REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

04.10.2016 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Kaskáda na Ostravici WW IV


Že pět je víc jak čtyři nás učili už v první třídě. Dnes už ale mnozí ví, že ne vždy tomu tak je. Ona totiž není čtyřka jako čtyřka. Nechci tady vyvracet matematické zákonitosti, ale jen vám přiblížit jak správně interpretovat stupnici vodácké obtížnosti označovanou WW. Tato stupnice, též označovaná jako alpská, má sedm stupňů obvykle vykládané takto:Stupeň obtížnosti Charakter toku Nároky na vodáka a jeho vybavení
ZW Klidný, mírně proudící tok bez překážek a peřejí. Základní znalost ovládání lodě, loď zajištěná proti potopení, děti a neplavci vesty.
WW I Lehký tok s občasnými peřejemi. Znalost ovládání lodě, loď zajištěná proti potopení, vhodné vesty a helmy, znalost sebezáchrany.
WW II Řeka s peřejemi a vlnami, dobře čitelné a viditelné; úzké toky s rychlejším proudem a občasnými návaly proudu na břeh a s možností překážek dobře viditelných. Dobrá znalost ovládání lodě, umění rychle zastavit, trénovanost a zkušenosti vhodné; loď zajištěná proti potopení, vhodná uzavřená nebo samovylévací loď, vesta a helma, znalost sebezáchrany, doporučená znalost záchrany jiných.
WW III Těžký tok s nepravidelnými vlnami a občasným válcem, někdy zablokované, nečekané překážky; u úzkých toků nepřehledná místa s peřejemi v meandrech s náhlými překážkami. Velmi dobrá znalost ovládání lodě a taktiky jízdy na rychlé a divoké vodě, uzavřené lodě nebo rafty, znalost sebezáchrany a záchrany jiných, vesta, helma, neopren, záchranné vybavení, je možná jízda bez prohlížení celého úseku.
WW IV Velmi těžký tok s velkými peřejemi, válce, silná rozhraní, návaly vody, zablokované s úzkými průjezdy a stupni. dtto WW III, velmi dobré znalosti záchrany, psychická odolnost a trénovanost, rychlá rozhodnutí, úsek předem prohlédnout.
WW V Extrémně těžký tok, velmi zablokované a nepřehledné, neustálé peřeje s málo místy na zastavení, vysoké kaskády a stupně, rychlý proud. Velmi rychlá rozhodnutí pod psychickým tlakem, velká zkušenost, velmi dobře sehrané skupinky s praxí v záchraně a velmi dobrým vybavením.
WW VI Hranice sjízdnosti, kdy tok může být sjízdný v kombinaci s vhodným stavem vody a dalšími podmínkami. dtto WW VZdroj: raft.cz

To by byla fakta, ale hodnocení jednotlivých řek už tak jednoduché není a ve výsledku je velmi subjektivní. Při rozhodování zda tuto řeku pojedeme musíme vzít v potaz i další kritéria. Jedním z nejdůležitějších je aktuální průtok vody. To, co je při letních 3 kubících slabá trojka, může být za jarních 15 slušná WW IV+. Stupeň obtížnosti bývá udáván k tzv. střední vodě, ale pozor méně vody neznamená, že to musí být lehčí. Spousta alpských řek se dá jezdit za velkého rozptylu vodního stavu. Na témže úseku tak můžete potkat vlny jak autobus a jindy zas technické průskoky mezi balvany.

Hamerák WW III+


Zohlednit musíte i běžný průtok. Malý korsický WW IV potok, na kterém využijete technické průskoky a rychlou manévrovatelnost, má úplně jiný charakter než obří vodnatá čtyřka na Altaji, kde oceníte především silné paže a ještě silnější morál.

Nesmíme opomenout ani celkovou délku obtížného úseku. Jedno těžké místo se dá zpravidla prohlédnout a odjistit, ale čím delší je souvislá peřej, tím úměrně narůstá objektivní riziko při případném zaplavání. Navíc ještě ubývají síly a malinká chybka, tak může být rychle potrestána.
 

Pětky už nejsou to co bývaly


Samozřejmě záleží také na zkušenostech pádlera. Čím více toho bude mít jedinec naježděno, tím spíše může sklouzávat k podhodnocování peřejí. Ono se ale není čemu divit. Vodácký sport se vyvíjí a společně s ním i užívaný materiál, což vede k posouvání hranic. Například Čertovy proudy,dříve označované jako WW V-VI jsou dnes převážně klasifikované za čtyři.
 

PŘEČTĚTE SI: Na kajaku poslepu


Zkušenosti je také třeba sbírat postupně. Když se mi zadaří sjet Troju, která je označovaná jako WW III-IV, neznamená to, že se hned můžu vrhnout na čtyřkové řeky. Ty jsou mnohem hůře čitelné a velmi proměnlivé. Proto je dobré z kanálu přejít na lehčí řeky a postupně obtížnost navyšovat. Nejlépe pod dohledem zkušeného parťáka.

Padrťák WW II


Co dodat závěrem? Stupnice WW je určitě nepostradatelnou součástí vodáckého sportu, nikdy se na ni ale nemůžeme stoprocentně spoléhat. Proto je nezbytné se o řekách informovat i v podrobnějších kilometrážích a průvodcích, které nám poskytnou mnohem ucelenější představu o náročnosti daného úseku. Důležité je také si uvědomit, že nemusíme nutně sjíždět WW V, ale musíme si to hlavně užít a to co nejvíc bezpečně.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

06.09.2016

Začíná potoková sezóna

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 927 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner