Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Fejfar kraloval adventnímu terénnímu maratonu z Prahy přes Brdy do Dobříše

12.12.2022 |outfanatic.com |

Běžecká radost tu měla nejrůznějších podob. Brazilec Rafael Onzi si spravil náladu (3:57) po zničení kanárků na fotbalovém mistrovství světa v Kataru o den dříve. Železný muž Ondřej Teplý se vydal jako peacemaker pro kamaráda i s natrženým meniskem a užil si trati za 4:40. Pavel Svoboda, starosta cílového Dobříše, běžel za 4:42. Ondřej Kubín, starosta Prahy 4, aspoň přišel povzbudit běžce na start a slíbil, že to dá za rok s nimi, ač jako bývalý basketbalista povětší postavy. Nejstarší borec 77 letý Petr Janový z Plzně (6:10) ještě za sebou pár běžců nechal.

Řada z nich se postavila na první maraton jako René Zelenka (6:10). „V sedmapadesáti mám nejvyšší čas, nebo ne?,“ smál se. Zato třeba 61letá Hana Breburdová z Kladna (5:25) pokračuje v poctivé sbírce. „Běželo se mi tady v terénu moc pěkně. Zítra mě čeká další v Lounech a příští rok jich potřebuju dát okolo třiceti, abych dosáhla tří stovek. A pak už se na to asi vykašlu,“ povídala, ale nikdo ji nevěřil.

Jako vzpomínka na překonání podivných časů covidu, ale i na zpestřenou jako posezonní doběhnutí se startuje individuálně. Mezi osmou a jedenáctou od Branických ledáren. Pak se běží na Zbraslav, přes Lipence, vrchol Cukráku, Černolice, po brdském hřebeni až k Mníšku a dál…Po značené osvědčené trati, s občerstvovačkami, s měřením času. Až do cíle a do restaurace Vlaška na okraji lesa u Dobříše. V Praze bylo těsně nad nulou, na Brdech pod. Ale nefučelo, ani nepršelo.

Obě hlavní hvězdy se vydali na trať až později. Ondřej Fejfar přijel ze zasněženého Vrchlabí. Podél Vltavy to rozběhl slušně po 3:30-35/km. „Až jsem se toho lekl,“ přiznal. V terénu ale přece jen srovnal tempo, jediný kilometr se stoupáním k Dobříši v závěru měl přes 5:00/km, což ho mrzelo. Ocenil také výběr bot, nové Craft CTM Ultra ho podržely. Ostatně byly k dispozici na zapůjčení i pro ostatní běžce…

„Běželo se pěkně, moc pěkná trať, ale už to bylo přece jen dlouhý,“ říkal v cíli, kde překonal rekord závodu za 2:53:53. Nachází se ve čtvrtém týdnu objemové přípravy a nejvíc běhá do dvou hodin a přes třicet kilometrů. Manželku Julii tentokrát do akce neposlal, ale už za pár dní se spolu vydají na vánoční tréninkový kemp do oblíbeného Livigna.

Obhájce prvenství Petr Švarc dospával nároční pracovní týden, vyběhl až těsně před jedenáctou. „Rozběhlo se to rychle, s terénem přišla trošku krize, ale pomohl mi gelík,“ ukazoval. Povrch byl lepší než před rokem, přesto místy klouzal. Ale i tak doběhl 56letý nezničitelný příbramský triatlonista o čtyři minuty líp…

Třetí skončil Jan Svatoň (3:15), další pak věrní vyznavači seriálu Jan Friček (3:22), padesátník Zdeněk Beck (3:29) – ten si zaslouží cenu za vzestup roku a Míra Nový (3:30). Mezi nimi ještě Tomáš Pilský (3:22).

Roli favoritky potvrdila italská stážistka na projektu Univerzity Karlovy, už známá Eugenia Boffo, vítězka Motolských jamek a účastnice nedávného Čertovského Ultratrailu. Vyrazila na trať před desátou. Svého parťáka Michaela Smithe, Američana ze Seattlu, poslala s tříminutovým náskokem, ale brzy se seběhli. „Já byla lepší do kopce, on má zase dobré seběhy, třeba jsme jeden na chvilku zvolnili, ale tempo máme podobné, pomohli jsme si,“ říkala a jako by tak přesně vystihla pohodový charakter (ne)závodu. V cíli byla za výborných 3:34 (rekord Míši Gerychové 3:20 drží dál), Smith o dvě minuty později. „Moc se nám to líbilo, tohle trailové běhání je přesně náš styl. Nevím, kam nás práce zanese, ale moc rádi bychom běhali i na jaře,“ dodal. Mezi ně se dostala ještě druhá žena Ivona Rejsková (3:36), třetí Jana Ježková doběhla za 3:42.

Doprovodnou polední „dětskou“ desítku z Kytína vyhráli Jan Linhart za 38:16 a Kateřina Břachová (45:34, loni 48:25), vyrazilo třikrát víc běžců než loni.

Pořadatelský tým SportGroup.eu pokračuje ve svých Běžeckých školách, kalendář dalšího už dvanáctého ročníku Trail Running Cupu vypíše už záhy.