REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Ledové bodce a nordické brusle – vybavení dálkových bruslařů

14.02.2014 |OVP | Bruslení

I přes vyloženě jarní počasí se na mnoha místech v republice dá bruslit na přírodním ledu. Bruslaři si sice stěžují na zabahnění boty cestou na led a z ledu, pokud si ale přivstanou, mnohde naleznou krásný led zpevněný nočními mrazíky. Z pražských rybníků se minulý týden dalo bruslit na Šeberáku nebo například na rybníku Kalibárna na konci Modřanské rokle pod Písnicí, ucházející podmínky hlásí i Lipno a Máchovo jezero. (Aktuální ledové zpravodajství naleznete na webových stránkách dálkových bruslařů.)

 

Povinné vybavení: ledové bodce


Brusle s bodci

Brusle s bodci

Nejen v současném počasí přírodní bruslení vyžaduje opatrnost, kterou je vhodné doplnit i správným záchranným vybavením. Takzvané ledové bodce slouží k sebevyprošťování člověka, který se propadl do ledu. Dají se vyrobit podomácku například ze staré hokejky: dlouhý hřebík se nechá čouhat z dřevěné rukojeti. Pro bezpečný převoz se hřebíky zapíchnou proti sobě do druhé rukojeti a rozpojí se v případě potřeby (obrázek). Bodce se pak pověsí na krk na gumu, vynalézavější jedinci někdy používají k zavěšení staré kudrnaté natahovací šňůry od telefonu. Sehnat se dají také plastové bodce švédské výroby, jejich cena se pohybuje kolem 300 Kč. Vypadají elegantněji, méně pankově a bývá na ně zavěšena píšťalka. Kolem krku se bodce vozí proto, že lovit je pod vodou po kapsách rozhodně není příjemné.


S probořením se musí počítat


Ledové bodce zavěšené na krku

Ledové bodce zavěšené na krku

S propadnutím do ledu by měl člověk počítat pokaždé, když vyráží na led, i v ledu tlustém několik desítek centimetrů mohou být slabší místa (například částečně zamrzlé vykopané díry nebo místa u teplejších přítoků). Pokud jste na pád do ledové vody psychicky připraveni a víte, co máte dělat, jistě vám nebude vadit cynické chování kamarádů, kteří si vás nejprve vyfotí a pak vás teprve začnou povzbuzovat při vylézání. Bodce by vám při vylézání měly sloužit jako jakási chytátka, aby vám led neujížděl pod rukama, nicméně i s nimi se pod vámi bude okraj ledu lámat, dokud se neprolámete k ledu dostatečně silnému.

Vhodné je pamatovat na to, že vylézat je mnohdy nejlepší směrem, odkud jste přijeli (protože právě tam už vás led jednou unesl), a že břišní kapsa u bundy je sice praktická pro schování čehokoli, co chcete mít po ruce, ovšem při sápání se na led může pěkně překážet. Jak fungují bezpečnostní bodce v praxi, se podívejte na video pod článkem.


Nordické brusle - nůž na běžkovou botu


Nordické brusle se salomonovým vázáním

Nordické brusle se salomonovým vázáním

Nejdůležitějším artiklem bruslařského vybavení jsou ale pochopitelně samotné brusle. Přestože i na klasických hokejových kanadách nebo bílých dámských krasobruslích se dá pěkně si zajezdit i ujet výlet dlouhý několik desítek kilometrů, mezi dálkovými bruslaři jsou velmi oblíbené takzvané nordické brusle, které jsou oproti klasickým rychlejší. Jedná se o nože s vázáním upevnitelným na jakoukoli botu nebo s klasickým vázaním pro běžecké lyžování, do kterého se nastupuje v běžkařských botách.

Snadné odepínání nožů bez potřeby zouvat boty/brusle se hodí například, když je potřeba přejít hráz a za ní pokračovat na dalším rybníce nebo prostě když si chcete jít na břeh odskočit na oběd do hospody. Nové brusle včetně vázání se dají pořídit zhruba za 4 tisíce korun. Při koupi nezapomeňte, že existují dva typy běžkového vázání. Špatný typ lze sice obvykle odšroubovat a nahradit správným, jelikož ale rozteč šroubků u jednotlivých typů se liší, někdy bývá potřeba vyvrtat do brusle nové dírky.


Propadnout se a pokračovat ve výletu


Nordické brusle

Nordické brusle

Z dalšího vybavení, které se hodí pro přírodní dálkové bruslení, je třeba jmenovat nepromokavě zabalenou kompletní sadu náhradního oblečení. Pokud máte bodce, vyproštění z díry v ledu nebývá problém, pokračování ve výletu v mokrém oblečení ale není možné a ne vždy si vystačíte s přebytečnými vrstvami kamarádů. Navíc pokud ve vodotěsných pytlích v batohu necháte nějaký vzduch, bude vám batoh po propadnutí do vody  pěkně plavat.
 
Autor fotografií: Silver Eensaar

Zpět
Komentáře

01.11.2019 11:58| Jan B.

Prodej nordických bruslí - pro více info mně prosím kontaktujte na 736 447 636 nebo na emailu jenda.brabec@seznam.cz. Cena 1900 Kč bez vázání - hliník, 2300 Kč bez vázání - elox, barevné. Vázání + 1000 Kč. Osobní odběr Praha 4, případně dobírkou.

Re: Jan B.

01.11.2019 12:12| outfanatic.com

Ahoj, nechceš to dát raději do inzerce?
Bobo
OUTFANATIC.com

Související články

11.12.2015

Týden sportu v Praze zdarma

01.01.2015

Všem Outfanaticům přejeme to nejlepší do nového roku!

12.12.2014

Kde si v Praze zabruslit

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner