REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Výlet na Sněžku? Pro běžce otázka hodinky, lenoši zabijí půl dne.

09.08.2016 |Chrrr. | Běhání, Skyrunning, Trail running, Turistika a treking

Včera Novinky.cz přišly s pojednáním o absurditě, která se děje v Krkonoších, v Peci pod Sněžkou. Nově zrekonstruovaná lanovka na nejvyšší horu ČR – Sněžku (1 603 m n. m.) je totiž nejen dopravním prostředkem ale i atrakcí, i když vlastně netuším proč. Stará lanovka (v provozu v letech 1949–2012) byla opravdu technickou atrakcí, jezdilo se po dvou, bokem a na cestovatele fičelo. Současná kabinka je pro 4 pasažéry, nefouká do ní a je mnohem odolnější vůči větru, který nahoře řádí poměrně často.
 


Fronta dlouhá jak had až do centra Pece


Podle Správy KRNAP vrcholuchtiví lenoši jsou ochotní stát ve frontě na lanovku i 5 hod, místo aby nahoru vyrazili po svých. Nejen, že by udělali něco pro své zdraví a viděli by mnohem víc z Krkonošské přírody, ale také by ušetřili čas. Plánovač tras mapy.cz obě základní varianty výstupu od spodní stanice lanovky na Sněžku plánuje na 3 hod, přes Růžohorky 3 hod a délka trasy je 5,7 km; náročnější cesta Obřím dolem je o 100 m delší a časově náročnější o 13 min. Na cestu dolů mapy.cz plánují 1 hod příkřejším Obřím dolem a 1:30 hod přes Růžovou horu.  Když to tedy spočteme, tak suma sumárum výlet na 4–4,5 hod a budeme mít protažené, příjemně unavené nohy, roztažené udýchané plíce, spálené kalorie, vypocené škodliviny, které se nám v těle usazují. A to pívo a borůvkové knedlíky budou mnohem lépe chutnat a budou zasloužené! Navíc pěšky na vrchol dojdete i za větrného počasí. Může se totiž snadno stát, že při silném větru lanovka dojede jen na Růžovou horu, kde má mezistanici a dál stejně cestující budou muset pěšky (mnohdy je tomu tak i za slunečného dne).
 

Chrti jsou na Sněžce za hodinu

 
Ten, kdo má trochu naběháno, tak na vrcholu bude za hodinu celkem pohodlně, pro ty, co by se chtěli poměřit, je tu motivace 47 min. Takovým bych ale doporučila, aby vyrazili opravdu brzy, ať si mohou užít doběh na vrchol s minimem lidí. Nejlepší je se už okolo 10.–11. hod z výběhu vracet domů na oběd. V té době akorát největší nápor turistů začíná, tak si dejte pozor, ať vás přijíždějící vůbec pustí ven z Pece.


K PŘEČTENÍ: Za východem slunce na Sněžku
 

Kapacita lanovky může být větší, ale navyšovat se nebude

 
Podle lanovkářů by kapacita lanovky šla navýšit. Lanovka by mohla jezdit rychleji a do kabinky pro 4 lze posadit lidí 6. Nicméně ochránci přírody hned v úvodu jednání o výstavbě nové lanovky (trvala skoro 25 let) zanesli regulaci počtu přepravených lidí lanovkou na vrchol. Kvóta je 2 500 lidí / den. Podle KRNAPu se na Sněžce za den vystřídá 10 000 lidí (pěších a lanovkářů dohromady).  Umíte si představit, jak se na ten relativně malý špičatý vrchol vlezou? Stará lanovka během své 63leté „služby“ přepravila na vrchol na 7,3 mil lidí a kapacita nové kabinky zůstane stejná.
 
Krkonoše jsou v současnosti nově objevovaná „Amerika“, jako mnohá další česká místa. Spousta lidí se vzhledem k situaci ve světě a Evropě vůbec bojí vyjet do zahraničí, a tak hledá cesty ke krásám Česka. Jen kdyby u toho ještě víc zapojili své vlastní fyzické síly, bylo by to mnohem lepší!

Foto: Archiv Chrrr & WOK©outdoor

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner