REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Na seakajaku z Troji do Mělníka

Akce pro odvážné začátečníky

21.11.2013 |OVP | Voda a lodě

Foto: Karbonový Tonda

Že jste nikdy neseděli v kajaku? Nevadí. Tradiční podzimní splutí Vltavy z Troji do Mělníka je na stránkách pořadatele inzerováno tak, že se ho mohou zúčastnit i absolutní začátečníci. 

Mohou, proč by taky ne, Vltava je pro všechny. Nicméně páni pořadatelé vědí, že čekat na couraly, svačily a čůraly je pěkná otrava (zvlášť pokud není moc teplo), a tak přeci jen na slovíčko „začátečník“ v e-mailu s dotazem o bližších informacích reagují s mírnými obavami, jestli se skutečně cítíte na 46 kilometrů v zimě za situace, kdy se na nikoho nečeká, protože je potřeba jet ve skupině (kvůli překonávání jezů plavebními komorami).

Kdo ale spadá do pořadateli označené skupiny „sportovní a dobrodružné povahy“, může brát tyto výhružky podle jejich rady jen jako „informaci, co se bude dít,“ a slíbit, že si pro případ nouze samostatně domluví záchranné vozidlo. Kajaky už vám rád zapůjčí sám pořadatel (doporučujeme brzké zarezervování), cestu zpět, pokud dojedete až do Mělníka, zajistí pronajatým autobusem s vlekem.

Foto: Karbonový Tonda

Foto: Karbonový Tonda

Sraz pod trojským kanálem, kam je odevšad daleko, je už v 7 ráno, když je ještě tma, brzký start je nicméně potřeba, aby dojezd do Mělníka byl tak akorát mezi čtvrtou a pátou, když už se zase začíná stmívat. Zkušeňáci se navlékají do nepromokavých bundiček a neoprenových rukavic (pro pohodlnou cestu celkem nezbytných), méně zkušení s vypůjčenými kajaky zápasí se štelováním stupátek a mají prapodivné dotazy („K čemu je tahle šňůra? Nemám si to náhodou přivázat k noze jako snowboard?“) a poslouchají historky o tom, jak se to dělá na moři, když se vám chce na záchod.

Kolem půl osmé se nasedá a lodě vyrážejí do ranní mlhy, která letos vydržela skoro celou cestu. Během ní kajakáře čekají celkem 3 jezy překonávané plavebními komorami - v Klecanech, Dolanech a Miřejovicích a 4. ve Vraňanech, který je nutno přenést.  Ti, kteří nechtějí čekat na dav, přenášejí i první tři. V komorách se odpočívá, svačí a pokud jste se špatně oblékli, tak mrzne. Posledních 11 kilometrů za Vraňany je dlouhých, konečně to tam aspoň začíná téct.

Foto: Karbonový Tonda

Foto: Karbonový Tonda

Jestli to někdo z letošních zhruba 70 účastníků zabalil dříve a musel si zavolat záchranné vozidlo, nevíme. Nicméně platí poučka: jseš-li začátečník odhodlaný celý den pádlovat a příležitostně mrznout, určitě do Mělníka dojedeš!

Video a více fotek z letošního ročníku naleznete zde, stručnou historii plaveb tady.

Za poskytnutí fotek pro článek děkujeme Karbonovému Tondovi a HG Sportu.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner