REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Welzlův kvadriatlon se chystá na jubilejní ročník

27.06.2020 |outfanatic.com |

 Netradiční závod, který spojuje disciplíny jako je běh, plavání, cyklistiku a jízdu na kolečkových bruslích, je inspirovaný ikonickou postavou nejznámějšího zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla. Sobota 18. července je termín, který by neměl chybět v kalendáři žádného sportovního nadšence. Termín, kdy se v Zábřeze uskuteční Welzlův kvadriatlon.

 Hlavní a štafetový závod odstartuje přesně v pravé poledne ze zábřežského plaveckého areálu. Na závodníky čeká pestrá trať, která každoročně přiláká desítky závodníků z celé republiky i ze zahraničí. Po tříkilometrovém běhu se rozehřátí borci ponoří do vody, aby překonali šest set metrů dlouhou plaveckou část ve vodní nádrži Nemilka. Následuje desetikilometrový úsek nádherným sázavským údolím na bruslích, který je ale pro mnohé závodníky největší výzvou. Na závěr je připravená jedenáctikilometrová, pečlivě profilovaná trať lesem na horských kolech. Registrace všech závodníků bude probíhat od 8 do 10 hodin.

foto:welzluvkvadriatlon.cz

 Závod štafet se koná na stejné trati jako hlavní závod. Štafeta může být složena ze čtyř závodníků, přičemž každý závodník startuje v jedné disciplíně. Pravidla umožňují startovat i štafetám se dvěma či třemi závodníky. Ocenění sportovci se mohou těšit na finanční výhru v celkové výši 36.500 korun.

foto:welzluvkvadriatlon.cz

 Jako první ale poměří své síly děti, kterým závod startuje v 10:30 hodin. „První zkouškou bude přeplavat padesátimetrový bazén, následovat bude 250 metrů překážkového běhu. Třetí disciplínou bude zdolání 1.400 metrové trati na kole mimo veřejnou dopravu a na závěr budou děti sjíždět tobogán. Závod dětí je pro závodníky do čtrnácti let. Ti nejmenší mohou být doprovázeny rodiči, musí ale uplavat alespoň 15 metrů,“ popsal za organizující občanské sdružení BŘEH Pavel Bruštík.

foto:welzluvkvadriatlon.cz

 Vzhledem k letošním složitým podmínkám komplikujícím i tak náročnou organizaci závodu bude mimořádně vynechán nedělní MTB maraton.

 

 Zájemci o netradiční závod najdou všechny informace včetně propozic závodu a registrace na www.welzluvkvadriatlon.cz

foto:welzluvkvadriatlon.cz

Jak to vlastně všechno začalo?

Welzlův kvadriatlon vznikl jako rekonstrukce starého inuitského iniciačního

rituálu, kterého byl mladý Jan Eskymo Welzl jako první Evropan svědkem

v roce 1898 u Koljučinu. Zkouška dospělosti prověřovala schopnost jedince

přežít v tvrdých podmínkách severu a skládala se ze 4 samostatných částí.

Uštvání ledního medvěda. Plavání pod ledem mezi tuleními průduchy. Přesun na sněžnicích s celým majetkem na blízký ostrov Balšoj a zpět a na závěr loupež příslušnice cizího kmene z jejich iglů za pomocí sobího spřežení. Všechny čtyři zkoušky musel Eskymák zvládnout během jediného dne, jinak byl terčem posměchu a celý rok musel dělat práce určené výhradně pro ženy (činění velrybích kůží, předžvýkávání zmrzlého sobího masa pro muže nebo vynášení nočníků z iglů).

foto:welzluvkvadriatlon.cz

Welzla iniciační obřad mimořádně zaujal. Když byl statečný Moravák o dvanáct let později přijat mezi Eskymáky, sám musel zkoušku absolvovat. Welzl nejenže test mužnosti zvládl, ale navíc vytvořil absolutní inuitský rekord, když místo jedné dokázal nenáviděnému kmenu Vlčí bobky ukrást hned tři ženy najednou a okamžitě poté se stal náčelníkem všech Eskáků v okolí Beringovy úžiny. Přesně sto let po tomto jedinečném výkonu se v rodišti Jana Welzla zrodil závod na motivy eskymácké iniciační zkoušky. Z pochopitelných povětrnostních, organizačních a právních důvodů bylo nutné soutěž mírně adaptovat na středoevropské podmínky.

 

Všechny problémy se však nakonec podařilo vyřešit a tak vznikl Welzlův kvadriatlon!

 

 

 

 

 

 

 

Základní informace

 

Organizátor: Občanské sdružení BŘEH

Datum konání: 18. července 2020

Místo: Plavecký areál Zábřeh, Oborník 39, 789 01 Zábřeh

Start: 12 hodin

Registrace: od 8 hodin

Startovné do 15. července: 400 Kč, na místě 500 Kč

Price money: celkem 36.500,-Kč

Web: www.welzluvkvadriatlon.cz

FB: Welzlův kvadriatlon @welzl

 

Hlavní a štafetový závod

3 KM | BĚH

Hromadný start, 3 km kolem řeky Sázavy, kde se závodníci v průběhu blíže seznámí s její teplotou i hloubkou. Na závěr stoupání na hráz nádrže Nemilka.

600 M | PLAVÁNÍ

Osmělení, skok do vody (cca 2 m), kolem bójí na druhou stranu (cca 600 m) v nádrži Nemilka. Nádrž dlouhá léta sloužila jako zdroj pitné vody, dnes je na ní zbudována malá vodní elektrárna.

10,5 KM | KOLEČKOVÉ BRUSLE

Začátek z depa na hrázi nádrže Nemilka, sjezd z hráze, dále po nové komunikaci klikatící se údolím Sázavy k Hněvkovu kde se "přeskakuje" na unikátní cyklostezku na opuštěném tělese dráhy. Po stezce do Lupěného a zpět na koupaliště.

11 KM | KOLO

Z depa na koupališti k Nemilskému splavu, stoupáním k  vysílači a dále až k Jestřebí a odtud nejlepší cestou do cíle na koupališti.

Štafety

Závod štafet se koná na stejné trati jako hlavní závod. Štafeta je složena ze čtyř závodníků, přičemž každý závodník startuje v jedné disciplíně. Organizátor zajistí transport z koupaliště Zábřeh na hráz nádrže Nemilka a zpět. Pravidla umožňují startovat i štafetám se dvěma či třemi závodníky. V takovém případě si logistiku a transport zajistí samotní závodníci.  Výsledky nezohledňují počet závodníků ve štafetě.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Z Řeporyjí do Hlubočep

Z Řeporyjí do Hlubočep

Dalejské údolí, Prokopské údolí

80

%

80

%

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner