REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Snowkiting, kiteboarding a landkiting

02.12.2013 |BEST KITES | Kiting, Další sporty

Foto: BEST KITES

Co je to vůbec za sport? Na čem se jezdí a kde? To jsou nejčastější otázky začínajících kiterů… 


Kiting jako takový je relativně mladý sport, který má mnoho podob a variant. Jezdit lze na vodě – kiteboarding, sněhu – snowkiting, písku, travnatých i betonových plochách – landkiting, takže jej můžete provozovat po celý rok.

Princip tohoto sportu je založen na využití síly větru, který se opírá do draka, odborně zvaného kite. Ten je k jezdci upevněn pomocí bederního trapézu. Jezdec přitom využívá přeneseného tahu k vlastnímu pohybu, stejně tak jak je tomu při windsurfingu nebo jachtingu.

Tento sport je velice variabilní a má mnoho odvětví, která se přizpůsobují podmínkám každého ročního období.

Foto: BEST KITES

Foto: BEST KITES

V zimě se jedná o snowkiting, dá se provozovat kdekoliv, kde je dostatek sněhu a otevřený prostor bez překážek. Jezdit lze na snowboardu i lyžích. Od jara do zimy je to landkiting, kdy se jezdí na kolečkových podvozcích v podobě inline bruslí, mountainboardu, buggy. A konečně nejpopulárnější kiteboarding  na vodě v letních měsících.

V zahraničí je rozšířená zejména letní varianta na vodě.  Určitě jste už u moře nějakého kitera zaregistrovali.  U nás pro kiteboarding nejvhodnější podmínky nemáme, a proto se většinou jezdí k moři do zahraničí. Ale když už jste pokročilí a víte co s drakem dělat, na větších vodních plochách na se dá kitovat i v česku. I proto, že u nás není tolik vodních ploch, je nejvíce využívanou variantou v České republice práve landkiting a snowkiting.

Foto: BEST KITES

Foto: BEST KITES

Tyto dvě varianty jsou jednodušší na zvládnutí než kiteboarding, kde je zapotřebí větší koncentrace a umu. Proto pokud toužíte po tomto sportu na vodě, tak je dobré nejdříve začít trénovat na zemi či sněhu. Osvojíte si manipulaci s kitem, naučíte se jezdit na pevném podkladu, a pak pro vás bude zvládnutí vody nesrovnatelně jednodušší.

Kiting se můžete naučit prostřednictvím kite škol v Česku i v zahraničí, kde najdete široký výběr kurzů přesně podle svých představ. V prvním dni kurzu se běžně učíte manipulaci s kitem a v druhém dni jízdu. Landkiting se běžně vyučuje od dubna do listopadu a to poblíž hlavních měst Prahy, Ostravy nebo Brna. Snowkiting  se zase vyučuje od prosince do března například na Božím Daru, v Krkonoších, Odrách, Vysočině a ve Vysokých Tatrách.


A jaké jsou fyzické předpoklady, věková omezení nebo náročnost tohoto sportu?


Foto: BEST KITES

Foto: BEST KITES

Na kitu jezdí děti zhruba od 6ti let až po osoby ve věku 60ti let, muži, ženy i děti. Největší zastoupení je přitom u mužů, zřejmě proto, že je více láká adrenalin a volnost pohybu. Fyzicky tento sport není nijak náročný, pokud tedy neprovozujete náročnější skoky. Jediné omezení je u dětí, kdy se doporučuje, aby měly minimálně 35 kg a byly již schopny plně vnímat instruktora.

Výhodou tohoto sportu je určitá volnost pohybu, kdy nejste odkázáni na kopce či přeplněné sjezdovky.  Dá se jezdit z kopce, do kopce, po rovině, prostě kdekoliv, kde je sníh a otevřený prostor. Mimoto je tento sport vhodný i pro adrenalinové nadšence, kterým učarovala síla větru a chtějí se dostat ke skokům či krátkým letům připomínajícím paragliding. A jak jsme již zmínili, jezdí se jak na snowboardu, tak i na lyžích.

Foto: BEST KITES

Foto: BEST KITES

Pokud zvolíte výuku v kite škole, instruktoři vás naučí veškeré základy „jak na to“ a budou vám skvělými průvodci ve vašich začátcích. I v kitingu je potřeba dodržovat jistá pravidla, a proto je jejich dodržování a bezpečnost základním prvkem, který se v kite školách učí. Nehledě na to, že vaše pokroky budou mnohem rychlejší, než když budete kite zkoušet na vlastní pěst.

Tento sport je také o zábavě a partě fajn lidí, které můžete bez pochyby poznat právě i prostřednictvím kite kurzu. A pokud se pro kiting rozhodnete, přejeme vám dobrý vítr a spoustu skvělých zážitků!

Tento článek připravila kite škola BEST KITES.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Štěpánský rybník: brdský windsurfový ráj

Štěpánský rybník: brdský windsurfový ráj

Brdy, Štěpánský rybník, Plzeň, Rokycany

86

%

86

%

Související články

04.08.2016

360° panorama, dejte svým fotkám nový rozměr

21.07.2016

Štěpánský rybník: brdský windsurfový ráj

14.07.2016

Lipno se stane sportovní Mekkou letošního léta

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 876 lidí)


Banner