REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Ledolezení v Labském dole

27.02.2018 |Outfanatic.com |

Přestože letošní zima ledům moc nepřála, na některých místech se ledolézt přeci jen dá.
Oproti běžnému lezení s sebou ledolezci musejí vláčet poněkud těžší výbavu: zhruba půlkilový cepín v každé ruce, těžké pevné boty s mačkami a u pasu šrouby, které prvolezec vrtá do ledu, aby se mohl zajistit. Pro méně odolné povahy je ledolezení také psychicky náročnější. Jednak proto, že s pomocí maček se i méně zkušení lehce dostanou i v naprosto kolmé stěně celkem vysoko a pohled na jejich boty, které drží nad propastí jen na dvou drápech, je může pěkně vyděsit, jednak kvůli odpadávajícím kusům ledu, které dávají tušit, že odlomení celého ledopádu od skály není nereálné. Tyto nevýhody ovšem hravě vynahradí dojem jakési exkluzivity: tu ledolezení dodává jejich menší dostupnost, protože přístupnost mnohde záleží na ochranářích a kvalita zase na vrtkavém počasí.
 
Vhodný cepín je při ledolezení základem pohodlí, které stojí bohužel spoustu peněz.  S běžným turistickým cepínem na ledolezení rovnou zapomeňte, je těžký a navíc mu chybí chránič, abyste si neomlátili prsty, a opěrky, které jsou pohodlnější než poutko. Rozdíl je také mezi klasickými turistickými mačkami a mačkami se speciálními zubatými přednimi hroty, nicméně na rozdíl od turistického cepínu vám pro pěkný zážitek turistická mačka bohatě postačí.
 

Tři radosti nováčka na ledu


Rampouchové záclonky uprostřed stěny

Rampouchové záclonky uprostřed stěny

Právě schopnost maček zakousnout se i do naprosto kolmého ledu bývá prvním radostným zjištěním ledolezeckých nováčků, kterým mnohdy z počátku nedojde, že nemusí tak úzkostlivě hledat vhodné stupy jako při klasickém lezení, protože stačí prostě víc kopnout. Druhým radostným zjištěním bývá, že když už vám obě mačky naráz podjedou, zůstanete bezpečně viset za cepíny. Zažít si to poprvé a zůstat viset připlácnutý břichem na ledě je docela šok, nicméně zjištění, že ty malé zoubky na cepínu v ledu prostě drží, bývá dost povzbudivé. Nejvíc uklidňující ale samozřejmě je, když i v případě, že vám podjedou mačky a zároveň se vylomí cepín, pořád visíte na laně. Pokud tedy nejste prvolezec.
 

Ledopád v Labském dole


Jednou z ledolezeckých lokalit, je například ledopád v Labském dole vzdálený 300 m jihozápadně od rozcestí Labský důl – Pudlava kam se dostanete zhruba za hodinu chůze ze Špindlerova Mlýna.
 
O minulém víkendu byly podmínky pro lezení tady skoro ideální – krásné počasí, led dostatečně pevný, ale ne příliš tvrdý, aby zasekávání cepínů a maček bylo příliš únavné. Pokud tedy zvažujete návštěvu, doporučujeme vyrazit co nejdřív.
 
Protože se tento ledopád nalézá na území KRNAPu, je potřeba se pro vstup k němu předem on-line registrovat a vyzvednout si bezplatné povolení na Správě KRNAP ve Špindlerově Mlýně. Maximum lidí, kteří se mohou každý den registrovat, je 16, kapacita ledopádu je však menší, spoléhá se na schopnost lezců se dohodnout.
 


Na aktuální stav ledu na stěně se můžete podívat sem, na možnosti lezení na dalších stěnách v okolí tady.
 
Jako nejvhodnější způsob dopravy doporučujeme auto (přebytečná volná místa můžete nabídnout v sekci Spolujízda), na autobus byste si museli hodně přivstat a zbytečně ze stěny utíkat brzo.
 

 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner