REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Skandinávské dobrodružství swimrun v ČR

19.03.2018 |Outfanatic.com |

swimruntour.cz


Swimrun je nový druh vytrvalostního sportu, který je bez pochyby možné zařadit mezi dobrodružné, v některých případech až extrémní závody. Skládá se z 2 disciplín – běhu a plavání. Formátem závodu jej tak lze částečně přirovnat k triatlonu či aquatlonu, avšak i od těchto sportů se swimrun v některých ohledech zásadně liší.

Historie

Navzdory tomu, že swimrunu jako takovému je pouze nějakých 10 let, je nyní již téměř celosvětově známým sportem. Od roku 2006 až do současnosti se počet závodů ve swimrunu exponenciálně zvyšuje a ne jinak tomu jistě bude i v následujících letech. A to na začátku všeho stála jedna opilecká sázka…

weswimrun.org


Rok 2002, Švédsko. Bratři Mats a Jesper Anderssonovi a jejich kamarádi Anders Malm a Janne Lindberg vyráží na jedno točené… v pokročilém večeru o několik drinků později se nad ubrouskem, na kterém byla nakreslená mapa místních ostrovů mezi Utö a Sandhamn, strhla diskuze o tom, jak se mezi ostrovy dá jezdit na plachetnicích a v zimě bruslit, až od bratrů Anderssonových padla výzva, zda by to zvládli překonat z jedné strany na druhou pouze svými silami – ostrovy přeběhnout a mezi nimi vždy přeplavat. Poražený tým musí v cíli zaplatit hotel, jídlo a pití pro všechny 4. Přesnou trasu si každý tým může zvolit sám. Povinné zastávky by byly pouze ve 2 restauracích, kde vždy druhý příchozí tým musí vypít a zaplatit to, co ten první objednal. Výzva byla přijata a tak se uskutečnil první neoficiální závod ve swimrunu. Urazit tímto způsobem vzdálenost něco kolem 80 km jim trvalo déle než 26 hodin.

O pár let později se o této šílené sázce doslechl Michael Lemmel se svým parťákem Matsem Skottem – zkušení ‚adventure race‘ závodníci. Ta idea je okamžitě nadchla, a tak vznikl nápad, zda by se z toho nedal udělat oficiální závod. Spojili se s původními aktéry a začaly diskuze o přesné trase, o termínu, o pravidlech, ale i o názvu. Tak postupně vznikl nyní světově známý název Ö TILL Ö – neboli v překladu ze švédštiny „z ostrova na ostrov“.

První ÖTIILÖ se konal v září 2006 s devíti týmy na startu. O náročnosti svědčí, že se do cíle dostaly pouze dva z nich. ÖTILLÖ ihned zaujal švédská média, která událost šířila dál mezi víc a víc lidí, až v roce 2012 byly přidány další 3 závody, také ve Švédsku. V tu chvíli si Michael s Matsem uvědomili, že „založili“ nový sport. Zhruba v tu dobu také jedna z účastnic závodu, Erika Rosenbaum, vyřkla název swimrun, který se celosvětově uchytil.

Od roku 2012 počet závodů ve swimrunu exponenciálně roste a v roce 2017 proběhlo více než 400 závodů po celém světě. Jedno je ale jisté, bez ÖTILLÖ by nebyl swimrun.


V čem je tedy swimrun specifický a proč si ho zkusit?

 

  1. Sport prováděný vždy ve vnějším prostředí a na otevřené vodě. V původním severském formátu závodu je trasa vedena z větší části mimo pěšiny, skrz divokou přírodu a s neupravenými, v některých případech až nebezpečnými vstupy do vody. Ve středoevropských podmínkách tvoří větší část trasy pěšiny a nezpevněné cesty a celkově je trasa „běhu příznivější“.
  2. Každý závod obsahuje min. 2 běžecké a 2 plavecké úseky, které se střídají a navazují na sebe bez přestávky.Poměr plavecké části k běhu není pevně stanoven, standardně bývá kolem 15 – 20 % z celkové délky trasy.
  3. Závodí se ve dvoučlenných týmech (ženské, mužské, smíšené), ačkoli v některých závodech je možné se setkat i s variantou sólo závodu. Standardně jde však o týmový sport.
  4. Závodník si veškeré vybavení, které má na startu, nese s sebou po celou dobu závodu až do cíle, tzn. že plave v běžeckém a běží s plaveckým vybavením. Navíc ve standardních pravidlech swimrunu je povoleno velké množství plaveckých pomůcek, jako ruční packy, piškot, či jiné nadnášející pomůcky (až do velikosti nafukovacích lehátek!), nebo dokonce i krátké plavecké ploutve. Tato na první pohled vypadající výhoda se však může obrátit ve velkou nevýhodu v běžecké části. Proto může hrát výbava závodníka významnou roli v taktice a nakonec i ve finálních výsledcích závodu.
  5. Je to zážitek na celý život 
          REGISTRACE

czechswimruntour



 

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner