REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

360° panorama, dejte svým fotkám nový rozměr

04.08.2016 |Kuba Vondrášek | Běhání, Cyklistika, Horské kolo, Turistika a treking, Expedice, Další sporty

Možná jste zachytili Projekt 360, který nedávno do virtuálních sítí vypustila firma Mammut. Tento projekt mapuje výstupy na ty nejznámější vrcholy celého světa v takzvané virtuální realitě, neboli ve sférických panoramatech. Díky tomu si tak můžete vystoupit například na Everest, Mont Blank, Eiger, Matterhorn či amerického El Capintána v pohodlí vašeho křesla.

Opačný pohled na sférické panorama


Reálnému výhledu a s ním spojenému zážitku se samozřejmě nic nevyrovná. Nebyla by ale paráda, kdyby jste mohli přátelům místo klasických fotek z dovolené v poměru 3:2 ukázat něco víc. Proč si také nevyfotíte krásné 360° panorama, které mnohem lépe podbarví vaše vyprávění z cest.
 

Stačí obyč foťák


Teď si asi říkáte, že byste si museli koupit drahé vybavení a to by vám pak na dovolenou nezbyly peníze, takže byste mohli fotit tak akorát váš obývák. Naštěstí to není pravda. Na pěkné panorama vám stačí jakékoliv zařízení co umí dělat fotky. Samozřejmě, že profesionálové používají drahé foťáky a speciální objektivy, ale my se přece nechceme focením živit.Panorama z Houpáku vytvořené v Zoneru

Panorama dnes umí fotit kdejaký mobil či foťák. Bohužel tyto fotky vypadají jak špageta a ve výsledku na nich není nic vidět. Problém je totiž v otevírání fotografie. Když totiž otevřete fotku jako každou jinou, tak se ji počítač snaží vecpat celou na monitor. Samozřejmě si ji můžete přiblížit, ale to pořád není ono. Proto je potřeba program, který umí fotku otevřít jako panorama, nebo dokonce panorama vytvořit z jednotlivých fotek.
 

PŘEČTĚTE SI: Stone balancing

 
Takových programů je spousta. Já například používám online program dermandar.com, který vaše panorama nahraje i na internet a vy ho pak můžete jednoduše sdílet či vkládat do stránek. Do programu stačí jen nahrát fotky, ze kterých chcete udělat panorama a on už se o všechno postará sám. Samozřejmě u takovéhoto automatu musíte počítat sem tam s nějakou chybkou a výsledný produkt už nemůžete upravovat.

Jak na to


Jděte na místo, které chcete fotit. Stoupněte si tak abyste měli co nejlepší výhled. Vemte do ruky foťák a začněte fotit. Koukněte se do hledáčku a vyfoťte první fotku. Zkuste si zapamatovat odkud kam jste fotili. Další fotku vyfoťte tak, aby se z části překrývala s tou první. To je velmi důležité, je dobré si třeba zvolit nějaký výrazný objekt, na který se budete soutředit tak, aby byl na obouch fotkách. Takto pokračujte dokud nezachytíte vše co chcete na panoramatu mít. Pokud budete dělat 360°, nezapomeňte aby se překrývala i první a poslední fotka. Čím širší úhel záměru má váš objektiv, tím to budete mít snazší. Tyto fotky už jen nahrajete do programu a je hotovo.


Panorama z Jindřichovy skály automaticky vytvořené v Dermadar.com (všiměte si drobných chyb)

Pokud chcete svá panoramata vylepšit je dobré používat sofistikovanější programy. Pěkné panorama například zvládne oblíbený program na úpravu fotek Zoner Photo Studio. Když vám ani to nebude stačit a chtěli byste vytvořit opravdu pořádné sférické panorama, které si můžete prohlížet ve dvou osách, tak si stáhněte program Hugin, který je plně zdarma.

S takovými panoramaty pak můžete začít i vydělávat. Například na serveru 360cities.net, který shromožďuje virtuální prohlídky z celého světa a zprostředkovává jejich prodej.

Foto: Brdyaktivne.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner