REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Dočkáme se někdy nezničitelných lan? Přečtěte si rozhovor s Lanexem!

07.04.2014 |OVP | Lezení

Česká firma Lanex je známá především lezcům jako výrobce oblíbených lan Tendon. Ne všichni ale vědí, že se Lanex zaměřuje i na lana lodní nebo průmyslová, že je výhradním dodavatelem německé armády nebo že vyrábí lana pro více než 50 zemí světa. Přitom výroba i vývoj dodnes sídlí v moravských Bolaticích. Na pevnost lan i rychlost jejich opotřebovávání jsme se zeptali Michala Šmuka, který v Lanexu pracuje jako obchodní zástupce: 
 
 

Určitě máš přehled o testování lan a jejich reálné pevnosti. Máš pak lepší pocit bezpečí na skále, nebo si naopak uvědomuješ, že jsou situace, kdy žádné lano neobstojí?

Reálná pevnost je velice relativní pojem. Lano jako takové vydrží opravdu hodně a například pro tenkou půlku/dvojče (např. Master 7.8) není problém ustát normovaný pád určený  pro jednoduché lano. V reálném použití jsou pak ale situace jako padající kámen, ostrá hrana a podobně, kdy jsou šance textilního výrobku dost omezeny.
 

Jak se Lanexu podařilo prosadit lana do armádních složek ve světě a čím se vojenské lano liší od lezeckého?

Spolupráce s armádním sektorem je všude ve světě běh na dlouhou trať, kde se kloubí tvrdá práce obchodního oddělení a vývoje s notnou dávkou štěstí.  Ve většině případů se pak jedná o statická lana v různých modifikacích, které se od běžné produkce mohou lišit v konstrukci, případně použitými materiály.
 

kam tedy kráčí vývoj lezeckých lan? Mezi vaše novinky patří třeba zlepšení impregnace díky nanotechnologiím, ale dočkáme se někdy i lehkých nepřeříznutelných lan pro horolezce?

Obecným trendem je bezesporu  snaha snižovat průměr a hmotnost lana, což s sebou nese úskalí v otázce životnosti a rychlosti, respektive  bezpečné manipulace během jištění. 
Co se týče lan odolných proti přeříznutí, máme lana (např. ARAMID, FORCE), která toho snesou více než lano standardní, ale 100% resistence je zatím hudbou budoucnosti.

Je nějaká častá chyba, kterou uživatelé lan dělají a která třeba výrazně snižuje jejich životnost?

Jako každá jiná věc také lano vyžaduje určitou péči a šetrné zacházení. Faktorů negativně ovlivňující jeho životnost je celá řada a jejich výčet by zabral nemalé místo, ale obecně můžeme zmínit například chemikálie, barvy, ostré hrany, opotřebovaná jistítka, špatné skladování a podobně.
 
V čem je hlavní rozdíl, když se rozhoduju při koupi mezi levnějším a dražším lezeckým lanem? Odpovídá nárůst ceny i nárůstu kvality, nebo i za malé zlepšení je už nutné si hodně připlatit?

Co člověk, to názor. Jako příklad uvedu rozdíl mezi SMART Lite 9.8 a Tendon Ambition 9.8. Lana parametrově téměř identická lišící se cenou, kde rozdíl spočívá v použití kvalitnějšího materiálu pro třídu Ambition, který se projeví ve vyšší životnosti.
 

Výrobci někdy uvádějí životnost lezeckých lan 35 let, a to bez ohledu na používání. Jaký je tvůj názor, riskuje člověk, pokud po takové době stále leze na starším laně?

U našich lan uvádíme životnost 5+10, čili čistě teoreticky po 5 letech správného skladování by mělo následovat dalších 10 let užívání. V praxi ovšem záleží na skutečném stavu lana a způsobu jeho použití. Při opravdu intenzivní zátěží není problém lano vyřadit po jednom roce.
 
Lze nějak otestovat, jestli je lano stále ještě dobré, třeba když ho kupuju z druhé ruky?

Určitě by měla vždy proběhnout vizuální a hmatová kontrola, která dokáže upozornit na anomálie v jádru či opletu. Pokud je k dispozici deník lana, je to jedině plus.

Jak se Lanex profiluje vůči konkurenci na poli lezeckých lan jako je Mammut, Beal nebo Millet?

Uvedené značky pro nás představují silnou a zavedenou konkurenci a my děláme vše pro to, aby Tendon měl v té pomyslné špičce své plnohodnotné místo.
 
Díky za odpovědi a přejeme hodně úspěchů i zábavy ve skalách!

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner