REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Na kole do Japonska: Rozhovor s Honzou Žďánským

10.03.2014 |OVP | Cyklistika

Honza Žďánský sedl na kolo a za půl roku dojel z Mladé Boleslavi do Tokia. Na kole, které s vybavením vážilo kolem 60 kg, trávil zhruba 7 hodin denně a našlapal tak celkem 145 00 km, tedy průměrně 80,5 km denně. 150krát stavěl a boural stan, 10krát překročil státní hranice, jednou platil pokutu, vyměnil asi 20 drátů v kole, zalepil zhruba 40 defektů (většinu z nich v Japonsku), jednou byl okraden (o crocsy), vypil litry kafe, černého čaje a snědl kila čajového pečiva.
 
Přečtěte si rozhovor,  po kterém dobrodružnější povahy začnou plánovat program na prázdniny.
 
 

Jaké byly reakce tvých přátel, když jsi je seznámil se svým plánem?
 
Reakce se celkem různily. Od „hmmm, jasně…“ přes „blbost, to nedáš“ až po „to je super, ty jsi démon!“ Ale mí opravdoví přátelé, i když byli někteří skeptičtí, mě nakonec hodně podpořili a se spoustou věcí pomohli.

Kolik věcí jsi s sebou vezl, když jsi vyrážel, a kolik, když jsi dojel? Předpokládám, že nějaké nepotřebné věci jsi cestou vyházel.
 
To je zapeklitá otázka. Když jsem vyrážel, brašny vážily cca 40 kilo (vážil jsem je až na Ukrajině v hostelu). Kupodivu jsem toho vyházel úplné minimum, něco málo použitého oblečení a díly, které jsem měnil na kole. Myslím, že maximálně 5 kg jsem mohl cestou odlehčit. Na drastické vyhazování došlo až v Tokiu před odletem domů, kdy jsem se musel vejít do váhového limitu a musel se zbavit skoro poloviny věcí.

Měl jsi nějak speciálně upravené kolo, nebo jenom normální nosiče?
 
Kdepak, jediné co jsem na kole měnil, byla přední vidlice (jel jsem s neodpruženou), právě kvůli lepšímu uchycení nosičů. S nosiči a následně brašnami jsem vsadil na nezničitelnou jistotu od německých firem Ortlieb a Tubus. Jinak bylo kolo tak, jak si ho odvezete z Author shopu.

Který úsek cesty pro tebe byl nejnáročnější fyzicky a který psychicky?
 
Fyzická a psychická kondice jdou spolu ruku v ruce a obě dostaly nejvíc zabrat v Mongolsku. V tamních terénech a podmínkách jsem se opravdu trápil. 80 % Mongolska byla off-road jízda na plně naloženém kole v úplné pustině. Nejdříve hory v západní části a následné stepi a pouště plné písku a kamení v centrální části. Tam jsem si to vážně „užil“.

Tvrdíš o sobě, že nejsi cyklista. S jakými potížemi ses musel během cesty potýkat kvůli nedostatku zkušeností?

To je pravda, ale naštěstí k něčemu podobnému nedošlo. Musel jsem se naučit měnit dráty a centrovat kola na koleni ve „škarpě“, ale to šlo hned. Jinak mě nic zvláštního nenapadá. Ba naopak, je až podezřelé, jak to bylo snadné. Stačilo každý den nasednout na kolo a jet dál.

Jak jsi vybíral trasu, po které pojedeš? Měl jsi naplánovanou z domova, nebo jsi prostě jel na východ a doufal, že dojedeš do Japonska?
 
Abych řekl pravdu, trasa mi ležela v hlavě od doby, kdy jsem viděl Ewana McGregora v Long Way Round (dokumentární seriál o cestě kolem světa na motorce, pozn. red.). Trochu jsem jeho trasu kopíroval, něco vynechal, něco přidal a za cíl jsem vybral Japonsko. To bylo na mapě nejdál.

Vezl sis stan, nebo jsi přespával u místních?
 
Stan jsem samozřejmě vezl, naspal jsem v něm cca 150 nocí. A také se mi poštěstilo přespat u lidí, které jsem cestou potkal. Sice jen párkrát, ale vždy to byl úžasný zážitek. Lidi všeobecně byli všude skvělí, přátelští a pohostinní.

Mohl bys zmínit jeden nejkrásnější a jeden nejotřesnější zážitek z cesty?
 
To je snadné, jeden z nejkrásnějších byl určitě východ slunce na vrcholu Mt. Fuji a nejotřesnější byla otrava zkaženými sušenkami v Mongolsku a následná prozvracená noc. Tam šlo do tuhého.
 

Co ses o sobě dozvěděl za tak dlouhou dobu osamělého putování?
 
Že jsem docela fajn kluk:-) Dělám si legraci, já na tuhle otázku asi nedokážu dost dobře odpovědět. Nic nového jsem se asi nedozvěděl, spíš jsem se utvrdil v tom, že jsem šťastný a spokojený člověk, který žije svůj život podle sebe a že tak by to mělo být. 

Fotky: archiv JŽ
 
---
Na promítání Honzových fotek se můžete přijít podívat v úterý 1. 4. do kina Aero.

Více informací o Honzově cestě nalenete na jeho stránkách a facebooku.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner