REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Singletrekaři se hašteří

Kovbojka na pod Smrkem

08.11.2013 |OVP | Cyklistika

Foto: Honza Tandler, www.singltrekpodsmrkem.cz

Mlžení, vzájemná obviňování a hašteření nejsou vyhrazena jen pro vrcholnou politiku, jak se už týden přesvědčují bajkeři se zájmem o Singltrek pod Smrkem, tedy o lesní trasy pro horská kola v Jizerských horách. Pražáci, jste v obraze?

Začalo to zdánlivě jednoduše: Provozovatelé Singltrek Centra pod Smrkem (a autoři celého konceptu jizerských singltreků, kteří ovšem v současné době nespravují samotné bajkové stezky, ale pouze jejich zázemí - obchod, občerstvení a další služby) na závěr sezony na svém webu zveřejnili obavy, že se chystá rozdělení tras mezi sféry vlivu místních politických osobností a zavedení vstupného, přestože údržba treků (kterou mají politici prostřednictvím Singltrek pod Smrkem o.p.s. na starost) je zanedbávaná, aby politici na projektu co nejvíce vydělali. Po zveřejnění článku se na facebooku Centra ozvaly desítky bajkerů kritizujících možné zpoplatnění lesa a vyjadřujících Centru svou podporu.

Všechny pak zmátlo tiskové vyjádření kritizované o.p.s., kde místní politici zprávu o plánovaných poplatcích popřeli a obvinili Centrum ze lživých informací o rozdělování vlivu, které mají za cíl uchránit podnikání Centra před konkurencí. Centrum ale ve své reakci na původním tvrzení trvá a zdůrazňuje nedostatečnou péči o stezky ze strany o.p.s, žádné důkazy o plánovaném vstupném ale zatím předloženy nebyly.

Foto: www.singltrekpodsmrkem.cz

Foto: www.singltrekpodsmrkem.cz

Další komentáře na facebooku již pro Centrum jednoznačně podpůrné nejsou. Řada diskutujících vyjadřuje své zmatení nad tím, jaký základ má poplatková fáma, i zvláštní situací, kdy (jak se vyjádřil jeden z nich) „‚Pěšinky‘ patřej osobě A a ‚hospoda‘ patří osobě B. Přičemž bez pěšinek nemá hospoda smysl. A ti, kdo dělaj ‚hospodu‘, přinesli, vysvětlili a uvedli v život i nápad ‚pěšinek‘ nemají vliv na  to, co se děje v osobě A“. Stezky, jejichž majitelem jsou Lesy České republiky, totiž spravuje právě SpS o.p.s., peníze na správu plynou od místních obcí i podnikatelů (tedy i od Centra, které by se rádo ujalo údržby samo s poukazem na dosavadní nevhodnou údržbu). Cítit je také jistá trapnost situace, kdy většina považuje projekt singltreků za celkem dobře fungující, do zákulisí úplně nevidí, a tak nechápe, proč na sebe oba subjekty hážou špínu.

OVP rozhodně neví, na čí straně je pravda. S názory, které v souvislosti s tématem navrhují dobrovolné příspěvky návštěvníků na údržbu stezek, jak se již osvědčily například v případě lyžařské Jizerské magistrály, se ale ztotožnit můžeme.

Pokud má někdo z našich čtenářů do situace lepší vhled než my, budeme rádi za každý komentář. Nám ostatním nezbývá než doufat, že přes zimu se vášně a hašteření o to, kdo si tady chce nahrabat, uklidní a bajkeři si budou moci užívat jak treků, tak místních služeb. Snad převáží radost ze sportu nad bezhlavým byznysem a politikou a zároveň se nalezne kompromis k finanční udržitelnosti stezek.


Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 878 lidí)


Banner