. Prvním z funkčních prvků je neviditelný číselný kód vyleptaný do povrchu laku na rámu a vidlici. Ten se dá přečíst jenom pod UV světlem a obsahuje unikátní registrační kód.
 
Dalším značícím prvkem jsou mikrotečky o průměru 0,5 milimetru. Těch je v sadě celá tisícovka, což bohatě stačí k otečkování každého dílu na kole. Z každé se pod mikroskopem dá vyčíst jedinečný kód. Tečky nalepené směsí laku a UV reflexního lepidla (něco jako lak na nehty) není úplně snadné z povrchu odstranit a nikomu se taková piplačka nemůže vyplatit. Seškrabávání teček se neobejde bez poškození povrchu a lupič navíc nikdy nemá stoprocentní jistotu, že na žádnou nezapomněl.

Registrace v mezinárodní databázi a sleva od pojišťoven

 
UV nátěr na zadní části rámu

UV nátěr na zadní části rámu

Kromě neviditelných bezpečnostních prvků je kolo označené ještě výstražnou samolepkou, která může potencionálního zloděje od krádeže odradit. Značení Datatag tak má také preventivní funkci. Z takto ocejchovaného kola se pro lumpy stává horké zboží, protože nechat se chytit s kradenou věcí, u které se dá její původ tak přesvědčivě dokázat, představuje zbytečné riziko.
 
Neposlední výhodou tohoto způsobu zabezpečení je, že podobně jako u jiných technologií za něj pojišťovny poskytují slevu. V ceně sady identifikačního značení jsou nejenom výše popsané prvky ochrany, ale také registrace kola v mezinárodní databázi po celou dobu, co jej vlastníte. Při prodeji se pak dá přeregistrovat na nového majitele, pochopitelně jenom se souhlasem prodávajícího.
 
Cena bezpečnostního označení kola včetně registrace do databáze je 890 Kč včetně všech poplatků. Platí se pouze jednou a část ceny může pokrýt sleva od pojišťovny. Technologii datatag můžete zakoupit ve svém oblíbeném bike shopu, jejichž seznam vedle dalších informací naleznete na www.datatag.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner