REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Pražské Yosemity - legendární Hlubočepské plotny

20.04.2014 |ms & OVP | Lezení

foto: Marek Smolka

Krásné plotnové lezení po malých lištách na vápně, pár minut od tramvaje, téměř v centru Prahy? To jsou přesně Hlubočepské plotny. Tato oblast se nachází u vstupu do Prokopského údolí. Zde ční ve stráni 2 velké skály, a to pravá a levá plotna. V tomto článku vám představíme lezení v pravé plotně.

Pravá plotna

Pravá plotna

Skála je vápenec, ale velmi specifický. Na svém povrchu tvoří jakési bublinky, mezi kterými se občas najde menší oblejší lišta nebo ještě menší stup. Lezení zde lze doporučit především těm, co rádi technické lezení, ladění na menších chytech a stupech a krásné výhledy z vrcholu. Obtížnost cest je velmi závislá na počasí. Když se do jižních stěn opře sluníčko, ustát ministupy se stává noční můrou.
 

Pravá plotna


Pravá plotna se tyčí přímo nad tratí Praha–Hostivice a u jištění je občas potřeba dávat pozor na projíždějící lokálku. Plotnu lze rozdělit na tři části. Ta nejvíce vpravo nabízí poměrně nové cesty klasifikace od 4 do 5 UIAA. Cesty se poměrně dost drolí. Pro začátečníky jsou zde občas celkem dlouhé odlezy od jištění.


dolez „Železniční“ 6+, leze Honza

dolez „Železniční“ 6+, leze Honza

Prostřední část plotny je krásný Skalní zub, navrchu s odpočinkovou policí s dobírákem a slaňákem. Po jeho pravé části vede jedna z nejklasičtějších cest oblasti – „Železniční“. Krásná dlouhá cesta, v originální morálové variantě za 6+ nebo dvě méně morálové varianty nástupu za 5. Za doporučení rozhodně stojí cesta „Oči pučí“. Až dolezete do klíčového místa, název cesty zcela jasně pochopíte. Rozhodně těžší 7-.
 

Koutkem pod slaňák


Mezi Skalním zubem a levou částí pravé plotny se nachází výrazný kout, kterým vede jednak slanění z vršku a také cesta „Velký kout“ za 6. Komu stačí 2 jištění na 20 m lezení, nemusí brát vklíněnce, ostatním to doporučujeme. Levá část nabízí 3 stěnové hodně ladící cesty za  8, 8 a 9-. Cesty se dost drolí, takže při každé návštěvě se můžete těšit na nové lišty a nové stupy, většinou stejně malé a blbé jako ty předchozí. Nejlezenější je cesta „Pozice nejistá“ za 8. Balet po malých lištách, ale vždy s dobrým chytem na cvakání.

O levé plotně si přečtěte v samostatném článku.

---
Pro Pražáky jsou Hlubočepy skvělá oblast nejen na jedno odpoledne. Výzev si zde najde každý velkou spoustu a trénovat se dá chodit i po práci. Průvodce, informace o spojení a další popis - Hlubočepské plotny. Další zajímavé pražské lezecké oblasti hledejte v sekci Kde sportovat. Pokud vám chybí spolulezec, zkuste najít přes Hledám parťáka.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner