REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

DOPING… Fenomén vrcholového sportu.

19.07.2016 |Chrrr. | Běhání, Cyklistika, Běžkování

DOPING, to slovo zná snad každý, ale opravdu víte, oč běží? Včera vydala WADA (World AntiDoping Agency) prohlášení ohledně závěrů vyšetřování podezření na manipulaci se vzorky ruských sportovců při ZOH v Soči. Mělo se jednat o státem organizovaný doping ruských sportovců a WADA doporučuje vyřadit Rusko z OH v Riu, a to včetně zákazu vstupu ruských státníků na hry. Rozhodnutí je teď na MOV. Politickými důsledky vyřazení nebo nevyřazení Ruska z Ria se zabývat nebudeme, ale mrkneme se na problematiku dopingu jako takového…
 


Kde se vzalo slovo „doping“? Ve Vlámštině DOOP označuje povzbuzující odvar z bylin a kořínků, který v 17. století pili kolonisté v Novém Amsterdamu. V jazycích jihovýchodní Afriky slovo DOP znamená druh pálenky používaný jako povzbuzující prostředek při náboženských obřadech. A konečně roku 1889 bylo v anglickém slovníku definováno slovo DOPING, a to jako směs opia a narkotik určená pro koně. Jedná se tedy o látky nebo metody, které mají napomáhat ke zlepšení výkonnosti sportovce. Problém je ale v tom, že zatím neexistuje látka, která by jen zvyšovala výkonnost (chápejme jako fyziologickou kapacitu člověka; výkonnost samozřejmě lze zvyšovat tréninkem, ale jen do toho okamžiku, kdy nastane určitý fyziologický strop) nebo tréninkový proces. Všechny látky dopingového charakteru současně nějakým způsobem ovlivňují metabolické procesy a funkce organismu. Tyto změny mohou být nepatrné a reverzibilní, ale mnohdy se jedná o poškození vážné, trvalé a dokonce i fatální.
 

Použití dopingu nejenže tedy pošlapává principy „fair-play“ a etiky sportu, ale především je spojeno s nebezpečím rizika poškození zdraví jedince.
 
Sport je důležitým preventivním prostředkem, který chrání nejvíce ohroženou skupinu lidí – mládež a dospívající – před experimentováním a případně následným zneužíváním drog. Nabízí kvalitní využití volného času a podporuje proces učení. O jeho léčebných účincích ani nemluvě. Bohužel však vrcholový sport může hrát v drogové problematice opačnou roli. Nejen, že sami sportovci touží vítězit a být nejlepší, ale také jsou k lepším výkonům tlačeni svými marketingovými, komerčními či mediálními závazky. A tak snadno podlehnou a vezmou klidně i drogu. Však v počátcích dopingu se používaly tvrdé drogy (heroin, kokain, strychnin, opium, atd.) k utlumení bolesti – bolesti při tréninku či závodě.
 

Po olympiádě v Londýně se rozhořely debaty o „čistotě“ některých sportovců. Někteří dopingovou zkouškou neprošli a nebyli na start soutěží připuštěni, některým byl doping prokázán až posléze. Jen pro oživení paměti připomeňme mladičký čínský plavecký zázrak – Jie Š'-wen, která poslední bazény svých polohovek plavala na úrovni M. Phelpse. U ní se žádný doping neprokázal, avšak vyvstaly debaty o genovém dopingu. Ale vítězné koulařce Ostapčukové byly v těle nalezeny anabolické steroidy.
 

Odpovědnost za doping nese vždy sportovec! 
 

Sportu by povolení dopingu neprospělo!


Silniční cyklistika je propírána pořád a ze všech stran: famóznímu Lanci Armstrongovi byly odebrány všechny jeho tituly, které získal v letech 1999 – 2005 na Tour de France, a to poté, co sám oznámil, že se dál již hájit proti dopingovému nařčení nebude. O cyklistech se všeobecně ví, že bez podpůrných látek prostě takové výkony, jaké při Tour de France, Giro de Italia apod. podávat prostě nelze. Na druhou stranu Roman Kreuziger čelil obvinění z abnormálního výkyvu v jeho biologickém pasu, avšak tuto bitvu vyhrál a byl očištěn. Takových názorů nejdeme spoustu i na jiné sportovní disciplíny: „Myslím si, že ve vrcholovém sportu se dopovalo vždy a dopovat se vždy bude. Otázkou je, jak se k tomu bude stavět společnost,“ říká Martin Raufer, šéfredaktor cyklomagazínu Velo a bývalý aktivní sportovec. Proto se nabízí otázka, zdali by nebylo lepší doping ve sportu legalizovat a nechat na každém sportovci, ať si se svým zdravím naloží, podle svého uvážení. „Pokud by byl doping legalizován a povolen, pak by ale začal být enormně drahý a tudíž by nebyl vrcholový výkon dostupný všem. Ještě větší roli by hrály peníze, zájmy sponzorů a tak podobně. Takže by se okruh potenciálních favoritů v každém sportu velice zúžil, a proto by se mělo proti dopingu neustále bojovat,“ dodává Raufer. 
 
A co si o dopingu myslíte vy? Příště se podíváme i na jednotlivé druhy dopingu…

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 932 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner