Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Deštivá premiéra Běhej Lesy v Brdech

25.07.2016 |Běhej Lesy | Běhání, Trail running

Zase jedna rekapitulační tiskovka, tentokrát z Brd: Sluníčko, hromy, blesky, pořádná bouřka a nakonec zase slunečné počasí. Premiéra Behěj lesy v Brdech nabídla tisícovce běžců unikátní zážitek ve všech směrech a ukázala to nejkrásnější z míst, kam se ještě před několika měsíci nesmělo.

Na území, kde kdysi trénovali vojáci, střílelo se z tanků, a kam doskakovali vojenští parašutisté, se v sobotu uskutečnila premiéra závodu Běhej lesy Brdy. Tisíc běžců se proběhlo v krásné brdské přírodě přes hráz Padrťských rybníků, hlubokými lesy i přes mokřady a bažiny. Přesně ve 13 hodin odstartovaly dětské závody. V pěti oddělených startech vyrazili na start nejprve ti starší a zaběhli si 1 km dlouhou trasu. Benjamínci a mladší žáci vyběhli hned po nich a čekala je trasa na 500 metrů.

Dospělí závodníci vyrazili na trať symbolicky za výstřelu brokovnice, o který se postaral ředitel Vojenských lesů a statků pan Ing. Josef Vojáček a ředitel divize Hořovice, pod které spadá i území Brd, pan Ing. Petr Švadlena. Běžci se vypravili nejdříve na trať o délce 22 km a jen patnáct minut po nich i ti z 11km trasy. Nejprve je potrápilo velké dusno, nakonec se v průběhu závodu zatáhlo a většina závodníků dobíhala do cíle za silného ale přijemného deště.

Mistři světa, reprezentanti

Do cíle na 11km trasy doběhl jako první Jan Procházka, mistr světa v orientačním běhu z roku 2012, který absolvoval závod v čase 00:36:24 a své kolegy nechal dvě minuty za sebou. „Běželo se mi moc krásně. Musím říct, že mě hodně táhl předjezdec na elektrokole. Zvolil super tempo, takže jsme si spolu užili super závod,“ řekl v cíli spokojený vítěz. Na stříbrné pozici doběhl Tomáš Hudec a třetí doběhl Zbyšek Lhota, vítěz závodu z Karlštejna a Lednice, který průběžně vede tabulku Lesů pán na krátkých trasách. Mezi ženami doběhla na prvním místě Ivona Rejsková s časem 00:45:23. Tereza Měchurová doběhla do cíle o minutu a půl později. Pomyslnou bronzovou medaili vybojovala Barbora Kožnarová, která se zároveň radovala z třetího místa v týmové soutěži Tandem, ve které si zaběhla ve dvojici společně s Jiřím Kozubíkem.

Jedenáctikilometrový závod si zaběhla i Ilona Burgrová, česká reprezentantka v basketbalu, která se svým týmem vybojovala stříbro na Mistrovství světa v roce 2010. „Parádní závod a bylo to skvělé vkročení do letní přípravy. Díky moc všem organizátorům, fanouškům a spoluběžcům, kteří mě zvesela předbíhali. Všichni byli úžasní a skvěle pozitivně naladěni,“ říká Ilona. Mezi závodníky se objevila také Jitka Bartoníčková, bývalá česká sprinterka, která reprezentovala Českou republiku v závodech na 400 metrů a ve štafetových závodech 4× 400 metrů společně například s Denisou Rosolovou nebo Zuzanou Hejnovou. „Vzhledem k tomu, že jsem před dvěma lety ukončila kariéru, tak si už užívám právě takové pohodové závody. A mnohem radši si zaběhnu v přírodě jako například tady v Brdech,“ řekla Jitka.

V závodě na 20 km proťal cílovou pásku mezi muži jako první Michal Hochmut v čase 01:15:50, který si udržel nad druhým Lukášem Kubričanem více jak tříminutový náskok. Třetí se umístil Tomáš Mocek. Mezi ženami doběhla do cíle první Svatoslava Kacířová v čase 01:28:46. Stříbro vybojovala Eliška Korbášová a na třetím místě se umístila Lenka Smutná Polachová.

Seriál Běhej lesy pokračuje už 13. srpna závodem Běhej lesy Bílá v srdci Beskyd, na kteýr zbývá už jen 100 startovních čísel. Do závodu se registrujte na www.behejlesy.cz.