REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

První pomoc: obnovení základních životních funkcí

12.03.2014 |OVP | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Turistika a treking, In-line, Plavání, Extrémní závody, Triatlon, Běžkování, Lyže a snowboard, Bruslení, Další sporty

Semináře zážitkové první pomoci ZdrSem

Absolvovali jsme kurz první pomoci od ZDrSEM (kurz „horal“) a na našem facebooku se můžete podívat na fotky z velmi realistických simulovaných nehod, které jsme během 4,5 dne museli v terénu řešit. Možnost vyzkoušet si všechno "naživo" přímo v terénu vám dá nejlepší představu o tom, co ve vás nastane v případě nehody. No, posuďte sami podle fotek...

Při provozování outdoorových sportů dojde někdy i k velmi těžkým zraněním, jako jsou například zlomeniny, krvácení, poranění vnitřních orgánů, či šok. Proto jsme se rozhodli, že vám přineseme pár nejdůležitějších zásad první pomoci, které mohou pomoci nejen vám, ale především těm, kteří to budou zrovna potřebovat.

Pokud není odborná lékařská pomoc nablízku, musíme poskytnout první pomoc v místě nehody. Pokud jsme pomoc již přivolali, je nutné provést „soubor jednoduchých úkonů a opatření, která při náhlém ohrožení nebo postižení zdraví člověka omezují rozsah a důsledky tohoto ohrožení či postižení“, tak praví wikipedie. Existuje ale výjímka, a to v případě, že byste poskytnutím první pomoci mohli ohrozit svůj život. V tomto případě pouze přivolejte odbornou první pomoc a sami nic nepodnikejte.

Přestože jakékoliv poranění vyvolává stres a nervozitu, pokuste se v první řadě zůstat v klidu. Platí zde zásada: „přemýšlet a pak jednat“. Je potřeba si uvědomit, co se vlastně stalo, případně jsou-li ohroženy další osoby. Někdy bývá i problém, jak se k ohroženému dostat.

Ve zkratce je nutné dodržet tyto zásady:

  1. Ujistěte se, že vám nehrozí žádné nebezpečí. Pokud nehrozí, teprve pak přistupte k dalším krokům. Pokud hrozí, zavoleje záchranku (155) a dál už nic nepodnikejte.
  2. Přivolání pomoci (155)
  3. Technická pomoc: dostat zraněného z lana, nebezpečné oblasti (např. vody), nalezení úkrytu
  4. Kontrola a obnovení základních funkcí: dýchání, oběhu a vědomí
  5. Zástava krvácení a důkladná prohlídka postiženého
  6. Protišoková opatření
  7. Ošetření ostatních ran
  8. Znehybnění zlomenin
  9. Organizace transportu v případě nutnosti 

V následujícím textu se budu v krátkosti věnovat čtvrtému bodu. Půjde spíš o popis nejzásadnějších kroků, který rozhodně nenahrazuje kurz základní pomoci, který bych doporučila každému, který se v outdoorovém prostředí více pohybuje a s případy ohrožení zdraví může přijít do styku. Mnoho sportovců si často neví rady ani s drobným postižením a při snaze pomoci nadělají spousty chyb. A to je škoda, protože jak nám už prozradila wikipedie, jde jen "o jednoduché úkony".


Obnovení základních funkcí


Jak již název napovídá, obnovení základních funkcí patří hned po přesunu zraněného z nebezpečí, k těm nejdůležitějším. Nejdříve musíme zjistit stav těchto funkcí a pak přistoupit ke třem základním úkonům: zajištění průchodnosti dýchacích cest, umělé dýchání a srdeční masáž.

zdroj: www.odbornecasopisy.cz

zdroj: www.odbornecasopisy.cz

Při zranění pádem lze často předpokládat poranění krční páteře. V tomto případě není vhodné otáčet hlavu na stranu a záklon smí být jen mírný. Ramena, krk a hlava musejí být v jedné rovině. Zároveň není dobré mít z pohybu přehnané obavy, mnohem častěji nastane úmrtí následkem udušení než z nepřiměřené manipulace. Přívod vzduchu do plic tedy obnovíme zakloněním hlavy (jazyk se oddálí od zadní strany hltanu), případně předsunutím brady a otevřením úst.

Pokud je to nutné, odstraníme prsty překážející tělesa (krev, zvratky, sníh). Člověk v bezvědomí není schopen se jich zbavit. Pokud normálně dýchá, uložíme ho do stabilizované polohy (viz.obrázek).


Srdeční masáž


zdroj: www.odbornecasopisy.cz

zdroj: www.odbornecasopisy.cz

Nezačne-li zraněný dýchat, zahajte srdeční masáž. Klekněte si vedle něho a patu jedné dlaně položte do středu hrudníku, přibližně na spojnici bradavek, druhou ruku položte na první a propleťte prsty. Využívejte váhu celé horní poloviny těla a lokty mějte napnuté. Hloubka stlačení by měla být 4–5 cm. Poměr k dýchání je 30 : 2. Správná frekvence stlačení by měla být 100/min. Doporučuje se rytmus trefné písničky „Oh, oh, oh, oh, stay alive!“ (viz video pod článkem).





Umělé dýchání


zdroj: www.odbornecasopisy.cz

zdroj: www.odbornecasopisy.cz

Po třiceti stlačeních hrudníku je třeba znovu uvolnit dýchací cesty a poté provést dva vdechy. Palcem a ukazovákem přitom držte ucpaný nos zraněného. Druhá ruka zaklání hlavu a otevírá pusu. Sledujte, zda se mu zvedá hrudník, oddalte ústa a čekejte na výdech.  Pak proveďte druhý vdech a pokračujte v masáži srdce. Vdechované objemy jsou poměrně malé (500–600 ml), ale stačí k okysličení srdce a mozku. Masáž ukončete, až když postižený začne sám dýchat nebo ho předáte odborníkům. A pak si můžete poklidně zpívat dál: "Oh, oh, oh, oh…"

---
Kontakty na Oblastní spolky Českého červeného kříže nabízející kurzy první pomoci v Praze naleznete zde.
Výuka první pomoci zážitkem ZdrSem zde.
Více informací o první pomoci naleznete také na stránkách horosvazu ČHS.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner