Rozhovor se značkařem KČT Ondřejem Veselým
Jak často se značky přemalovávají? A jaký význam mají barvy?
28.01.2014 |OVP | Turistika a treking
Ondřeje Veselého vždy fascinovalo, jak je systém českého turistického značení propracovaný. Zajímalo ho, kdo ho udržuje. Krátkým pátráním na webu našel Klub českých turistů a před čtyřmi lety se stal jeho značkařem. Během malování si nejen odpočine od denních povinností, ale ještě získá pocit, že pomáhá vytvářet a udržovat orientační systém v přírodě, který je jedním z nejpropracovanějších na světě.
Je nutné žádat majitele stromů, případně domů, na které je plánováno namalovat značku, o svolení? Je obtížné svolení získat?
Ano, o povolení namalovat značku nebo osadit rozcestník je nutné žádat majitele jakéhokoliv objektu. Na základě dohody se společností Lesy ČR můžeme značit na jejich stromy, také můžeme značit na většinu veřejných objektů, například kandelábry. U domů žádáme přímo majitele budovy, stačí nám ústní povolení.
Problém se svolením většinou nebývá, značkaři dostanou většinou povolení přímo v terénu od majitele objektu. Občas je ale jednání složité, to pak cestu radši vedeme jinudy.
Jakou údržbu značení potřebuje?
Je důležité udržovat jak malované značení, tak i směrovky. Obnovovací cyklus je tři roky. Značka se přemaluje a na stromech rozměrově upraví. Pokud je třeba, namaluje se na jiný objekt. Směrovka se každé tři roky kontroluje, čistí, povolují se šrouby, aby ji strom neponičil. Pokud je třeba, směrovka se vymění za novou. Díky pravidelné obnově a obětavé práci všech dřívějších a dnešních značkařů je systém turistického značení v ČR považován za jeden z nejlepších na světě.
Jak často vzniká nějaká nová trasa?
Vzhledem k velmi husté síti turistického značení v ČR (cca 1 km tras na 1 km2) už nové trasy vznikají jen velmi výjimečně. V dnešní době se hlavně soustředíme na odklon tras od rušných silnic.
Kdo rozhoduje o tom, kudy povedou nové trasy nebo jak je vhodné vedení
trasy upravit?
O tom rozhoduje Krajská komise značení. Náměty na úpravu vedení trasy nebo případně na novou trasu získáváme od našich značkařů i od turistů.
Vypovídá barva značení něco o charakteru trasy?
Dříve tomu tak bylo. Červené trasy byly dálkové trasy napříč republikou, modré trasy byly krajské trasy, zelené místní a žluté trasy byly hlavně krátké zkratky. Dnes je tento systém zachován jen z části. Vzhledem k množství tras barvy slouží hlavně k tomu, aby se nekřižovaly trasy stejné barvy, a tím již není možné zachovat dřívější dělení tras dle barev.
Pokud někde naleznu nedostatek ve značení způsobený například vandaly, kam mohu tento nedostatek nahlásit?
Zřídili jsme webové stránky www.turistickeznaceni.cz, který funguje jako „bonzovníček“. Zde stačí vyplnit jednoduchý formulář, ve které popíšete nedostatek ve značení. Poté můžete sledovat proces řešení tohoto nedostatku.
Více o českém turistickém značení se dozvíte ve videu pod článkem.
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
15.03.2018
Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?
13.03.2018
Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!
08.02.2018
Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách
Nejnovější články