REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Uspořádat outdoorový závod je pěkná fuška

11.06.2012 |Dejna Odvodyová | Extrémní závody

Foto: Czech Adventure Race

Začal nový pracovní týden a Vám se po víkendu opět valí povinnosti na hlavu? Možná můžete být rádi za to, co děláte. Ještě byste totiž mohli mít na krku pořádání nějakého outdoorového závodu, a to je teprve ta pravá dávka úkolů a činností. Dejna Odvodyová Vám v krátkosti nastíní, co všechno organizace takovéto outdoorové události obnáší.
 
Pořádání závodů není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Závodník vidí jen zlomek práce, která se za takovou akcí skrývá. 
 
Příprava začíná většinou již několik měsíců předem, kdy se rozhodne lokalita a základní návrh disciplín. Pořadatelé musí včas zamluvit prostor pro centrum závodu a akci oznámit na úřadech. 
 
Foto: Czech Adventure Race

Foto: Czech Adventure Race

Pak následuje práce na webových stránkách, prezentace události na facebooku, tisk letáků, startovních čísel, průkazek, výroba triček, shánění sponzorů, cen, dobrovolníků a samozřejmě – příprava trati. Není vždy jednoduché sehnat mapové podklady, levnou půjčovnu lodí, či místo pro lezecké aktivity, ale většinou se nakonec vše nějak podaří. A zatímco se hlásí první závodníci, pořadatelé pobíhají po lese, sedí nad mapami a kroutí hlavou nad rozpočtem. Jak to může všechno tolik stát?
 
Před závodem je nutné připravit balíčky pro účastníky, roznést kontroly, připravit prostory startu, depa, stanovišť. Následuje prezentace závodníků, výklad trati, hašení nenadálých situací.
 
O logistice během závodu lze napsat román. Jak správně rozmístit dobrovolníky, kterých je pokaždé málo? Jak převézt kola? Kde nechat lodě?
 
Foto: Czech Adventure Race

Foto: Czech Adventure Race

Když vše klapne a závodníci se vrátí do cíle, je třeba spočítat výsledky a připravit diplomy. Předtím však ještě zkompletovat ceny pro vítěze, to taky chvilku zabere. Po vyhlášení vítězů a odjezdu účastníků nezbývá než sbalit cíl, sebrat kontroly, vyrovnat účty a modlit se, aby vše tak nějak vyšlo. Kdyžpámbůdá ještě večer vystavit výsledky a probrané fotografie na web a konečně si oddychnout.
 
Úspěšně uspořádat závod je možné jen díky správné dělbě práce a schopnému hlavnímu pořadateli, který tu nekonečnou řadu úkonů dokáže uřídit a na nic zásadního nezapomenout. Každý závod je specifický a potřebuje jinou přípravu, ale snad se mi podařilo nastínit alespoň základní pořadatelské činnosti.
 
Tímto článkem budiž vzdán hold všem organizátorům a nechť je apelem na závodníky, ať jsou shovívaví, i když není vše na jedničku.
 

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner