REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Petr Prachtel, česká lezecká legenda

Rozhovor a pozvánka na besedu s promítáním a autogramiádou

21.01.2014 |OVP a Boris Hlaváček | Lezení

Foto: Z. Hlaváčková

Petr Prachtel je ve svých téměř 76 letech jednou z československých lezeckých legend. V knize P.r.a.c.h.t.e.l aneb život na niti, kterou o něm napsal Boris Hlaváček, se mimo jiné dozvíte o neslavném přerušení jeho reprezentační lezecké dráhy i o nelezeckých sportovních úspěších, kterých dosáhl se svou již zesnulou ženou Zorkou, které touží v příštím roce na její oblíbené skále umístit pamětní desku. Na její zhotovení i na podporu Petra Prachtela obecně můžete přispět, když v pondělí 10. 2. navštívíte Večer Petra Prachtela ve vysočanské BigWall.

Kromě besedy s Petrem, promítání a výstavy fotografií zde dojde i na autogramiádu zmíněné Hlaváčkovy knihy a vyhlášení soutěže o ni. Pokud chcete lehkou ochutnávku z Petrova života, přečtěte si krátký rozhovor:

Jak se cítíš v téměř 76 letech?

Mám se jako kantátách J. S. Bacha. Jedna zní: Na mém těle není zdravého místa. A druhá: Jsem jednou nohou v hrobě.

Ale žiješ.

Jo, žiji a zoufám, ale co se týká lezecké představivosti, tak tu pořád mám, ta pracuje na plné obrátky a posouvá mne stále dál a dál. Kromě vyháknutých ramen to ještě jde. Ještě vylezu na stůl.

Foto: Z. Hlaváčková

Foto: Z. Hlaváčková

Jaký byl rok 2013?

Stál za h…  Jednak jsem vylezl málo cest, mám jich jenom…, ale to nebudu říkat, to není na chlubení, ale přesto mám 62 hore zdarů a 17 prvovýstupů. Moc jsem se ke svým vytouženým třem tisícovkám prvovýstupů nepřiblížil. A jsem také rád, že jsem se vrátil k lezení na písku. Vrátil jsem se i do Šárky, kde jsem od roku 1954 do roku 1958 dělal neoficiálního správce, protože to ještě nebyly vrcholové komise.
 
Jaký máš plán pro letošní rok?

No jaký, hlavně přežít. Žádný plán si dělat nemohu. Den začíná ránem, já vstanu, pomalu zjišťuji, zda ještě žiji a co mi ještě funguje. Ale chtěl bych také dodělat dalších 6 prvovýstupů na Frýdlantské cimbuří, které mám se Zorkou rozdělané. Vidíš, teď to budou 3 roky, co mi zemřela, tak bych rád dal na jednu její oblíbenou skálu v Jizerkách její pamětní desku.
 
Jak jsi prožil svátky?

Blbě i dobře. Ježíšek mi nadělil děsnou angínu, asi mne nějaká děva v Liberci na Šutru ofoukla a tak jsem ležel jako „ras vetkaný do hedvábu své duše“. Ale jídlo jsem měl, kamarádi donesli.

Foto: Z. Hlaváčková

Foto: Z. Hlaváčková

A jak jsem tak ležel, tak jsem si řekl, že i kdyby na sůl nebylo, musím udělat hore zdar na Frýdlantském cimbuří, protože o Cimbuří pořád někde pindám. Nachcípaný a v horečkách jsem na Silvestra vyrazil do Jizerek. Do kopce jsem funěl jako kůň a měl jsem i pěnu u huby, ale musel jsem. Mezi 20.30 a 23. hodinou jsem z nudy a za větru přelezl 4 cesty a čekal pod převisem na půlnoc. Ve 23.30 jsem povylezl a najednou spatřil šajnovat v lese světla. Tak jsem se lekl, až jsem rozbil čelovku. Ale dráty jsem nějak spravil a za deště se vysápal pětkou na vrchol, kde jsem se po půlnoci do knížky zapsal. Při výstupu a pak hlavně při sestupu jsem si připadal jako nějaký horolezecký ignorant, protože déšť namrzal, udělal ledovou glazuru a všechno děsně klouzalo. Ale jak vidíš, přežil jsem. Do 3 hodin jsem čekal pod převisem a pak vyrazil přes Bílý Potok do Oldřichova v Hájích na vlak. Během těch asi 25 km jsem potkal 8 jelenů, které jsem světlem čelovky přilákal. Byly to první živé bytosti, které jsem na Nový rok uviděl. Bylo to moc pěkné setkání. V 6.05 přijel vlak, já se usadil do tepla a hurá domů do postele se doléčit. Byl to krásný Nový rok.

Petře díky, více na besedě 10. 2. v BigWall v Praze. (Boris Hlaváček)

---

Informace o besedě s promítáním a autogramiádou knihy P.r.a.c.h.t.e.l aneb život na niti naleznete zde.
Více o samotné knize tady.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner