REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Losovat si koně je docela adrenalin

PR článek: Rozhovor s pětibojařem Davidem Svobodou

01.01.2014 |Body Body | Plavání

Foto: archiv DS

David Svoboda je nejpozději od svého londýnského zlata tváří českého pětiboje, nedávno se stal také tváří revolučního způsobu tréninku BodyBody. Zeptali jsme se ho, jak a kde v Praze trénuje i jak se mu líbí pětibojařská specialita, že koně si závodníci před startem losují.
 
Proč sis vybral právě moderní pětiboj?

Já jsem od malička celý život uznával všestrannost jako jednu z nejdůležitějších hodnot, a proto není náhodou, že jsem si vybral právě víceboj, a to moderní pětiboj jako svůj hlavní sport a líbí se mi na tom to, že se můžu živit svým koníčkem. Mám možnost se dennodenně hýbat a sportovat, což si myslím, že je v dnešní době hodně důležité. Takže mě to strašně baví a rád závodím, cestuji a dělám vše, co s tím sportem souvisí.
 

Foto: archiv DS

Foto: archiv DS

V čem je trénink moderního pětiboje jiný?

Trénink moderního pětiboje, stejně jako ostatních vícebojů, se vždycky bude lišit od vrcholového tréninku v ostatních sportech, a to hlavně proto, že máme z logiky věci míň času pro přípravu, musíme víc dbát na kvalitu než na kvantitu a náš trénink musí být maximálně efektivní.

Jak vypadá tvůj běžný tréninkový den?

Můj běžný tréninkový den je dlouhý, jelikož musíme vystřídat těch pět disciplín. Já obvykle musím zvládnout minimálně tři až čtyři za den, což znamená v praxi, že každý den musím plavat a běhat a k tomu přiřadím jednu až dvě technické disciplíny.
 
Jsou pražská sportoviště dostatečně vybavená pro vrcholový pětibojařský trénink/liší se jejich kvalita od sportovišť v zahraničí a jak? 

V Praze na Dukle mám pro přípravu vynikající podmínky. Kvůli sparingu jezdíme šermovat do některých pražských oddílů, kde trénují specialisté šermíři, reprezentanti. Jen na koně musíme jezdit až do Poděbrad, kde máme také skvělé zázemí.

Foto: archiv DS

Foto: archiv DS

Kde jednotlivé disciplíny trénuješ ty?

Plavání, střelbu a částečně i šerm trénuji v Dejvicích na stadionu Dukly. Běhám po pražských lesoparcích a jízda ve zmiňovaných Poděbradech.

Pětibojaři si před jezdeckou disciplínou koně losují. Jak se ti tenhle způsob líbí? Je možné, že si někdy kůň s jezdcem prostě nesednou?
 
Ideál zakladatelů moderního pětibojaře byl otestovat závodníka ve všestrannosti. Pětibojař by měl zvládnout na jakémkoli koni překonat trať plnou překážek, původně (až do 50. let) závodníci neznali ani profil a trasu běhu. Líbí se mi tento formát. Někdy je to docela adrenalin a to mám rád. Samozřejmě, že se občas stane, že si jezdec s koněm neporozumějí, ale v tom tkví to umění, aby k tomu pokud možno nedocházelo. Je to hodně o zkušenostech.
 
Mohl bys v některé z jednotlivých disciplín závodit na vrcholové úrovni i samostatně?

To je otázka. Těžko říct, na jakou úroveň bych se dostal v jednotlivých disciplínách pětiboje, kdybych trénoval jen jednu z nich, mohl tak znásobit objem i kvalitu a zároveň by mi nebránil v rozvoji trénink těch ostatních disciplín. Myslím, že bych se určitě dostal na vysokou úroveň v rámci ČR. Ve světě nevím, to už si netroufám odhadnout.

Foto: archiv DS

Foto: archiv DS

Věnuješ se, alespoň rekreačně, nějaké další sportovní disciplíně? 

Když mám čas, většinou v neděli, kdy mívám volný den, zajedu někdy na letiště a párkrát si skočím z letadla. Mám rád skydiving. Kromě toho je spousta doplňkových sportů v mojí přípravě. Například v zimě jde hlavně o běžecké lyžování apod.

Jaké je nejčastější zranění pětibojařů?

V pětiboji se běhá cross-country, a proto chodíme trénovat běh do terénu. Často si někdo například vymkne kotník a podobně, výjimkou nejsou bolesti zad při nedostatečné kompenzaci jednostranné zátěže při střelbě a šermu. Občas dojde k nějakému lehčímu zranění při pádu z koně, ale to jen málokdy.

www.bodybody.cz

www.bodybody.cz

Co se ti líbí na revolučním způsobu tréninku BodyBody?

Líbí se mi, že cvičení je časově efektivní, posilování velmi účinné a pomáhá mi posílit všechny svaly těla. Zejména oceňuji využití při kompenzaci některých mých svalových disbalancí, které způsobuje jednostranné zatížení při tréninku šermu a střelby.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Jak se zničit v aquaparku...

Jak se zničit v aquaparku...

Liptovský Mikuláš, Tatry, Slovensko

60

%

60

%

Související články

02.08.2016

Outdoorové sportování s dětmi aneb jak nezešílet

14.07.2016

Lipno se stane sportovní Mekkou letošního léta

07.07.2016

„Zážitek nemusí být dobrý, hlavně, když je silný“ Jiří Lorenz, „Single Man“ Gigathlonu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner