REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Krkonošský survival

Kouzelný březnový východ slunce na Sněžce, nebo boj o život v –15 °C?

02.01.2014 |Michal Peitz | Extrémní závody

Těsně před startem

Krkonošský survival je náročný outdoorový závod, který je zároveň dostupný pro všechny. Ze sterilního prostředí tělocvičen, atletických oválů a umělých lezeckých stěn vás vrátí zpět do přírody. Nemá na každém rohu občerstvovací stanice a závodníci musí pečlivě vážit každý gram vybavení. Je to závod, při kterém se účastníci dostanou na nejhezčí místa Krkonoš, po hřebenech se podívají na Sněžku nebo v údolí přebrodí řeku. Závod, který umožní srovnání a výměnu zkušeností mezi špičkovými sportovci a těmi, kteří se do podobného dobrodružství vydávají poprvé. Závod s omezeným počtem startujících (letos maximálně 50 týmů), který tím získá určitou exkluzivitu a především nezatíží příliš prostředí, ve kterém se účastníci pohybují. Závod, který nechce být největší, nejdokonalejší, nej…, ale pouze výjimečný.

Přečtěte si reportáž z loňského ročníku i informace o letošním, který startuje 21. 3. 2014 večer a na který se stále můžete přihlásit – momentálně do maximálního povoleného počtu startujících zbývá ještě devět týmů.
 

Jaký byl loňský ročník?

 
Na skále - Blouďas

Na skále - Blouďas

Předposlední březnový víkend 2013 se u horské chaty Kara sešla více než stovka závodníků rozhodnutých vyzkoušet svoji odolnost a vytrvalost v náročných podmínkách zimních Krkonoš. Při závodě tříčlenných týmů zvaném Krkonošský survival měli za úkol získat maximum bodů za navštívení asi dvaceti různě bodovaných stanovišť v terénu. Měli dovoleno pohybovat se buď pěšky, na sněžnicích nebo na běžkách. Kromě toho mohli získat další body za vložené disciplíny, kterými byly krátký noční orienťák, lezení na Hnědých skalách a překonání lanovky nad údolím potoka.

Po prostudování map a nutných přípravách na dvacet hodin trvající závod vyrazili všichni ve 22:00 do tmy. Organizátoři tak nějak nemají rádi velké davy závodníků, protože chtějí prověřit mapařské dovednosti jednotlivých týmů. Proto připravili hned na úvod tzv. prolog. Čtyři kontroly, půdorysně rozmístěné do pomyslného (koso)čtverce, každá zhruba 1,5 km od startu. Účastníci je měli za úkol oběhnout v předepsaném pořadí. Vždy dvě kontroly, po nich proběhnout startem a poté zbývající dvě kontroly. Pak už naposledy na start, popadnout batohy s výbavou na závod a hurá na trať. Bylo 16 různých postupů. Všechny stejně dlouhé a se stejným převýšením. Prolog opravdu výrazně roztrhal startovní pole, takže na další trať už týmy vybíhaly víceméně osamoceně. Od této chvíle bylo na každém, kudy a kam všude půjde/poběží, protože se jednalo o scorelauf (volné pořadí kontrol).

Ještě v nočních hodinách ale bylo třeba stihnout krátký noční orienťák. Ten byl asi 300 metrů dlouhý. Každý člen týmu měl jiný postup, své vlastní kontroly. Dostal azimut a vzdálenost. Po doběhnutí na místo si přečetl data pro další postupový bod. Po třetím bodu následoval cíl. Některé týmy úkol zvládly velmi dobře, polovina z nich ale v limitu úkol nesplnila, případně některé kontroly nenašla.

Odpočinek

Odpočinek

Od orienťáku se pak družstva vydala směrem ke hřebenům Krkonoš. Ta fyzicky zdatnější si troufla například na dvě stanoviště u Harrachova. Skálu ve svahu Černé hory nebo rozcestí pod horou Jakšín na druhém svahu údolí nad Mumlavou (přes 1000m.n.m.). V devět hodin se otvírala „živá“ kontrola s teplým čajem na Labské boudě. Tam se postupně ukázala více než polovina startovního pole. Všichni ale museli překonávat mrazivý vítr na otevřených planinách. V noci navíc teplota klesla až na mínus 15°C. Před devátou hodinou ráno, při větru na hřebenech, ještě nebyla o mnoho vyšší.

Odtud pak ti, kteří chtěli uspět, museli přes Špindl nebo alespoň kolem Špindlu zamířit ke Hnědým skalám a zde splnit disciplínu lezení. Bohužel zde došlo ke zdržení mnoha týmů, protože většina přiběhla hned na otevření tohoto stanoviště. Čekání se jim ale do celkového času nepočítalo. Ty týmy, které si nepřibalily náhradní oblečení, trochu vychladly. Naštěstí ale ještě svítilo slunce a lezení bylo na jihozápadním svahu. Nikdo ale pro zahřátí nevybalil NRC alufolii, která byla v povinné výbavě. (Pro příští ročník bude otevírací doba posunuta a současně bude „otevřen“ dvojnásobek „cest“). Při odchodu od Hnědých skal bylo možno „vzít“ jednu z kontrol na konci staré 130 metrů dlouhé důlní chodby.

Pěší přesun

Pěší přesun

Cestou k cíli pak ještě šlo mimo jiné navštívit například zříceninu hradu Štěpanice (a kontrolu zde) nebo si vystoupat celou sjezdovku na Žalý (kontrola v restauraci). Asi dva kilometry před cílem na závodníky čekala poslední disciplína, kterou byla „lanovka“ přes údolí potoka. Vždy jeden člen týmu měl za úkol přeručkovat (zavěšený na kladce) ke stromu na druhé straně. Po obrátce ho zbylí dva členové museli „přitáhnout“ na laně zavěšeném na jeho sedáku co nejrychleji zpět. Odtud zbýval už jen cíl.
Závodilo se ve třech kategoriích – muži, ženy, mix. Nejvíce týmů bylo v mixech, celkovými vítězi se stali P. Bloudek, J. Krajník a J. Lorenz před loňskými vítězi Z. Cyprou, J. Kotykem a P. Štrynclem.
 

Čím je Krkonošský survival specifický

 
Orienťák

Orienťák

Organizátoři KS používají (oproti jiným závodům) i jisté zvláštnosti nebo chcete-li vylepšení. Jednou z nich jsou prémie za pořadí na stanovišti. Ti, kteří se na konkrétní kontrole objevili jako první, dostali 10 % bodové hodnoty daného kontroly navíc (tedy 110 % bodů stanoviště). Další v pořadí odstupňovaně méně až k „pouhým 100 %. Příští ročník prý bude zvýhodnění výraznější. Pokud je třeba k některému ze stanovišť prošlapávat cestu, jsou ti rychlejší alespoň trochu odměněni za větší námahu. Týmy jsou tím také nuceny posílat SMS z každého stanoviště, což je dobré pro přehled o jejich pohybu a možnost alespoň nějakých informací pro případný zásah Horské služby. Protože čert nikdy nespí...

Velkou výhodou závodu je časový limit. I ti pomalejší jsou na trati stejně dlouho jako vítězové. „Pouze“ toho méně naběhají nebo najezdí. Je třeba dávat pozor na včasný příchod. Při pozdním návratu se konto vašich těžce nasbíraných bodů zmenšuje každou minutou. Pokud je zpoždění více než půlhodinové, zůstanete v mínusu. Což je ale pořád lepší, než u některých jiných závodů, kde Vás třeba jen po minutovém zpoždění nevyhodnotí vůbec.

Letošní ročník 21.–22. 3. 2014

 
Lanovka

Lanovka

Stejně jako loni je zázemí závodu na horské chatě Kara (mapa). Protože má její majitel pan Hartman sám podobné aktivity v oblibě, vychází startujícím a organizátorům velmi vstříc, takže ho nerozhází ani různě páchnoucí, mokrá horda závodníků . Nebo nepořádek, který po nich vždy po závodě zůstane. Umožňuje například  „za stovku“ přespat na zemi jídelny, což je velká výhoda už jen proto, že po závodě můžete třeba u piva probrat s ostatními celý jeho průběh, nástrahy a zvláštnosti, zkušenosti z jednotlivých situací, s vybavením atd. atd.

Mnoho lidí nevěří, že je možné vydržet i několikahodinový pozávodní „večírek“ – po dvaceti hodinách zápřahu, kterým předcházel den strávený v práci, následovaný ještě několika hodinami za volantem při cestě na Karu. Blouďas, Dejna a mnoho jiných vás ale dokáží přesvědčit o opaku. Ale to musíte zažít, ne si o tom jen číst. Nemálo startujících zvládá i několikadenní expediční závody, klidně i 60 hodin beze spánku, takže Krkonošský survival je pro ně „jen“ takový příjemný zimní trénink následovaný zmíněným večírkem. Třeba u krbu, pokud se k němu dokážete protlačit.
 
Na skále

Na skále

KS je sice mladý závod, co se týče konkurence ve startovním poli, může se mnohým zdát, že má za sebou mnohonásobně víc. Účastníky byli mistři (mistryně) republiky v nejnáročnějším outdoorovém závodě jednotlivců Jesenický Tvrďák, v několikadenním závodě expedičního typu Czech Adventure Race nebo také „běžeckých“ MČR, konkrétně B7 nebo LH24.
 
Více informací o letošním Krkonošském survivalu naleznete zde.

O.s. Ad Montes pořádá na chatě Kara ještě další akce: Jednou z nich je jarní šifrovací hra pro 2–4 členné týmy (HOH – horská orientační hra), kdy vás v 8 hodin ráno odveze autobus pryč od startu a vaším úkolem je vrátit se po deseti hodinách zpět. Cestou máte posbírat co nejvíce kontrol, jejichž umístěni se dozvíte po vyluštění různě náročných šifer.  Další akcí je Cyklon, tedy podzimní cykloorienťák dvojic.

Autoři fotografií: pořadatelé Krkonošského survivalu.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner