REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Ledolezení v Labském dole

03.03.2014 |OVP | Lezení

Pravá a prostřední ze tří možných cest

Přestože letošní zima ledům moc nepřeje (například o těch v okolí Prahy nemáme žádné dobré zprávy), na některých místech se ledolézt přeci jen dá.

 

Ledolezecké vybavení
 

Oproti běžnému lezení s sebou ledolezci musejí vláčet poněkud těžší výbavu: zhruba půlkilový cepín v každé ruce, těžké pevné boty s mačkami a u pasu šrouby, které prvolezec vrtá do ledu, aby se mohl zajistit. Pro méně odolné povahy je ledolezení také psychicky náročnější. Jednak proto, že s pomocí maček se i méně zkušení lehce dostanou i v naprosto kolmé stěně celkem vysoko a pohled na jejich boty, které drží nad propastí jen na dvou drápech, je může pěkně vyděsit, jednak kvůli odpadávajícím kusům ledu, které dávají tušit, že odlomení celého ledopádu od skály není nereálné. Tyto nevýhody ovšem hravě vynahradí dojem jakési exkluzivity: tu ledolezení dodává jejich menší dostupnost, protože přístupnost mnohde záleží na ochranářích a kvalita zase na vrtkavém počasí.
 
Vhodný cepín je při ledolezení základem pohodlí, které stojí bohužel spoustu peněz.  S běžným turistickým cepínem na ledolezení rovnou zapomeňte, je těžký a navíc mu chybí chránič, abyste si neomlátili prsty, a opěrky, které jsou pohodlnější než poutko. Rozdíl je také mezi klasickými turistickými mačkami a mačkami se speciálními zubatými přednimi hroty, nicméně na rozdíl od turistického cepínu vám pro pěkný zážitek turistická mačka bohatě postačí.
 

Tři radosti nováčka na ledu


Rampouchové záclonky uprostřed stěny

Rampouchové záclonky uprostřed stěny

Právě schopnost maček zakousnout se i do naprosto kolmého ledu bývá prvním radostným zjištěním ledolezeckých nováčků, kterým mnohdy z počátku nedojde, že nemusí tak úzkostlivě hledat vhodné stupy jako při klasickém lezení, protože stačí prostě víc kopnout. Druhým radostným zjištěním bývá, že když už vám obě mačky naráz podjedou, zůstanete bezpečně viset za cepíny. Zažít si to poprvé a zůstat viset připlácnutý břichem na ledě je docela šok, nicméně zjištění, že ty malé zoubky na cepínu v ledu prostě drží, bývá dost povzbudivé. Nejvíc uklidňující ale samozřejmě je, když i v případě, že vám podjedou mačky a zároveň se vylomí cepín, pořád visíte na laně. Pokud tedy nejste prvolezec.
 

Ledopád v Labském dole


Stav stěny v Labském dole 1. 3. 2014

Stav stěny v Labském dole 1. 3. 2014

Jednou z ledolezeckých lokalit, které jsou dostupné z Prahy, je například ledopád v Labském dole vzdálený 300 m jihozápadně od rozcestí Labský důl – Pudlava (mapa), kam se dostanete zhruba za hodinu chůze ze Špindlerova Mlýna.
 
O minulém víkendu byly podmínky pro lezení tady skoro ideální – krásné počasí, led dostatečně pevný, ale ne příliš tvrdý, aby zasekávání cepínů a maček bylo příliš únavné. I zde ale ledu postupně ubývá, pokud tedy zvažujete návštěvu, doporučujeme vyrazit co nejdřív.
 
Protože se tento ledopád nalézá na území KRNAPu, je potřeba se pro vstup k němu předem on-line registrovat a vyzvednout si bezplatné povolení na Správě KRNAP ve Špindlerově Mlýně. Maximum lidí, kteří se mohou každý den registrovat, je 16, kapacita ledopádu je však menší, spoléhá se na schopnost lezců se dohodnout.

Minulý víkend byly lezitelné tři hlavní cesty. Zajištění je možné pomocí šroubů, bezpečnější je ale samozřejmě ledopád zprava obejít a lézt od začátku s horním jištěním.
 
Na aktuální stav ledu na stěně se můžete podívat sem, na možnosti lezení na dalších stěnách v okolí tady.
 
Zavrtávání šroubů

Zavrtávání šroubů

Jako nejvhodnější způsob dopravy doporučujeme auto (přebytečná volná místa můžete nabídnout v sekci Spolujízda), na autobus byste si museli hodně přivstat a zbytečně ze stěny utíkat brzo.
 

Drytooling – alternativa ledolezení


Jestli vás láká vyzkoušet si lezení s cepíny v Praze a navíc v teple, vyzkoušejte takzvaný drytooling, tedy halové lezení s mačkami a cepínem. Informace o možnostech drytoolingu zde.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner