REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Koho těší mráz?

Rozhovor s Radkem Mikulášem, bruslařem a geologem

28.11.2013 |OVP | Bruslení

Foto: Radek Mikuláš

Zatímco nejednoho běžce v posledních dnech nemile překvapily kluzké zamrzlé louže, milovníci přírodního ledního bruslení se už nemohou dočkat pořádných dlouhodobých mrazů, protože umělé ledové plochy v Praze jim nestačí. Přečtěte si rozhovor s jedním z nich.

Radek Mikuláš, povoláním geolog, je pražským outdoorovým sportovcům znám zejména jako pořadatel závodů v orientačním běhu v rámci i mimo Pražskou zimní ligu. Jím pořádané závody bývají neobvyklé zejména místem konání. Z jeho minulých pořadatelských kousků zmiňme alespoň orienťák v hornickém skanzenu Mayrau u Kladna, plavecký orientační závod v libereckém aquaparku, ale také právě orienťák na bruslích na různých zamrzlých plochách, kterých má Radek jakožto spoluautor knihy Na bruslích Českou republikou v záloze spoustu. (Mapy z těchto závodů můžete vidět pod článkem v galerii.)
 
Foto: Jiří Čenovský

Foto: Jiří Čenovský

Kdy obvykle začíná v Čechách bruslařská sezóna? 
 
První sklouznutí na přírodním ledě bývá tak v polovině případů už v listopadu, což se letos skoro jistě nestihne. Jsou to ale výjimečně chladná místa, která už známe. Například rybníky v Podkrkonoší, pokud je spíš inverzní počasí, nebo krušnohorské vysoko ležící rybníky, pokud inverze není. Jsme ale docela spokojení, pokud se bruslařská sezóna rozejde kolem Vánoc, to je na bruslení nejvíc času a nejlepší atmosféra. Dřív zamrzají rybníky než přehradní nádrže a řeky. Každá sezóna je ovšem jiná a skoro vždycky i samotný průběh zamrzání něčím překvapí a přinese nějakou záhadu, pro kterou nemáme vysvětlení.

Jak dlouho musí mrznout, aby byl led pro bruslaře bezpečný?
 
Dá se říci, že týdenní mrazy s nočními minimy pod deset stupňů a denními teplotami těsně pod nulou mohou stačit ke vzniku ledu, na kterém se dá s opatrností a záchrannými pomůckami bruslit. To je tak těch pět centimetrů tloušťky. Ale jistota to není, led opravdu posuzujeme podle tloušťky a podle schopnosti vydržet například silný úder kovovou tyčí, než podle souběhu teplot. Pokud začne mrznout náhle, voda může být ještě dost teplá a překvapuje nás pak, jak pomalu led přirůstá. Jindy se pamatuji na situaci, kdy jsme si nečekaně zabruslili po pouhých třech dnech mrazů, protože s mrazem přišlo i husté sněžení a na hladině rychle zamrzala vlastně sněhová kaše. To jsou ale výjimky. Všeobecně se dá říct, že pokud mrazy nepoleví třeba deset-dvanáct dní po sobě, něco určitě zamrznout musí.
 
Jsi hlavně dálkovým bruslařem. Přesto, máš nějakou oblíbenou pražskou bruslařskou lokalitu?
 
Já už nějakou dobu dálkovým bruslařem moc nejsem, zdraví mi to nedovolí. I když jedu na nějakou přehradu nebo řeku, nejsou to zrovna dlouhé trasy. V Praze mám rád Libeňský přístav a některé rybníky, z nichž nejhezčí a dobře zamrzající je rybník Pískovna v dolních Počernicích. Překvapivě dobře zamrzá Hamerský rybník v Záběhlicích, také Šeberák, a většinou nejdéle vydrží led na malém rybníčku na Zátišském potoce v Hodkovičkách. Samozřejmě, když déle mrzne, jsou skvělé Hostivařská přehrada a Džbán. Trochu pro zkušenější bruslaře pak je Lahovický přístav na Berounce, těsně nad soutokem s Vltavou.
 
Foto: Jiří Čenovský

Foto: Jiří Čenovský

Které místo v Praze je pro bruslaře nebezpečné?
 
Cokoliv sousedí s Vltavou, vyžaduje pozornost. Nečekané koupele byly v Libeňském přístavu, protože z potoka Rokytky tam může pronikat teplejší voda. Fenomén teplé vody ale nejvíc znejišťuje bruslení na Labi, pokud už tahle řeka zamrzne. Ve Chvaletické elektrárně klidně mohou začít chladit turbíny vodou z Labe a ačkoliv mrazy zesilují, led slábne. Na konto toho už bylo taky několik hodně nepříjemných koupelí. Proto platí, kontrolujte průběžně tloušťku ledu. Ptala ses sice na Prahu, ale takové Kersko na Labi je od Prahy jen kousek, tak snad neuškodí se o tom zmínit. Bohužel i v populárním přístavu pod Vyšehradem zahynul před několika lety velezkušený bruslař. Není vždycky chytré přibližovat se co nejvíc k volné hladině řeky. Tedy dělat to můžete, ale měli byste nějakou tyčí průběžně kontrolovat tloušťku ledu, klidně každý metr nebo dva.
 
Bruslař Radek Mikuláš (Foto: www.dokoran.cz)

Bruslař Radek Mikuláš (Foto: www.dokoran.cz)

Můžeš jako pamětník mnoha bruslařských sezon a zároveň přírodní vědec shrnout, jaký vliv mají klimatické změny na budoucnost bruslení v Čechách?
 
Myslím, že konec bruslení v Čechách zatím nehrozí. Počasí bude mít častěji extrémní výkyvy, což ale znamená jak velmi teplé zimy, tak i pořádné mrazy. Bruslení se bude ještě hůř než dosud plánovat na dlouho dopředu, ale kdo si počká, ten se dočká – skoro každou zimu a ne jen jednou.

---
Právě aktualizované informace o umělých ledových plochách v Praze i o přírodních možnostech bruslení naleznete v sekci Kde sportovat. Aktuální informace o tom, jestli už se někde v přírodě bruslí, naleznete zde.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

11.12.2015

Týden sportu v Praze zdarma

01.01.2015

Všem Outfanaticům přejeme to nejlepší do nového roku!

12.12.2014

Kde si v Praze zabruslit

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner