REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zuzka Weissová: Etapové adventurové závody nejsou nic pro mě

27.06.2012 |OVP | Extrémní závody

Foto: Endorphinmag.fr

Adventure race (AR) je extrémní varianta survivalového závodu, při kterém většinou čtyřčlenné týmy po několik dní a nocí bez spánku překonávají náročný terén na kole, pěšky, po vodě či s lanem. Česká reprezentantka Zuzka Weissová v našem rozhovoru vzpomíná na Mistrovství Evropy v Adventure Race, které proběhlo od 26. do 30. května 2012 na Korsice. Zvláštností tohoto závodu bylo, že se nejel celý najednou, ale mezi jednotlivými etapami byly pauzy na přesun a případně na odpočinek.
 
Korsika byla tvým třetím AR. Musela ses rozhodovat dlouho, jestli pojedeš? 
 
Ano, tento závod jsem totiž původně vůbec neplánovala. Nevěděla jsem, co mám čekat od etapového závodu a taky jsem s naším týmem byla domluvena, že o necelý měsíc později pojedeme AR ve Slovinsku a jet dva dlouhé závody s ani ne měsíčním odstupem není zrovna nejrozumnější.  Takže když mě pak kluci z týmu Opavanet / Salomon / Merida oslovili, dost jsem se zdráhala. Nakonec jsem si ale řekla, že aspoň poznám jiný typ závodu a vyzkouším si závodění s jiným týmem, což jsou další zkušenosti. No a atraktivitu Korsiky snad ani zmiňovat nemusím :-)
 
Bála ses etapového závodu? 
Foto: Slávka Peitz

Foto: Slávka Peitz

 
Každopádně. Potřebuju totiž pravidelný režim a informace o závodě byly na webu podány dost vágním způsobem, takže jsme vůbec netušili, jak to bude probíhat. Vzhledem k etapovému systému se také dalo očekávat poněkud rychlejší tempo.
 
Co tě na závodě nejvíc překvapilo? 
 
Určitě náročnost závodu, a to jak z hlediska časového, kdy limity na jednotlivé části etap byly dost přísné, takže jsme hned první den nestihli absolvovat jeden MTB okruh, tak z hlediska terénu, kterým byl závod veden. Jak trek, tak MTB byly vedeny náročným kamenitým a štěrkovým terénem s prudkým klesáním a stoupáním. Navíc jsem si před závodem bláhově myslela, jakou spoustu času budeme mít na spánek a odpočinek, realita ale byla jiná. Jelikož etapy byly rozmístěné po půlce Korsiky, znamenalo to pro nás několik ne zrovna krátkých přesunů vyžadujících brzké ranní vstávání, což mi moc nesedlo.
 
Foto: Slávka Peitz

Foto: Slávka Peitz

 Při výstupu na horu Monte Cinto ses potýkala se zdravotními problémy. Můžeš nám je nějak přiblížit?
 
Během výstupu jsem opakovaně trpěla záchvaty tachykardie, což znamená, že se mi náhle zvedl tep na neúměrně vysoké hodnoty, což je spojeno s nepříjemnými pocity na hrudi a slabostí. Do té doby se mi to stávalo tak dvakrát za měsíc a bylo mi řečeno, že to není nebezpečné. Tady se to stávalo ale snad co pět minut, což vyžadovalo neustále pauzy a byla jsem z toho špatná, hlavně psychicky. No a sotva jsem si pak cestou dolů oddychla, že už je to ok, tak se mi spustila migréna spojená s nepříjemnými aurami. Tu jsem naštěstí potlačila práškem, takže všechno dobře dopadlo a my jsme tak mohli po chvilce napětí sestoupit dolů. Byly to ale každopádně mé nejhorší hodiny závodu.
 
Co tě motivovalo v takovém stavu závod dokončit? 
Foto: Slávka Peitz

Foto: Slávka Peitz

 
Cestou nahoru jsem si říkala, že to prostě už nějak doklepu a dolů to snad zmizí. Mimo ty záchvaty jsem se totiž cítila úplně normálně a do té doby se mi šlo strašně dobře. A z té hory jsem stejně musela sejít, v takovém terénu prostě ani nebyla jiná možnost. Vlastně jsem ani jednou nepomyslela, že bych ten závod vzdala. Navíc během závodu byli organizátoři a lékaři skoro na každém rohu, což člověka taky trochu uklidní. Kluci pak samozřejmě s ohledem na mě navrhovali nejet ten den zbývající MTB etapu. Kolo mi ale obecně na Korsice hodně sedlo a už jsem se naštěstí cítila opět normálně, takže jsme jej pohodovým tempem objeli a také po zbytek závodu už nebyly problémy. 
 
Foto: Slávka Peitz

Foto: Slávka Peitz

 Jakou nejhezčí vzpomínku sis z Korsiky přivezla?
 
Mezi krušnými chvilkami se tam samozřejmě vynořovaly také pěkné momenty. Pokochala jsem se tak nejedním výhledem na nádherné pláže, malebné vinice i vrcholky hor.  Co se týče nejzáživnější disciplíny, tak to byl tentokrát určitě canyoning. Byl sice opravdu dlouhý a výživný, ale fakt mě nadchl. A taky ráda vzpomínám na večerní plavání v moři, které jsem si párkrát dopřála. To mi dodávalo energii do dalších etap.
 
Můžeš svůj dojem ze závodu nějak shrnout? 
Foto: Slávka Peitz

Foto: Slávka Peitz

 
Osobně závod hodnotím jako hodně náročný a mrzí mě, že jsme kvůli přísným limitům přišli o pár bikových etap. Závod má určitě velký potenciál, a to především díky přírodním podmínkám Korsiky. Dojem mi ovšem poněkud kazila organizační náročnost a nutnost neustálých přesunů na úkor odpočinku. Na to jsem taky doplatila. Jsem ráda, že jsem si to mohla zkusit, ale teď už vím, že tento koncept závodu není nic pro mě.
Foto: Slávka Peitz

Foto: Slávka Peitz

Co máš v plánu teď? 
 
Minulý víkend (22.–24. června) jsem s týmem Berghaus / Nutrend / Merida absolvovala závod Evropského poháru v AR ve Slovinsku, kde jsme vybojovali první místo, což mě velmi potěšilo. Opět se to ale neobešlo bez problémů. Moje tělo mi teď tedy jasně říká, že bych si měla odpočinout a dát se dohromady, takže momentálně plánuji minimálně hodně dlouhý odpočinek od vícedenních závodů. O účasti na dalších závodech pak rozhodne moje zdraví. 
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner