REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Vyrazte vlakem objevit Pikovickou jehlu

14.03.2014 |OVP | Lezení, Turistika a treking

Pikovická jehla. Foto: Marek Smolka

Máme pro vás parádní tip na výlet v okolí Prahy v krásném Posázaví, jednoduše dostupný vlakem po tzv. Posázavském pacifiku. Už samotná cesta je zážitkem, protože železnice vede místy, kam se jinak než vlakem nedostanete.

Výchozím místem výletu je železniční stanice Petrov u Prahy (mapa zde), která se nachází na trati 210 Praha–Vrané–Čerčany. Z pražského hlavního nádraží jste zde za 52 minut jízdy. Z ní se vydáváme proti proudu Sázavy. Zatímco na protějším, levém břehu proudí davy turistů po známé Posázavské stezce, na této straně řeky bývá klid.


mapa okolí

mapa okolí

Už po pár metrech chůze se před námi vztyčí místní skalní dominanta, Pikovická jehla. Její údolní stěna je takřka 45 m dlouhá a na špičce je velký dřevěný kříž. Od břehu řeky se dá pěšinkou pohodlně dojít k „bivaku“, kde je malé ohniště a zpevněné místo pro nástup do údolních lezeckých cest. Podél řeky a chat lze dojít až do místa, kde mezi oplocenými pozemky chat prochází úzká cesta a stoupá nahoru do svahu směrem k dráze. Cestou necestou, ale přesto jasně zřetelným terénním ostrohem stoupáme nahoru do svahu, až narazíme na žlutou turistickou značku. Ta vede z Petrova a krásným březovým lesem nás dovede na Třeštibok, nejprve ale kolem Hadí vyhlídky.

Pikovická jehla

Pikovická jehla

Třeštibok je skalnaté místo ve svahu, odkud je nádherný výhled na meandrující Sázavu, naproti stojící kopec Medník a pod námi souběžně s řekou se klikatící železnici. Dále po proudu jsou vidět Luka pod Medníkem. Srdce nejen posluchače zamilovaných songu bratrů Nedvědů zaplesá nad touto přírodní scenérií.

Pikovická jehla

Pikovická jehla

Delší varianta výletu dále pokračuje po žluté, červené a do Petrova zpět po zelené turistické značce, odsud dále po žluté značce opět směr vyhlídka Třeštibok. Kousek před Hadí vyhlídkou se okruh putování uzavírá a opět cestou necestou, ale přesto jasným terénem podél zářezu potoka lze seběhnout svahem zpět na železniční dráhu a po ní kus cesty k Pikovické jehle. Kratší varianta je vydat se po stejné cestě zpět. Za ušlé kilometry se můžete odměnit například vylezením na jehlu. To si ovšem žádá lezecké vybavení a nějaké zkušenosti. 

(Více o lezení na Pikovickou jehlu čekejte v blízké době na našem portálu nebo se podívejte sem, na webové stránky věnované přímo jí.)


Zpět na vlak do Petrova u Prahy nás čeká ještě asi 0,5 km cesty. Buď opět po pravém břehu řeky, nebo pro odvážnější přímo po kolejích až do zastávky. Čekání na vlak se dá zpříjemnit sejitím do Pikovic, kde je několik pohostinství.

Třeštibok

Třeštibok

Okolí Petrova, Pikovic, Třeštiboku a Pikovické jehly je nádherný kus přírody v blízkosti Prahy. Dostupnost jak vozem, tak doporučeným vlakem je více jak dobrá. Vedle možností pěších toulek, lezení na Pikovické jehle a sjíždění Sázavy na lodi se nabízí i varianta přijet z Prahy na kole. Kombinovat se dá různě. Někteří vodáci si vozí v lodi sedáky, aby mohli těsně před doplutím do Pikovic pokořit vrchol jehly, jindy turisté táhnou na výlet kus lana pro stejný cíl. Kratší výlet z nádraží na výhlídku Třeštibok a zpět je asi 4 km. Pokud si trasu protáhnete delší variantou, čekejte 10 km. Trasa je vhodná pro pěší nebo terénní běžce. Tento jednodenní výlet velmi doporučujeme.

Další tipy na krásné přírodní terény v okolí Prahy hledejte na našem webu v sekci Kde sportovat.
 

Fotografie u článku: Marek Smolka

 

Zpět
Komentáře

15.03.2014 13:24| K.

Pravidelně tam jezdíme na lodičkách z Týnce do Pikovic. Neví někdo jak se dá pod jehlou zastavit? Idea připlout na lodi, vylézt na jehlu a doplout do Pikovic se mi líbí...

Re: K.

15.03.2014 22:28| Peggy

Z Týnce do Pikovic také vodu jezdím, ale na Pikovické jehle jsem ještě nebyla. Idea s lodí se mi líbí...

Re: Peggy

15.03.2014 22:45| Šárka

Sjíždět Sázavu je bezva taky v zimě po ledu na běžkách, stačí pár dní mrazu. Kde je hloubka, tam to neteče, tak je led silnější. A kde to teče a zamrzá málo, tam se propadnete maximálně po kolena. Letos to ale bohužel nevyšlo.

Re: K.

16.03.2014 17:14| Marek

Zastavit se pod jehlou dá, byť jsou břehy poměrně prudké, tak je zde několik míst, kde lze vylézt. Stavěla nás tam skupina asi 12 lodí a bez problému.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

23.01.2018

Marmelády a Marmolada....co mají společného?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner