REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Regenerujte aktivně, je to důležité.

06.03.2018 |Outfanatic.com |


Aktivní regenerace, jak je pro tělo důležitá?
 
Už jsme tu psali něco o běhu, tréninkovém plánu, cvičení, stravě, a  teď ještě něco stejně důležitého? Máme na mysli samozřejmě regeneraci, na kterou se velmi často zapomíná. Bez ní to prostě nejde a čím dříve toto vezmete na vědomí, tím se vám bude lépe dařit téměř ve všem. I když zřejmě tušíte o co jde, je třeba vyzvednout na úvod zcela základní fakt, na kterém celý proces stojí a platí to napříč všemi úrovněmi - zlepšujeme se tehdy, když odpočíváme, ne, když trénujeme. Trénink vytváří stimul, v podstatě stres a naše tělo se mu snaží následně přizpůsobit. Pokud si budete přikládat stále více a více bez patřičného oddechu, budete si zakládat na problém, s čímž souvisí v podstatě pokles výkonnosti a projeví se to i v dalších aspektech osobního života. Nejhorší na tom celém je fakt, že člověk si myslí pravý opak - tedy, že trénuje málo a vše se pouze dostává do nekonečného koloběhu.
Co je aktivní regenerace?
 
Za aktivní regeneraci lze v podstatě považovat všechno spojené s jakýmkoliv pohybem. Jejím hlavním cílem je umožnit tělu lépe odplavit škodlivé látky, které vznikají náročným tréninkem nebo i stresem - v podstatě "prokrvit" organismus a umožnit tak jeho rychlejší zotavení.


V detailech je to samozřejmě o něco složitější, ale to hlavní je fakt, že nenáročná aktivita nám pomůže se rychleji zotavit a nabrat síly - fyzické, ale nesmíme zapomínat ani na ty psychické.
Pro koho se hodí a pro koho ne?
 
Možná trochu obecně aplikovat pravidlo, že čím je člověk trénovanější a více zvyklý na pohyb, tím bude mít z aktivní regenerace větší užitek. Je to z jednoduchého důvodu - pokud máte kondici skutečně slabou, vracíte se po dlouhém čase ke sportu, byli jste zranění apod., Tak je pro vás imírný pohyb jednoduše další zátěž navíc. Tehdy nejlépe uděláte, když zařadíte zpočátku více pasivní formy, dáte si prostě relax, případně lehkou procházku. I to je sice pohyb, ale přece jen velmi nenáročný. V případě, že jste člověk aktivní a na pohyb zvyklý, můžete z aktivní regenerace získat.
Aktivita během "oddychových" dní a její specifika 
 
Jak je již zmíněno výše, hýbete se již trochu pravidelně a rádi byste vyzkoušeli výhody "aktivní", regenerace. Přitom se nemusí jednat jen o bike nebo běh, do seznamu si můžete přidat svižnější procházku (turistiku), plavání, lehké cvičení a strečink atd. V podstatě to může být každá aktivita, při které se vám podaří dodržet několik zásad. Tou první a základní je intenzita, která musí být zcela minimální - pokud máte měřič srdeční frekvence je to na úrovni cca do 65% vašeho maxima.   Pokud dáme za příklad kolo, tak je to rychlost, při které vás předjede úplně každý.


Tuto intenzitu ale musíte držet po většinu času, tedy nechat ego stranou, kde půjdete jeďte skoro krokem. Ne každý to dokáže "psychicky" zvládnout, ale jinak to fungovat nebude. Průměrné hodnoty jsou kolem 24-25 km / h, a to je skutečně málo. Je to jízda, kdy ani necítíte tlak na pedál a snažíte se používat lehké převody, ale samozřejmě zachovat pro vás přirozenou kadenci. Je logické, že čím jste lepší nebo jdete ve skupině, tím rychlost roste a proto mají profíci během odpočinkových vyjížděk častokrát průměr 30 km / h a více. No a to nás přivádí k dalšímu bodu - nedomlouvejte se na oddechový výjezd s někým, kdo je mnohem lepší (pokud tedy nemá skutečně velkou trpělivost). Tady se totiž s největší pravděpodobností stane, že půjdete přes zmíněnou hranici a váš parťák se přitom bude stále usmívat. Naopak, je to ideální čas vzít ven partnery a děti. Co se týče délky, opět záleží na vaší kondici, ale dobrým vodítkem je cca polovina času (a méně) z průměrné délky vašich běžných aktivit. Pokud tedy v průměru jezdíte okolo 2 hod., Snažte se to držet na hodině atd. No a další věcí je stres. Pokud budete během toho, jak jste venku myslet na něco, co musíte ještě stihnout a rychle udělat jakmile přijdete, také se bude míjet hlavní účinek. Tehdy raději zůstaňte doma a udělejte, co je potřeba ...
Aktivní regenerace jako "rituál" na závěr
 
Aktivní regenerace se dá efektivně využít i přímo během běžných "tréninkových" dní. Hodně z vás nemá času nazbyt, a tak velmi často aktivity končí na poslední chvíli a ještě upachtění slezete doma ze sedla kola, nebo zastavíte stopky po běhu. Ve stresu se dáte rychle dohromady, očistíte případně kolo atd. Naplánujte si své aktivity tak, že minimálně posledních 10-15 min. zvolníte zcela na minimum. Asi tak, že ani nebudete cítit, že šlapete do pedálů, v případě běhu je to úplný výklus a samozřejmě chůze. Ve "fitku" zase můžete využít na závěr rotoped atd. Tělo se tak rychleji uklidní a nízká aktivita na závěr pomůže snadněji "přepnout" na proces regenerace. Věřte nám, je to skutečně rozdíl, pokud domů doletíte sprintem nebo dáte závěr zcela na pohodu.



Pro vaši "hlavu"
 Lidé na to velmi často zapomínají, ale tento výše zmíněný proces je super i pro vaši hlavu. Máme tím na mysli fakt, že pokud přijdete po celém dni "vyždímaní" z práce, není podle mě lepší způsob, něž jít alespoň na chvíli vyvětrat hlavu, pokud je možnost. Případně víte, že byste měli dát odpočinek, ale uvolní se vám čas, je pěkně,tak proč zůstávat doma? Pokud dodržíte pár výše zmíněných bodů, budete se následně cítit mnohem lépe - stačí si jen vybrat vhodnou aktivitu. Mnohdy se dá vyrazit i později večer se světlem a je jedno zda běhat či jezdit. Výkonnostní sportovci  velmi často tyto dny využívají na trénink techniky, což ale opět souvisí s jejich vysokou kondicí.  


Hlavně si třeba zapamatovat, že je velmi relativní, a to, co je pro někoho odpočinek,je pro druhého seriózní "makačka". Pokud necháte své ego stranou a budete se řídit podle sebe, můžete z ní hodně získat, tělo načerpá nové síly a vy budete mít pocit, že jste pro sebe něco udělali. No a stejně nezapomínejte, že někdy je stejně dobré se na všechno vykašlat a mít prostě pohodu.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 935 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner