REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Pátý Čech zdolal Korunu světa

31.05.2018 |outfanatic.com |

Touha zdolat Korunu světa přepadla 54letého prachatického inženýra zcela nenápadně před devíti lety při africké expedici do Tanzanie a Keni, kde bez vážnějších příprav vystoupal na nejvyšší horu afrického kontinentu Kilimandžáro. O zdolání Koruny světa začal vážněji přemýšlet, až když si na účet připsal i nejvyšší horu 

 

Jižní Ameriky, Aconcaguu, a Elbrus, který je v horolezeckém projektu ‚7 summits‘ (v překladu sedm vrcholů) považován za nejvyšší horu Evropy.

 

Během následujících let sbíral český amatérský horolezec zkušenosti s vysokohorskými expedicemi. Pokořil čínskou Muztagh Atu, horu vysokou 7 546 m. Pokus o první osmitisícovku mu narušilo ničivé zemětřesení v Nepálu, které je zasáhlo v základním táboře Čo Oji. Do Nepálu se vrátil nyní po třech letech, během kterých zvládl pokořit nejvyšší horu severní Ameriky, 6190 metrů vysokou horu Denali i složitě dostupnou Carstenz Pyramid na Nové Guineji. Dohromady se svou dcerou pak vystoupal i na nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc.

O Vánocích společně na jednom laně s Radkem Jarošem dobyl i přes nepřízeň počasí nejvyšší horu Antarktidy, téměř pět tisíc metrů vysoký Vinson Massif. K dobytí Koruny světa už mu tak zbývala samotná nejvyšší hora světa Mont Everest. Do hlavního města Nepálu, Káthmándú, se vydal již v polovině dubna. Aklimatizaci mu značně narušilo onemocnění, kdy musel sestoupit ze základního tábora a několik dnů brát antibiotika.

Ani samotný výstup se neobešel bez komplikací. „Chtěl jsem se pokusit o výstup bez kyslíku, ale ve výšce osm tisíc metrů nad mořem není čas na hrdinství. Člověk musí mít respekt a pokoru, každá chyba zde může být fatální,“ uvědomuje si Ivo Grabmüller. I přes obtíže vystoupal ve středu 16. května na vrchol Mont Everestu a stal se tak pátým Čechem v historii, kterému se podařilo pokořit nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů.

Vážné komplikace nastaly při návratu. „Při sestupu začalo sněžit, cesta zapadala, což nás značně zpomalilo.“ V tzv. zóně smrti, v nadmořské výšce přes osm tisíc metrů, strávil Ivo s místním šerpou více jak tři dny. „Tak dlouhý pobyt v takové výšce přežije málokdo,“ je si vědom. Z expedice na nejvyšší horu světa tak nevyvázl bez následků. 

 

Utrpěl omrzliny na prstech obou rukou a čeká ho náročná rekonvalescence. „Nahoru už to asi nepůjde, budu se asi muset vydat opačným směrem, Mariánský příkop zní jako výzva,“ neztrácí Ivo Grabmüller smysl pro humor. 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner