REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Branická skála - přehlížená perla v centru města

09.04.2014 |Lu | Lezení

Branická skála - Převisy

Určitě někdy jezdíte kolem bazénu v Podolí a asi jste si už všimli, že se tam blízko také leze. Možná jste si tuto skálu hned na první pohled zařadili mezi plotny pro začátečníky a víc už vás to nezajímalo. Ale není to škoda? Branická skála není zdaleka jen to, čemu se říká Levá plotna, tedy to, co vidíte z tramvaje, ale i další oblasti jako jsou Převisy, Plotnička nadšenců, Medvídek a Dolní plotna. 


Levá plotna

Levá plotna

My jsme se jednoho slunečného a místy deštivého dne vydali pokořit tento vápencový horský masiv a zalíbila se nám hrůznostrašně znějící oblast s názvem Převisy. Nejdříve jsme se rozcvičili v oblasti Levé plotny na cestách Dlouháč - Srabáč - Křováč (4-5) a zapsali se do vrcholové knížky (!). Pozdravili jsme pár začínajících lezkyň a zamířili do oblasti převislé. Ještě je možná vhodné začínající lezce upozornit, že zápis do knihy Hore zdar! se na začátku dubna opravdu nehodí a používá se pro první přelezení dané cesty v roce.


Kriplkára?

Kriplkára?

Po prosluněných plotnách nás už čekaly převislé Převisy. V této oblasti si přijdou na své i zkušenější lezci. Začali jsme s ohvězdičkovanou Aničkou (6) a zjistili jsme, že tato skála nejen křehce vypadá, ale opravdu taková  je. Krásná, zpočátku přímá cesta zakončená dlouhou, dobře zajištěnou plotnou vám udělá radost a povzbudí do dalších cest. Hledáte tedy další hvězdičky v průvodci a nabízí se Rubikova cesta (5-) a Kriplkára (6).


Kam teď?

Kam teď?

Obě tyto cesty končí v řetězu, od kterého nebudete vědět kam dál. Nabízí se totiž jen tři možnosti: Braník (8+), Krutor (10-) a Citlivý robot (8-). Nás tento nekompaktní převis poslal dolů, nechtělo se nám bojvat s gravitací a uvolněnými kameny bombardovat skupinky pod námi.

Komu zvoní hrana?

Komu zvoní hrana?

Na závěr našeho lezení jsme si nechali lahůdku této stěny s názvem Komu zvoní hrana (8-). Doporučení průvodce „leze se jen pomocí hrany“, vám přijde vcelku logické. Ale jen do chvíle, než tu cestu opravdu lezete. V našem případě to skončilo jako boj od expresky k expresce.


Město na dlani

Město na dlani

I tak jsme strávili na Branické skále velmi příjemé odpoledne, kdy jsme se na dohled vzdálili ruchu velkoměsta, ale stále jsme ho měli celé pod kontrolou. Pokud si tuto nevýznamnou lokalitu sami vyzkoušíte a zjistíte Komu zvoní hrana, dejte mi v komentářích vědět.

Fotografie: Lu

--
Asi nejlepšího průvodce pro oblast Převisy naleznete zde.
Další lezecké oblasti naleznete v sekci Kde sportovat - lezení - skály.
Nevíte-li, koho vzít s sebou, zkuste najít parťáka.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner