REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Pikovická jehla – romantické lezení v Posázaví

21.03.2014 |OVP | Lezení

Jestli hledáte lezeckou lokalitu v blízkosti Prahy, která má úžasnou atmosféru, ale zároveň je vhodná i pro rekreační lezce, pak je Pikovická jehla výbornou volbou. Nejjednodušší cesta na vrchol s křížem je totiž Normální cesta s obtížností II, a tak i ti méně zkušení mohou vzbuzovat obdiv v očích cestujích kolem projíždějícího Posázavského pacifiku.

Úplně si vystačíte s 40 metrů dlouhým lezeckým lanem, dále se hodí sada vklíněnců, nějaké smyce a pár expresek. Tabule s popisy cest je umístěna pod jižní údolní stěnou u bivaku. Odkaz na průvodce v elektronické podobě najdete v popisu Pikovické jehly v sekci Kde sportovat . Možnosti dopravy a další možnosti outdoorových sportů v okolí Pikovické jehly popisuje náš článek Vyrazte vlakem objevit Pikovickou jehlu.

Východní stěna Pikovické jehly

Východní stěna Pikovické jehly

Vlevo  od Normální cesty se nachází sestupová cesta k bivaku, k úpatí jehly. Na levé části jehly při pohledu shora (východní stěna) jsou nejtěžší a sportovnější cesty Plíživé tango za V+ a Anorganické rendez-vous za VI včetně několika jejich variant.

Pro nejlepší, skoro až horský zážitek doporučujeme sejít až k bivaku a nastoupit do údolní jižní stěny. Najdete tu mnoho různých variant nástupů i odlezů, přílezů a direktů, ale asi nejlogičtější a nejdelší cesta je Levá údolní cesta IV+. Po cestě lze založit vklíněnce ve spárkách s doporučeným štandem u borháku po zhruba 25 metrech. 

Levá údolní cesta IV+

Levá údolní cesta IV+

Za doporučení stojí i Pravá údolní cesta IV, kterou můžete nastoupit od štandu v prostředku stěny, nebo do ní originálně natraverzovat ze strže u západní stěny. Samotná západní stěna  nabízí několik dalších výstupu, avšak dnes už méně lezených.

Na vrcholu vás čeká pohodlné posezení u kříže, slavnostní zápis do vrcholové knížky a hlavně nezapomenutelný pohled na krásně meandrující Sázavu pod vámi. Při cestě z vrcholu už je jen potřeba slézt asi metr a půl (doporučujeme se shora odjistit) na polici pod vrcholem, odkud vede slanění kolem sportovnějších cest ve východní stěně.

Pohled z vrcholu

Pohled z vrcholu

Více o Pikovické jehle naleznete na stránkách spravovaných horolezeckým oddílem Stáří Praha zde.

---
Více o možnostech lezení a lezeckých terénech najdete na našem portálu v sekci Kde sportovat. Pokud hledáte vhodného parťáka na lano, zkuste napsat inzerát v sekci Hledám parťáka.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner