REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Nepotřebují nohy, aby zanechali výraznou stopu

30.03.2014 |OVP | Cyklistika, Extrémní závody

KPŽ Jevišovka - 1. handbike závodník v ČR

„Nepotřebujeme nohy, abychom zanechali výraznou stopu!“ Tak zní hlavní myšlenka paracykling teamu Černí koně. Sdružení Černí koně se již po dobu šesti let zabývá myšlenkou začlenění osob s postižením do společnosti, jak se s oblibou říká, normálních lidí. Cestou sportu, konkrétně cyklistiky, se v tomto sdružení prolamují hranice mezi světem hendikepovaných a zdravých. Zde se nebere v potaz věk, míra postižení ani vizáž, cílem je pouze radost z pohybu a úspěchů osobního vítězství.

Příběh Tomáše Poucha, zakladatele a ředitele organizace
 

Závod Okolohradce

Závod Okolohradce

Ve 14 letech jsem měl pocit, že mi život leží u nohou, ale jednoho dne... Nic už nebylo takové. Po nehodě na motorce jsem přišel o nohu. Máma, v dobré víře zapojit mě do společnosti, mě přihlásila do svazu invalidů a nutila mě jezdit s nimi na zájezdy. Bohužel to neodhadla a já byl asi jediný, co neměl psychický handicap. Nechtěl jsem být zařazenej mezi mrzáky, nechtěl jsem být mrzák...

Závod Okolohradce

Závod Okolohradce

Říká se, že čas vše zahojí, nevím, zda čas dokáže něco zahojit, ale umí otupit ostré hrany. Vybudoval jsem si kariéru v oblasti velkoobchodního prodeje květin. Bývalo dokonce i období, kdy si mě firmy předbíhaly, přeplácely mě a chtěly moje dovednosti. Dokázal jsem se zvednout ze dna a být ve svém oboru dobrý. Ale stále to nebylo ono.

Tomáš Pouch

Tomáš Pouch

Stále jsem za sebou táhnul svůj balvan. Chodím perfektně, nikdo nic nepozná, ale nedokážu si vzít kraťasy, a odhalit, že nemám nohu. Dvacet let jsem za sebou táhnul balvan, že nechci být ten mrzák.

Pak jsem začal jezdit na kole, později i závodit a jednoho dne jsem si řekl: Za co se stydíš? Za to že nemáš nohu? Za to že nejsi na kole nejrychlejší?

Přišel zvrat, oblékl jsem kraťasy, odhalil svou protézu a můj svět se začal měnit. Během jedné sezóny jsem byl téměř nejznámější biker, a to díky protéze. Začal jsem slýchat slova plná obdivu, respektu, a to vše díky svému handicapu. Najednou se má nevýhoda proměnila ve výhodu, a stačilo tak málo....

Závod Okolohradce

Závod Okolohradce

Byl jsem jediný závodník s handicapem, co se pravidelně účastnil závodů horských kol, lidé si chodili se mnou popovídat, byl jsem hvězdou, cyklistickou celebritou a má handicapovaná duše se zcela zahojila. Tehdy jsem si uvědomil, že když sport provozovaný společně se „zdravými“ vyléčil mou duši, může přeci léčit duše i ostatním, a tak vznikají Černí koně.Jeden za všechny, všichni za Černé koně


Mistrovství ČR Handicup 2013

Mistrovství ČR Handicup 2013

Černí koně v současnosti léčí duše dalším 50 handicapovaným sportovcům, mezi kterými můžete potkat i paralympioniky:

                David Drahoninský, Londýn, 2. místo Lukostřelba
                Zdeňek Šafránek, Sochi, Czech sledge hockey team

Součástí teamu je také nespočet pomocníků a aktivních sportovců, kterým pomoc přináší uspokojení a radost. (Rozhovor s jednou z nich, Peggy Marvanovou, si můžete přečíst tady.)
 
Závod Okolohradce, cíl

Závod Okolohradce, cíl

Pokud byste si i vy chtěli vyzkoušet, jaké to je na kole bez nohou nebo co obnáší den na invalidním vozíku, pak na stránkách Černých koní máte příležitost zakoupit zážitek. Třeba se Vám, otevře svět nového myšlení a možností. Koupí navíc finančně podpoříte ty, kteří to potřebují.

Fotografie u článku: Archiv TP

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner