REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rozhovor o lezení v Himálajích, přátelství i hledání vlastní cesty

Povídání s vodákem a horolezcem Honzou Vestákem

20.12.2013 |OVP | Lezení, Extrémní závody

Z výstupu na Ama Dablam, Himálaje

Honza Vesták je známý horolezec, seakajakář a dobrodruh v tom nejlepším slova smyslu. Má za sebou úspěšný výstup na osmitisícovku, expedice do Himálaje, Pamíru, And i do Severní Ameriky a mimo jiné byl několik let populárním moderátorem Smíchovského festivalu Alpinismu. Přečtěte si, jak prozkoumával aljašskou divočinu dřív, než ji objevily davy turistů po úspěchu filmu Into the Wild, kdy je nejlepší vyrazit do Nepálu i to, proč se ve městě maskuje.

A protože je Honza taky fanouškem Outdooru v Praze a kamarádem redakce, oslovili jsme ho s nápadem rozjet řetězový rozhovor, kdy se vždy jedna zajímavá osobnost ptá druhé. Takže příště už se můžete těšit na jeho otázky jednomu ze symbolů české lezecké scény, ale koho si vybral, to se nechte překvapit. 

Ahoj Honzo, předně moc díky za obrovskou inspiraci. Stačí si jen projít tvoje stránky, aby se člověk zasnil a přenesl se do Grand Canyonu nebo na himálajské vrcholy. Ale první otázka bude praktická  jak se ti daří kombinovat tolik parádních výprav s tvojí prací, rodinou a normálním životem?

S rodinou to mám v pohodě. Bětka, manželka, jezdí často se mnou. Davídek, jednoroční syn, už pár měsíců leze, takže to je taky optimistická zpráva pro mě coby horolezce. Normální život naštěstí nežiju, tak tam to taky nemá kde haprovat. Jediným problémem je můj učitelský úvazek. Mám sice dva měsíce prázdnin, jenže v létě. Himálajská sezóna, kdy není monzun, je bohužel na podzim a na jaře. Proto jsem poslední dobou častěji někde na kajaku nebo na Aljašce, kde léto vyhovuje. A snažím se ve škole moc nezlobit, aby mě občas na podzim pouštěli i do toho Nepálu.
 

Cesta do výškového tábora, Gasherbrum II, Karakorum

Cesta do výškového tábora, Gasherbrum II, Karakorum

Kdo tě ve sportu nejvíc inspiruje?

Nechtěl bych, aby to znělo namyšleně, ale ve sportu asi nikdo. Sport provozuji, ale nekoukám na něj v televizi, knížky si taky radši vybírám spíš nesportovní, nikdy jsem nebyl fanda žádného týmu a když slyším „Kdo neskáče není Čech“, mizím rychle někam do ústraní. Horolezectví vnímám jako sport vnitřních hodnot, takže v něm se snažím naslouchat těm vnitřním hlasům, být inspirován samotným výkonem, nápadem na zajímavou expedici, pobytem v přírodě atd. Snažím se hledat vlastní cesty a po nich i chodit.
  
Na vrcholovém hřebenu 8035 m n. m., Gasherbrum II, Karakorum

Na vrcholovém hřebenu 8035 m n. m., Gasherbrum II, Karakorum

Himálaj znáš jako svoje boty. Které oblasti bys doporučil jako nejhezčí pro trekování mimo klasické turistické trasy?

Vždycky říkám svým kamarádům, které tam často beru s sebou, že všichni víme, že nejklasičtější a nejkomerčnější trek je trek do Solo Khumbu pod Everest a že ty davy turistů jsou tam někdy fakt šílený. Ale pak hned dodávám, že si nedovedu představit, že člověk jede poprvé do Himálaje, do kopců, o kterých dlouhou dobu sní, čte a připravuje se, a pak by tam přijel do nějakého zapadlého neznámého údolí. To je určitě lákavé pro ty, kteří už mají nějakou nepálskou zkušenost za sebou, ale poprvé stejně každý chce vidět Everest a ty kopce kolem a já tomu naprosto rozumím. Ale mám jeden zlepšovák, několikrát vyzkoušený: Jeďte tam na Vánoce! To je pak úplně jiný level, daleko větší dobrodružství, počasí stejně krásné jako v sezóně, ale hlavně, hlavně tam nejsou turisti.
 
Z těch méně známých oblastí je myslím nejlepší nedoporučovat nic konkrétního, protože část té krásy a toho nezapomenutelného zážitku spočívá právě v tom, že si to člověk najde sám, že si tu trasu vymyslí a pak objevuje. Kdo chce poznat opravdové dobrodružství, musí hledat sám, a to nejen na mapě Nepálu, ale hlavně v sobě. To objevitelství je na tom to nejhezčí.
 
Na vrcholovém hřebenu 8035 m n. m., Gasherbrum II, Karakorum

Na vrcholovém hřebenu 8035 m n. m., Gasherbrum II, Karakorum

Kromě Nepálu je tvým domácím hřištěm taky Aljaška. Co tě na ní nejvíc baví a která místa tam máš nejradši?

Na Aljašce mě nejvíc baví, že to je dobrodružství pro pokročilé dobrodruhy. Problém ani není v tom, že se člověk už musí umět chovat tak, aby ho třeba nesežral medvěd. To zvládne skoro každý. Ale problém pro někoho, kdo nemá nacestováno nebo nažito, může být na Aljašce v tom, že ty krásy neuvidí nebo že je sice uvidí, ale neprožije je naplno a nebude se z nich umět radovat. Aljašská divočina je svým způsobem jednotvárná. Ale jednotvárná ve své kráse. Jen si nejsem jistý, jestli je každý schopen radovat se z těch stovek kilometrů lesů, desítek kilometrů ledovců, miliónů komárů nebo z nekončících dní plných deště. Ale to dobrodružství tam je na každém kroku, je naprosto úžasné a nepopsatelné, jenom se musí umět najít a musí se často taky umět prožít i přežít.
 
Místa, která tam mám rád? Určitě Národní park Denali, protože se mi pojí s nádhernou vzpomínkou na expedici na McKinley. My jsme ale postupem času kromě lezení a trekování začali na Aljašce taky jezdit na kajacích, takže jsem si Aljašku zamiloval i z moře a z řek. Řeky jsou tam navíc často jedinou přístupovou trasou do centra divočiny. Neumím jmenovat jednu část, mám to tam rád opravdu všude.

Dorazil si i na místo, kam dorazil Alexander Supertramp, poněkud nerozvážný symbol mnoha dobrodruhů.
 
Honza Vesták

Honza Vesták

V roce 2001 ještě svět neobletěl legendární film Into the Wild. Tehdy jsme ten příběh Alexe Supertrampa objevili v knížce. Skoro nikdo ho neznal a my se tam s kamarády vydali po jeho stopách. Tenkrát se nám podařilo překonat tu strastiplnou cestu, popisovanou v knížce, až do míst, kde Alex žil a umřel. Našli jsme tam ještě spoustu jeho věcí a pár vzkazů od podobných dobrodruhů. Čtenáři můžou kouknout na můj web, jak to všechno probíhalo. Dneska už je to jinak, jezdí tam agentury a stezka je běžně průchozí.
 
Panorama Karakorumu z 8000 metrů, naproti Gasherbrum I

Panorama Karakorumu z 8000 metrů, naproti Gasherbrum I

Jak pracuješ se strachem a mění se tvůj postoj s narozením potomka a se získáváním nových zkušeností?
 
Příchodem dítěte, i když jsem očekával, že mě to tolik nezmění, se věci opravdu asi posunuly. Člověk si myslí, jak je tvrdý, a najednou zjišťuje, jak se ta odvaha s příchodem potomka poněkud rozpouští. Vždycky jsem se snažil být opatrný, vždycky jsem se řídil tím, aby si člověk ve vysokých kopcích vybíral o stupeň nižší obtížnost, než jsou jeho možnosti. Ale to víš, že se teď trochu bojím, aby to na následujících výpravách nenabralo až příliš přízemní optiku. Ještě jsem po narození Davídka na žádné těžší expedici nebyl, tak jsem docela zvědavý, jestli si mozek nějak poručí a jestli to bude jiné než dřív.
 
Orlí hnízdo - 2. výškový tábor na Ama Dablam, Himálaj

Orlí hnízdo - 2. výškový tábor na Ama Dablam, Himálaj

Jaké zajímavé tipy nebo praktické vychytávky bys poradil lidem do vysokých hor?
 
Já vím, že otázka asi směřovala jinam, ale přesto: Nejpraktičtější vychytávka do vysokých hor, na lezení, expedice, cesty po světě atd. je univerzální, jednoduchá a absolutně účinná: být na těchto výpravách vždycky s lidmi, se kterými ti je maximálně dobře, se kterými si nejvíc rozumíš. Všechno ostatní už přijde samo. To společně sdílené štěstí je totiž větší hodnota než seznam odškrtnutých cílů a vrcholů. 
 
Čekání na odliv, Resurrection Bay, Aljaška

Čekání na odliv, Resurrection Bay, Aljaška

Která výprava v tobě zanechala největší stopy, na které sis užil nejvíc dobrodružství a kam by ses chtěl znovu vrátit?

Pravidelně se vracím do Nepálu, na Aljašku a na západ USA. To je moje hitparáda. Nejsem sběratelem kopců, ale zážitků a snažím se, aby se zážitky neopakovaly. Kdysi jsme zkusili velkou expedici na velký himálajský kopec v tradičním velkoexpedičním duchu. Pak jsme vybrali údajně nejhezčí kopec světa Alpamayo; na Husacarán jsme zase lezli v době výročí oné tragédie na její památku.

Potom nás napadlo zkusit McKinley pro jeho arktickou a klimatickou drsnost; jindy jsme si odjeli vyzkoušet sjezd na lyžích ze 7 a půl tisíce metrů nad mořem; následovala osmitisícovka ve dvou jako čundr dvou kamarádů; hledali jsme své Shangri-La uprostřed Karakorumu; pak se vynořilo Ama Dablam – skalní himálajské lezení, které jsme do té doby taky nezkoušeli atd. Prostě každá výprava byla v něčem jiná a pro nás objevitelská a originální. 
 
Netradiční seakayaking v New Yorku, USA

Netradiční seakayaking v New Yorku, USA

Když si chceš zasportovat v Praze nebo okolí, co jdeš dělat nejradši a kam?

Skoro by se mi chtělo říct, že v Praze má člověk chodit do divadel, na koncerty, pařit v hospodách a věnovat se tomu všemu, co na cestách zanedbával. A to jsem ještě spoustu věcí zapomněl vyjmenovat… Baví mě sportovat v přírodě, ostatně není to do ní z Prahy tak daleko. 

Ale v Praze přímo mě baví víc to město. Vždycky, když se vracím z cest, si užívám toho pocitu vyměnit špinavý tričko a vytahaný kalhoty za něco hezkýho na sebe a stát se součástí městskýho davu. Tím spíš nerozumím tomu, když pak v tom kulturním šumu velkoměsta potkávám lidi v rejoicech a goráčových bundách. Baví mě maskovat se ve městě trochu metroušskými mimikry, aby nikdo nepoznal, že jsem třeba 10 hodin před tím sundával z nohou mačky nebo ždímal promočený neoprén. 

Ale aspoň jeden aktuální tip v přímém přenosu: Namlouvám tenhle rozhovor do mobilu cestou do sauny na lodi. Skvělý nápad jednoho architektonického studia – uprostřed Prahy stojí na Vltavě loď, na palubě sauna, venku krásně sněží, je půl deváté večer, z mlhy a tmy vylézá osvícený Pražský hrad, idylka. Ochlazování je přímo ve Vltavě, řeka má dneska 5 stupňů. A nejlepší na všem jsou udivené pohledy náhodných kolemjdoucích, když vidí naháče skákat v prosinci z lodi do Vltavy.
 
Outdoor na Manhattanu..., USA

Outdoor na Manhattanu..., USA

Máš za sebou spoustu nádherných akcí a expedic, takže logická otázka je, co máš v plánu dál a jaké jsou tvoje největší sny?

Umím žít vždycky jen jednou expedicí dopředu. A i té je někdy víc než plná hlava. Takže tím nejbližším a vlastně tedy jediným snem je himálajská expedice, kterou jsme si naplánovali a vysnili s Kubou Boudou. Kuba je člověk, se kterým si v kopcích neskutečně dobře rozumím. To je vlastně ten největší sen, kterým žiju. Připravovat a těšit se na expedici spolu s ním. A není teď vůbec důležité, jaký kopec jsme si teď vybrali. Každopádně je ze skupiny těch nejkrásnějších kopců Himálaje a je to naše velká srdeční záležitost. 
 
Večer v základním táboře, Karakorum

Večer v základním táboře, Karakorum

Chceš něco popřát nebo sdělit lidem na Outdooru v Praze?

Je advent. Takže přání je jasné. Převlíkněte už konečně ty rejoicy a goráčovky za něco svátečního a vyrazte na procházku předvánoční Prahou. I to je outdoor v Praze. Zastavte se někde na svařák, lepší než ten drahý na Staromáku je třeba u Bruncvíka pod mostem, a až cestou uvidíte blázny, jak se koupou ve Vltavě, tak se přijďte přidat. Hezký advent a krásné Vánoce. 

Moc díky za parádní rozhovor a přejeme krásné svátky i tobě!

Víc informací a hlavně inspirace můžete načerpat z Honzových stránek www.janvestak.cz.

Autoři fotografií: Honza Vesták, Jakub Bouda a Jan Krabec.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Banner