REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak jsou ohroženi naši kajakáři aneb kvalita vody ve Vltavě

22.03.2014 |Lu | Voda a lodě, Plavání

Ať už navštěvujete v létě nějakou vltavskou plovárnu, v zimě si po sauně skočíte do řeky nebo jste jednoduše kajakáři a trénujete v Troji, koupání ve Vltavě se nevyhnete. Proto nás zajímalo, jak to vypadá s kvalitou vltavské vody.
 
Získat odpověď není snadné, protože na Vltavě v Praze nejsou žádná tzv. koupací místa, na kterých by někdo průběžně sledoval znečištění. Odborníci z Povodí Vltavy vám sdělí, že i když se kvalita zlepšuje, hlavně díky novým čistírnám odpadních vod, nelze koupání v této vodě doporučit. Ani hygienická stanice hlavního města řeku nesleduje, ale ubezpečí vás, že pokud se dlouhodobě v této lokalitě někdo koupe bez následků, voda zřejmě závadná nebude.


E.Coli - bakterie indikující znečištění (foodsafety.asn.au)

E.Coli - bakterie indikující znečištění (foodsafety.asn.au)

Obecně je Vltava ještě čistá nad Prahou, kde je však po průchodu vltavskou kaskádou poměrně studená. Pak se do Vltavy postupně vlévá Sázava a Berounka, které přinášejí drobné znečištění hlavně nerozpuštěnými látkami (převážně při povodních či vyšších stavech vody). Při průtoku Prahou přibude i tzv. „rozptýlené znečištění“ (např. splašky z ulic) a na konci Prahy (v Troji) vyčištěné odpadní vody z celého města. Ústí z čistírny je naštěstí až za plavebním kanálem, nicméně přítomnost baktérií ve vodě pod vyústěním odpadních vod (i vyčištěných) bývá častá.

Většina baktérií je neškodná a navíc se jim ve vodě příliš nedaří a brzy hynou, ale najdou se i výjimky, které způsobují střevní a žaludeční potíže. Dalšími neduhy mohou být různá horečnatá a zánětlivá onemocnění uší a očí. Vzácně se může vyskytnout i tzv. cerkariová dermatitida, která způsobuje svědivé puchýřky, ale to je snad už, pokud nepočítáme klasický problém letních sinic, vše.
 
Někdy je těžké se nenapít.

Někdy je těžké se nenapít.

Ani kajakáři si, kromě 
pár případů častějších návštěv toalety a nějakého toho zánětu očí či uší, na nic vážnějšího nestěžují, takže voda zřejmě opravdu závadná nebude. Situace bývá horší po přívalových deštích, kdy kanály přepadávají přímo do řeky a v té době se doporučuje dezinfikovat útroby panákem slivovice. O to větší radosti je na jezech (například u Karlova mostu), kde je možné si při větší vodě zaskotačit na rodeo kajacích nebo třeba i na surfu.


Celý výčet je dost depresivní, ale věřte tomu, že vody ve Vltavě proteče hodně a ze všeho případného chemického znečištění i z možných biologických kamarádek se tak stává slabý odvar. Pokud už do vody musíte, a jak dobře víme, kajak na trávě neplave, doporučujeme omezit množství náhodně vypité vody a namočené části těla ihned po tréninku osprchovat.

Fotografie: Archív USK Praha

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner