REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak si vybrat cyklo brýle

14.03.2019 |outfanatic |

Při výběru brýlí na kolo je nejdůležitější znát, jaké nároky a požadavky na brýle jsou pro vás klíčové. 

Každopádně je to velikost – i když mnohé sportovní brýle mají prvky, kterými si je můžete přizpůsobit podle svých proporcí, řiďte se raději doporučením výrobce, zda jde o dámský či pánský model. Speciální kategorii pak tvoří dětské a juniorské brýle, které jsou znatelně menší, než „dospělácké“ modely a v nabídce je najdete variantně v různých velikostech pro různé věkové kategorie. Pro někoho může být důležitá také barva skel nebo si možná potrpíte na sladěnost designu brýlí s designem cyklistické helmy – v tom případě doporučujeme prostudovat nabídku značky Alpina, která takové sety nabízí.

Výrobci sportovních brýlí se předhání ve speciálních vlastnostech a „vychytávkách“, díky kterým vám brýle při jízdě na kole poskytnou významné zvýšení komfortu.

K základním vlastnostem kvalitních cyklo brýlí patří ochrana zraku jezdce. Prakticky všechny kvalitní brýle na kolo odráží infračerevené paprsky a chrání zrak před UV zářením. Označení UV 400, znamená, že brýle chrání oči před ultrafialovým zářením UVA, UVB a UVC do vlnové délky 400 nanometrů. Tím poskytují záruku 100% ochrany zraku před nežádoucími vlivy slunečního záření.
 

 

 

Zorníky cyklo brýlí jsou nejčastěji osazeny keramickými skly, nebo jsou vyrobeny z velmi odolného polykarbonátu. Oba materiály jsou vysoce odolné vůči nárazům a poškrábání. Povrch bývá často opatřen zrcadlovou úpravou povrchu – ceramic mirror s vylepšeným kontrastem vidění.

Užitné vlastnosti skel zorníků výrobci často zvyšují hydrofobním nátěrem skel (hydrophobic lens). Nanoskopická architektura povrchu s touto úpravou způsobuje, že voda i nečistoty okamžitě sklouznou z povrchu skel a umožní tak ostré vidění bez rušivých efektů i v nepříznivém počasí. Pokud vás na kole přepadne déšť a máte brýle s hydrofobním nátěrem skel, nemusíte brýle sundávat – naopak, poskytnou vašim očím ochranu před kapkami deště.

Pro jízdu v deštivém a vlhkém počasí s častým střídáním teplot je určen další možný benefit cyklo brýlí – nemlživá ochrana zorníků „FogStop“, která zabraňuje zamlžení vnitřní strany čoček.

Další specialitou, kterou některé modely cyklo brýlí nabízí, jsou polarizační skla, omezující oslnění a dráždivé světlo odražené od vodorovných povrchů, jakými je vodní hladina, silnice nebo sníh. Polarizované čočky eliminují až 99 % oslnění a kromě toho absorbují také 100 % UV záření. Polarizační skla zajišťují perfektní ostrost vidění i při snížené viditelnosti – v mlze a při umělém osvětlení ve tmě.

Některé značky nabízí také sportovní brýle s výměnnými skly, které poskytují možnost střídat zorníky různých barev a intenzit zabarvení, případně použít polarizační skla podle aktuálních světelných podmínek.

Maximální komfort při jízdě poskytují samozabarvovací fotochromatické cyklistické brýle, které jsou osazeny skly s fotochromatickým filtrem Varioflex + a automaticky přizpůsobují intenzitu zabarvení světelným podmínkám. Samozabarvovací skla na slunci ztmavnou a při vjezdu do stínu ihned zesvětlají. Rozsah zabarvení těchto skel v průběhu změn obsáhne všechny tři stupně sluneční ochrany S1-S3 od čirého či oranžového zabarvení až po tmavé a naopak, přičemž zatmavení a zpětné zesvětlení trvá jen několik vteřin. Díky schopnosti přizpůsobit se světelným podmínkám se samozabarvovací brýle dají používat při jízdě na kole celoročně.

Pokud potřebujete korekci zraku a nemůžete nebo nechcete používat kontaktní čočky, máte možnost vybrat si speciální cyklistické krycí polarizační „dioptrické brýle“, které můžete pohodlně nasadit přes svoje brýle, které běžně nosíte. Skla u těchto brýlí jsou polarizována tak, aby se eliminovaly reflexe, zvýšily kontrasty a vyloučily odvrácené odrazy.

Speciální kapitolu výbavy sportovních brýlí tvoří různé detaily, umožňující nastavení a přizpůsobení brýlí anatomii obličeje uživatele. K přizpůsobení brýlí individuálnímu tvaru obličeje můžete využít například naklápěcí konzoly nožiček, kterými jsou vybaveny téměř všechny modely cyklo brýlí. Seřizovatelné gumové nosníky mají díky kloubu v nožičkách 3 nastavitelné polohy nožiček vůči zorníkům, takže si můžete lehce regulovat sklon zorníků podle stylu jízdy. Koncovky nožiček jsou z tvarovatelného materiálu, takže si je můžete ohnout podle velikosti hlavy či umístění uší.

Pokud máte nos nestandardního tvaru či velikosti, hledejte ve výbavě cyklo brýlí „adaptable nosepad“ – nosník s možností tvarování za studena, který umožňuje přizpůsobení nosníku pro jakoukoliv šířku či tvar nosu.

Pohodlí při nošení brýlí u některých modelů zvyšuje i měkká silikonová vložka na koncích nožiček, která zlepšuje stabilitu usazení brýlí.

Pokud se zorientujete v nabízených speciálních vlastnostech cyklo brýlí, můžete si z široké nabídky vybrat takové cyklistické brýle, které zvýší komfort vaší jízdy na maximum. Abyste si vybrali cyklo brýle s vlastnostmi přesně „na míru“ vašim potřebám, využijte možnost poradit se při výběru se zkušenými odborníky. Takovými jsou například školení prodejci e-shopu i kamenné prodejny VšeProKolo.cz, kde také najdete široký výběr cyklo brýlí za přijatelné ceny. Se správně vybranými cyklo brýlemi bude pak každá vaše jízda na kole příjemným a nezapomenutelným zážitkem.


 


 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner