REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Koloběžková expedice „Kam až dojedeme?“

06.10.2016 |Lukáš Nekvasil | Expedice, Koloběžky

 
Startuje první koloběžková expedice, která nemá obdoby, 6 lidí, 6 koloběžek, 6 měsíců, 15 států střední a jižní Ameriky, přes 11 000 kilometrů a spolupráce s neziskovou organizací WeCan, to vše bez doprovodného týmu a bez GPS! 
 

 

„Kam jedete?“
„Do střední a jižní Ameriky.“
„Cože? Na čem?“
„Na koloběžkách.“
„To snad nemyslíte vážně?“
„Myslíme.“
„Nezbláznili jste se?“
„NEZBLÁZNILI!“
 
Tak začíná každý rozhovor, když se naši kamarádi, kolegové, nebo rodina dozvědí a vyzvídají, co máme vlastně za lubem. V podstatě to chápeme, že je to velká výzva a neděje se každý den, dokonce se o projetí tohoto kontinentu na koloběžkách pokusíme jako 1. na světě! A použijeme výhradně svoje síly. Ano jen svoje síly – motůrek nám ve firmě Yedoo, která nám koloběžky věnovala, odmítli namontovat.
Ač bez motůrků, tak bez pochybností! Víme, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak tuto přes 11 000 km dlouhou trasu zvládneme, říkal Marek. Marek je totiž jediný, kdo má s tímto kontinentem zkušenost.
 

Kdo jsme?

 
Takže ahoj, my jsme expedice „Kam až dojedeme?“, jmenovitě Marek, Michala, Tomáš, Michal, Sayana a Lukáš. Jsme partička nadšenců z Kolína a Hradce Králové, kteří se rozhodli splnit si svůj sen a postavit se něčemu velkému, dalo by se říct, životní cestě. Životní cestě, která nespočívá jen v tom, ujet tu ohromnou vzdálenost, ale hlavně rozvinout sebe sama. Nejsme trénovaní koloběžkáři. Všichni z nás trénují na cestu, kdy budeme muset průměrně každý den ujet cca 60 km, poslední dva měsíce při zaměstnání. Naše cesta oslovila spoustu lidí a získali jsme i věcnou podporu, za což bychom chtěli partnerům, kteří se rozhodli „jet v tom s námi“, poděkovat.
 

Kudy pojedeme? Asi takhle nějak.

Kudy pojedeme? Asi takhle nějak.

Odkud, kudy a kam?

Tato dobrodružná cesta započne 20. 11. 2016 v mexickém Cancúnu, kde jsou v tomto období maximální teploty až na hranici 40 °C. Pojedeme přes 15 zemí střední a jižní Ameriky, jmenovitě Mexiko, Belize, Guatemalu, Salvador, Honduras, Nikaraguu, Kostariku, Panamu, Kolumbii, Ekvádor, Peru, Brazílii, Bolívii, Chile a Argentinu! Plánovaný příjezd máme mezi květnem a červnem 2017 a náš pomyslný cíl je město Punta Arenas na jihu Chile, kde bude mimochodem zima, kolem 0 °C, s možností sněhu, místy tučňáci. Je to prostě, co by kamenem dohodil (a zbytek dojel na koloběžce) na Antarktidu. Tak snad abychom si vzali taky „zimáky“…

Salar de Uyuni - největší solná pláň na světě (Bolívie)

 
Původní plán byl jít pěšky, jezdit stopem, přespávat v hostelech a jíst v dostupných restauracích. Ale kdybychom zvolili takovýhle způsob, vše by bylo mnohem nákladnější. Hlavně tedy přesuny z místa na místo by se pořádně prodražily. A na to nikdo z nás jednoduše ani nemá. A tak jsme si řekli, že potřebujeme něco skladného, co můžeme vzít do letadla jako zavazadlo a co nám s přesuny výrazně pomůže. A koloběžkový nápad byl na světě a spolu s ním „odtučňovací kúra“ nákladů. Žádný hostýlky, ale stan! Jídlo z restaurace? Nejdřív za 6 měsíců! Stopování? Jen si to pěkně odšlapej! Tak a bylo to. Nejlevnější možná metoda, jak realizovat půlroční životní štaci napříč kontinentem, byla na světě.
 

Nejedeme jen tak nazdařbůh, ale pro dobrou věc!


Půlroční putování party nadšených cestovatelů – koloběžkářů, kteří chtějí projet střední a jižní Ameriku „na vlastní pohon“, dostalo kromě adrenalinu, poznání a fyzické i psychické výzvy ještě důležitý charitativní rozměr. Expedice kromě dobrodružství přinese sondu do školního vzdělávání mezi Cancunem a Punta Arenas.
 
Pro talentovaného fotografa a hlavního organizátora celé expedice, Marka Jelínka, to bylo přirozené:  „V momentě kdy jsem začal hrát se svou kapelou, můj hudební svět se zaměřoval i na podporu různých charitativních akcí, jako byla vystoupení na pomoc obětem povodní, nebo pomoc Červenému kříži, také objíždět dětské domovy a s dětmi si zpívat a hrát. To vše beru jako přirozenou součást našich životů. Proto když padla řeč o charitativní činnosti spojená s naší cestou, nebylo o čem přemýšlet. Naše cesta střední a jižní Amerikou dostala tak dalších výrazných obrysů, které oné cestě dodají i trochu jinou atmosféru a specifičnost. Očekává se, že bude mít kladný dopad i na naši společnost, a má poukázat na fakt, že ne každá cesta je jen cesta, ale že může mít i jiná poslání, než si za cíl dávat jen zeměpisné polohy a geografické údaje“.
 
Expedice „Kam až dojedeme?“ se spojila s právě startujícím projektem „Děti patří do školy“ neziskovky WeCan, který chce postavit školu v Kambodži. Společně pak oba partneři chtějí upozornit na fakt, že ani ve 21. století není vzdělání samozřejmostí, a že o (pravidelné a kvalitní) školní docházce si děti v různých koutech světa mohou nechat jen zdát. 
 


Během celé – jedenáct tisíc kilometrů dlouhé – trasy budou členové výpravy na svých jednostopých vozidlech navštěvovat různé vesnice a různé školy a sbírat informace o jejich fungování. Během návštěv vzniknou obrázky konkrétních dětí o tom, jak vidí svůj školní i dětský svět. Bude vznikat i fotodokumentace. 
 
V rámci charitativní dražby obrázků, kterou projekt Kam až dojedeme se spolkem WeCan uspořádá po návratu expedice domů, budou podpořeny potřebné jihoamerické děti a vybrané školní projekty.        
 
Více na webech www.we­can.cz a www.detipatridoskoly.cz.
 

Indiáni z kmene Bora (Peru)

Foto: „Kam až dojedeme?“

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

22.01.2017

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 930 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner