REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Sportovní klub vozíčkářů Praha má outdoorový oddíl

31.01.2012 |OVP | Další sporty

Věděli jste, že v Praze funguje sportovní klub vozíčkářů? A věděli jste, že má nejen outdoorový oddíl, ale třeba i potápěčský nebo orienťácký?
 
Cílem outdoorového oddílu není  trénovat špičkové závodníky ale poskytnout širokému spektru zájemců možnost aktivního odpočinku. Jde o setkávání sportovců s handicapem i bez něj, ale vždy se společnou radostí pro sport a pohyb na čerstvém vzduchu. 
 
Přečtěte si rohovor s předsedou Sportovního klubu vozíčkářů Praha Bohuslavem Hůlkou, učitelem informatiky, vynikajícím orienťákem i florbalistou a také spokojeným otcem.
 
 

OVP: Ahoj Bohouši, můžeš nám říct něco o klubu, jak funguje a čemu se věnujete?
 
BH: Můžu a rád :-). Sportovní klub vozíčkářů Praha je občanské sdružení, jehož hlavní náplní je vytvářet podmínky pro sport vozíčkářů. Máme asi stovku členů z celé republiky a další asi stovka lidí se každoročně našich akcí účastní. Máme nyní šest sportovních oddílů: Stolní tenis, florbal, lyžování, orienťák, potápění a outdoor. V soutěžních sportech máme několik vrcholových sportovců, ale chceme především zůstat otevření vůči začátečníkům a rekreačním sportovcům. Většina našich členů jsou lidé, kteří se z ničeho nic ocitli na vozíku a teď je pro ně sport důležitou součástí jejich aktivního života.
 
OVP: Nedávno jste rozjeli outdoorový oddíl, můžeš nám k němu říct něco bližšího?
 
BH: Během posledních let jsme pořádali každoročně cykloturistické akce nebo sjíždění divoké vody. Loni se nám zdálo, že poptávka po těchto akcích sílí a že máme dostatečný potenciál tyto akce osamostatnit pod hlavičku outdoorového oddílu. Počítáme s tím, že se zde budou koncentrovat další aktivity typu lezení, případně nějaké adrenalinové sporty.
 

OVP: Když se kouknu na přehled tvých úspěchů a aktivit, tak se zdá, že tě život na vozíku nijak výrazně neomezil. Je něco, co jsi naopak díky handicapu získal?
 
BH: Určitě jsem ztratil šanci dělat mnoho věcí, které jsem dělal před tím.
Ale také získal spoustu nových příležitostí. Protože se bavíme o sportu, tak zmíním takovou zajímavost. Velká část sportovců s hendikepem jsou lidé, kteří ten samý sport provozovali už před úrazem.
Já jsem se například po úraze naučil lyžovat o stupínek lépe než jsem jsem lyžoval před ním. Vyzkoušel jsem kolektivní sport (florbal), a ten mi přinesl úplně nové zážitky, které v individuálních sportech nejsou. A pustil jsem se do své tehdy ještě platonické lásky orienťáku.
 
OVP: Jaké sportovní možnosti pro vozíčkáře příroda v okolí Prahy nabízí a co vám naopak chybí?
 
BH: Navázal bych nejprve na ten orienťák. Praha má hodně přístupných parků a sídlišť se sítí cest a cestiček, kde se pěkně závodí na rychlost a také parky s terénními prvky, kde je možné trénovat i trail orienteering. Ale i kdyby se nejednalo o závodění, samotnou venkovní vycházku ve sjízdném terénu hodně vozíčkářů s povděkem využije. V okolí Prahy je také dost lokalit, kde se dá pěkně projet na handbiku.
A teď v zimě bych neměl zapomenout na dostupné sjezdovky jako např.
populární Chotouň.
A co chybí? Zmínil bych například bezbariérovou veřejnou dopravu, kde má Praha hodně co dohánět nebo bezbariérové toalety. Proč je možné, aby ve švédských parcích veřejné bezbariérové (a čisté a funkční) toalety byly a u nás to možné není?
 

OVP: Jaké vybavení nejvíce potřebujete a kde ho sháníte?
 
BH: Zůstanu u outdoorových aktivit. Většina nehendikepovaných má doma lyže a kolo. Byla by paráda, kdyby to bylo možné i u vozíčkářů. Ale moc jednoduché to není. Jednak cena se pohybuje kolem 150-200 tis. a jednak vzhledem k tomu, že je potřeba pro sportování asistence, hodně lidí na vozíku je odkázaných na organizované akce, kvůli kterým by nemělo význam si pořizovat vlastní vybavení. Nemluvě o tom, že jak handbike,  tak monoski zaberou poměrně hodně místa a často není ani kam je dát a jak je s sebou přepravovat.
Vybavení pro sport vozíčkářů vyrábějí specializované firmy a celkem není problém je sehnat, pokud se smíříme s delší dodací dobou.
 
OVP: Poslední otázka: jak se může ať už zdravý nebo hendikapovaný člověk zapojit nebo jak může přispět?
 
BH: Těch možností je celá řada. Pokud by se někdo chtěl setkat s tím co děláme osobně, může si přijít naše sporty vyzkoušet ať už jako sportovec nebo asistent. Provoz klubu potřebuje i celou řadu dalších činností, které vykonáváme z větší části dobrovolně a pokud nám někdo pomůže tím, co umí, budeme také moc rádi. Sportovce na všech úrovních by mohla oslovit možnost podpořit nás sportem, kterému se věnují. Lezete po skalách? Rozhodněte se poslat nám 1 Kč za každou vylezenou cestu. Jezdíte vodu? Pošlete nám 1 Kč za každý sjetý kilometr. A podobných možností je celá řada. 
Nám se na této myšlence líbí to, že můžeme společně dosahovat nějakých cílů a společně si fandit. Nemusí se přitom jednat o vrcholové výkony.
Každý si nastaví své cíle a svou formu podpory. A na závěr, kromě výše zmiňovaných forem podpory je možné nám také úplně obyčejně poslat peníze na náš transparentní sbírkový účet 2600062191/2010. Hodnotu daru je možné odečíst ze základu daně.
 
Díky moc za rozhovor a držíme palce!
 
Více informací o široké činnosti Sportovního klubu vozíčkářů Praha i o tom, jak se zapojit například s asistencí na závodech a trénincích nebo jak pomoci se zajištěním vybavení najdete na stránkách www.skvpraha.org.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

04.08.2016

360° panorama, dejte svým fotkám nový rozměr

14.07.2016

Lipno se stane sportovní Mekkou letošního léta

05.07.2016

Přežili jsme Tůruj Brdy 2016

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner