REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Z Petřína na vrcholky Alp aneb jak se Barča Válková připravuje v prostředí Prahy na jedny z nejtěžších závodů na světe

26.09.2012 |OVP | Extrémní závody

Foto: Petr Paseka

Před několika dny se vrátila z mistrovství světa v Adventure race, které se letos konalo ve Francii. Během závodu, který trval bez čtyř hodin týden čistého času, musela překonat přes 500 km s převýšením okolo 20 000 metrů. Pracuje v Praze a tak nás zajímalo, jak se dá na jeden z vůbec nejnáročnějších závodů připravit v prostředí našeho hlavního města a jeho okolí. 

 
Je to jen pár dnů od toho, co jsi se svým týmem dokončila mistrovství světa v adventurerace na krásném 12. místě.  Jak si s vaším výkonem a umístěním spokojená? 
 
S umístěním jsem spokojená, myslím, že odpovídá našim očekáváním a jsem ráda, že jsme dokončili závod v cele délce a v kompletním složení. Samozřejmě víme, kde jsou naše mezery a že je toho spousta, co zlepšovat, ale tenhle závod byl asi opravdu největší extrém, co jsme zažili.Dokončit ho celý se podařilo jen 15 týmům na světě a jsme rádi, že se k nim také řadíme.
 
Při závodech adventurerace se střídá mnoho disciplín a závodník musí prokázat velikou všestrannost. Z čeho všeho se skládá tvá příprava?
 
Protože v tomto druhu závodů se mohou dle chuti pořadatelů vyskytnout prakticky všechny outdoorové disciplíny, je jakýkoliv pohyb součástí tréninku. Závodnici musí byt opravdu všestranní. Největší zastoupeni má ale tradičně běh/trek, kolo a pádlování, tyto disciplíny trénuji nejčastěji.Jako kompenzaci chodím pravidelně plavat a v zimě k tomu přidávám běžky. Když vedle práce a těchto hlavních disciplín zbyde nějaký čas, ráda si zajdu zabruslit, zalézt na umělou stěnu nebo zahrát badminton.
 
Foto: Petr Paseka

Foto: Petr Paseka

Jaké z disciplín věnuješ v přípravě nejvíce času? Nabízí ti pro ni Praha dostatečně kvalitní podmínky?
 
Na čas je nejnáročnější trénink na kole, tomu se také snažím věnovat nejvíce, na druhém miste je běh. Protože jsem původem z menšího města, kde jsem to do přírody měla kousek, v Praze jsem vždycky tak trochu trpěla. Než se tu člověk dostane z přelidněného centra, chvilku to trvá. Ale za ty roky, co tady žiju, už jsem si našla v různých částech Prahy svá místa na trénování. Na běh jsem s podmínkami spokojená, teď zrovna bydlím kousek od obory Hvězda, DivokéŠárky a Ladronky, kde jsou ideální podmínky pro běžecké tréninky.Na kole tady ale pořád ještě lehce tápu a často nevím kam se vydat, aby to nebylo pořád to samé a jak se vyhnout přeplněným cyklostezkám. Problém je taky natrénovat na náročné profily, se kterými se na závodech musíme popasovat. Například letos jsme v rámci závodu museli přejet Alpy a celkově jsme nastoupali přes 20 000 výškových metrů. Na to se dá v Praze jen těžko připravit. Snažím se ale připravit i na kopce a tak třeba opakovaně vyjíždím od řeky na Petřín, na Prahu „slušnej krpál“! :)
 
Co ostatní disciplíny, poskytuje Praha možnosti pro jejich zdokonalování?
Foto: Petr Paseka

Foto: Petr Paseka

Praha nabízí obrovské možnosti v podobě různých oddílů i uskupení a sportovních zařízení. Když člověk nechce, nikdy tu nesportuje sám a má velký výběr kam zajít, kdykoliv a kamkoliv se mu zachce, sportoviště mají otevřeno dlouho do noci. Mám tady také spoustu kamarádů z našeho outdoorového oddílu při VŠE, kteří například pravidelně organizují orientační běhy a různé sportovní akce a se kterými je pohyb ještě větší potěšení a zábava. V tomto ohledu je to v Praze super a vynahrazuje to nedostatek přírodního prostoru, který se snažím využívat během víkendu. Pro sportování po práci poskytuje Praha dobré podmínky, ale kdykoliv mam delší volno, vyrazím radši někam dál od ruchu velkoměsta, nejčastěji domů na Moravu nebo do Krkonoš.
 
Je při přípravě na adventure závody něco, na co se v prostředí Prahy zkrátka připravit nedá?
Foto: Czech adventure race

Foto: Czech adventure race

Na takový závod, jaký jsme právě absolvovali ve francouzských Alpách, se v Praze dokonale připravit nedá, ale to platí prakticky pro celou naši republiku, protože tady nemáme opravdu vysoké hory. Minulý rok jsme se zúčastnili mistrovství světa v Tasmánii, kde jsme se při trecích prodírali v pralese místy, na kterých před námi možná nikdy nikdo nebyl. Asi vás nepřekvapí, že na podobné extrémy se v Praze taky úplně připravit nedá! :) Naše největší slabina tedy spočívá ve vysokohorských či jinak extrémních trecích.Moje osobní největší slabina jsou terénní sjezdy. Samozřejmě i tady se dá improvizovat a najít obtížné technické pasáže s náročnými sjezdy, ale hory jsou prostě hory.
 
Máš nějakou vysněnou metu, které bys chtěla v budoucnu na závodech dosáhnout?
 
Když jsem poprvé viděla závody Adventure race na vlastní oči, hrozně jsem závodníky obdivovala a dala jsem si za cíl aspoň jednou nějaký tak dlouhý závod dokončit. Ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že jich jednou bude tolik. No a cíle se od té doby zase tolik nezměnily. Protože při těchto závodech nebojuje člověk pouze se soupeři, ale především sám se sebou a s přírodou, je pro mě vždycky hlavním cílem dojet závod celý, v pořádku a ve zdraví. Závody jsou tak dlouhé, že pocit úlevy a uspokojení se v cíli dostaví téměř vždy. Ale když je výsledek dobrý, pocity a emoce jsou samozřejmě ještě umocněny. Jinak naším cílem určitě je dále se přibližovat na úroveň nejlepších světových týmů, které jsou profesionální a díky tomu daleko dál než my. 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner