a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Gigathlon: premiéra závodu, co tu ještě nebyl, úspěšně za námi!

25.09.2016 |Gigathlon | Běhání, Cyklistika, Horské kolo, In-line, Extrémní závody

Obejvili jsme ve schránce zajímavou tiskovou zprávu: Premiérový závod v Česku se konal první zářijový víkend 2.–4. 9. 2016 na Lipně a sjelo se na něj celkem 274 účastníků z 9 různých zemí. Gigathlon je víkendová akce složená z unikátní kombinace 5 disciplín (běh, plavání, in-line brusle, silniční a horské kolo), jedná se o 2 denní sportovní zápolení, kde se všech disciplín absolvuje v sobotu i v neděli na různých trasách a vzdálenostech.

Závodníci si mohou vybrat ze tří kategorií

Single Man / Woman
Závodí ve všech disciplínách samostatně. Po stránce logistické a psychické jim pomáhá Supporter. Závodu se zúčastnilo 29 Single Man a 3 Single Woman.

Couple (min. 1 žena)
Dvojice, které si mezi sebe rozdělí 5 disciplín (žena musí absolvovat min. 2 disciplíny). V kategoriI Couple nastoupilo na start 18 dvojic.

Team of Five
Štafetové týmy, kdy každý člen týmu závodí v jedné disciplíně. Skupina štafet byla nejpočetnější, celkem 36 Team of Five.

Absolutním vítězem závodu se stal podle očekávání v celkovém čase 12:03:56 hodin švýcarský závodník Ramon Krebs, který je i vítězem Gigathlonu Switzerland 2015 & 2016. Pozoruhodný výkon podala nejrychlejší žena Tina Vliegen z Belgie, která zaostala v cíli za vítězem pouze 2:40 hod a na druhou a třetí ženu měla náskok 5 hodin. Nejstarší Single Man, který závod dokončil ve věku 62 let, byl Jiři Karvánek

Víkendová akce byla připravována více než 2 roky a na samotné organizaci víkendu se podílel 25 členný organizační tým doplněný o 100 dobrovolníků. Nejpočetnější skupinu dobrovolníků tvořili senioři z klubu Aktiv České Budějovice, nejstaršímu dobrovolníkovi bylo 90 let. Seniorům tak byla dána možnost zapojit se do sportovně společenské akce, užít si nevšední víkend a „cítit se tak potřebný“. Tento koncept se vydařil a i pro příští rok se opět počítá s oslovením různých klubů seniorů.

Koncept Gigathlonu je kromě sportovní stránky založený i na poznání krásných míst pořádajícího regionu, trasy jsou vedeny tak, aby na účastníky čekalo něco nevšedního, aby nebyl závod zaměřen pouze na výkon, ale především na zážitek. Na běžecké trase si gigathleti vyběhli nahoru Stezku v korunách stromů a dolů sjeli po skluzavce, na silničním kole projížděli historickým centrem Českého Krumlova, na horském kole projížděli nádvořím cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě, in-line bruslaři se vydávali za východu slunce na kouzelnou Jezerní stezku podél Lipna a plavci si vychutnali úchvatný zážitek v podobě startu své disciplíny na Králičím ostrově uprostřed Lipenské přehrady, odkud plavali zpátky do centra závodu v Lipně nad Vltavou, které poskytlo celému závodu skvělé zázemí.

Účastníci byli nadšení konceptem závodu, který zažili poprvé, a který v Česku nemá obdoby. Prvním ročníkem byla založena tradice, která bude pokračovat každoročně vždy první víkend v září, druhý ročník se uskuteční 1.–3. 9. 2017 a místo konání akce v příštím roce odhalí organizátoři nejpozději do konce listopadu. Kompletní výsledky jsou zde a fotografie naleznete tady.