REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

MS horských kol 2016 v Novém Městě na Moravě

28.06.2016 |Chrrr. | Cyklistika, Horské kolo

Dnes, v úterý 28. 6. 2016 oficiálně začíná MS horských kol 2016, které hostí Nové Město na Moravě. Podle slov hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka je „šampionát o to důležitější, že se v této cyklistické olympijské disciplíně odehraje na území Česka historicky poprvé.“ Navíc si pan Běhounek je jistý, že „zkušenosti, které pořadatelé sportovních podniků ve Vysočina Aréně mají, jsou spolu s vysokou mírou odpovědnosti i nadšení pro věc zárukou úspěšného průběhu akce.“ Takže se určitě máte na co těšit!
 

aroslav kulhavý
Foto: Bike Vysočina


Co se bude dít?

 
V rámci MS se těšte na dvě mistrovské disciplíny, a to XCO – Cross-country Olympic a XCE – Cross-country Eliminator. XCO asi netřeba představovat, ale disciplína XCE ještě v podvědomí úplně být nemusí, i když mezi závody SP je zařazena již od r. 2011. Právě v Novém Městě na Moravě se jela jeho tehdejší premiéra. O co běží? Pravidla ji vykládají následovně:
 
„Cross-country Eliminator (XCE) je společný krátký, dynamický vyřazovací závod otevřený pro všechny závodníky. Délka trati musí být mezi 500–1000 m. Trať musí být 100% sjízdná. Možnost vytvoření přírodních či umělých překážek (schody, stromy, mosty, dřevěné konstrukce…). Trať by měla mít jednokolejné úseky s možností vyhnutí a s maximálně jedním otočením ne více než o 180 stupňů. Startovní a cílový prostor musí být oddělen.


Do vyřazovacích rozjížděk postupuje dle časů z kvalifikace nejlepších 32 jezdců (8x4) nebo 36 jezdců (6x6). Dva nejrychlejší jezdci z každé rozjížďky postupují do semifinále. A následně do finále (velké / malé).

Úterní program není pro diváky nikterak zajímavý, je věnován inspekcím UCI a tréninkům závodníků. Na středu jsou ale naplánovány první mistrovské výstřely. Vše vypukne v 16:30 kvalifikací XCE. Jednotlivé rozjížďky odstartují v 18:00. Po skončení závodů (20:00) bude následovat slavnostní ceremoniál. A ve 22:00 se můžete těšit na zahajovací ceremoniál MS 2016. Trať eliminatoru je v těsné blízkosti stadionu Vysočina Arény.
 

Pozvání na MS 2016 do Nového Města na Moravě

Ve čtvrtek v 18:00 odstartují do boje o světové tituly týmové štafety, přičemž štafeta je smíšená (muž a žena elite, muž junior a muž do 23 let). Štafety budou závodit na tratích připravených pro XCO. Pátek bude patřit XCO juniorek (15:00) a juniorů (17:00). V sobotu se můžete těšit na XCO mužů do 23 let (11:00) a žen elite (15:00). V neděli se nejprve představí ženy do 23 let (11:00) a v 15:00 muži elite. Samozřejmě, že po každém závodě následuje slavnostní ceremoniál.
 

Že nechcete být jen diváci?

 
Pokud si chcete MS 2016 užít i aktivně, pak se můžete těšit na spoustu doprovodných akcí, i závodních. Tradičně nebude chybět MTB Maraton na 31, 50 anebo 80 km. Nezapomeňte, že jste na Vysočině a že už nějaký den prší, takže to bude zaručeně stát za to a bude to takové malé maratonské XC. Maratonci se na své tratě vydají v pátek v 9:00 ráno. V 9:20 odstartují padesátkaři a o 10 min později ti, co jedou 31 km. Organizátoři na webu deklarují: „Osmdesátka objíždí ze všech stran nejvyšší horu Žďárských vrchů Devět skal. Je náročná, ale není to jen nahoru a dolů, jak by se na první pohled mohlo zdát. Její trasa kopíruje nejkrásnější úseky, technické pasáže a lahůdky Vysočiny.“ Startuje se přímo ve Vysočina Aréně, cíle je na louce vedle sběrného parkoviště.


Jak trénuje Nino Schurter? 
 
Komu se zdá maraton nuda, měl by vyrazit na MTB Night Race, který je na programu v sobotu. Startuje se v 21:15 ve Vysočina Aréně na stadionu a jede se za umělého osvětlení 40 min + 1 kolo. Jestli chcete startovat, tak si pospěšte – maximální počet závodníků je 500. Pro ty, co mají raději singl treky, je připravené MTB Rally, kdy můžete v průběhu čtvrtka vyzkoušet různé úseky singlové části Vysočina Arény. Ve čtvrtek a v pátek bude probíhat také testování horských kol, tzv. Bike Test Fest. A samozřejmě je pamatováno i na děti, jejichž závodu Mistrovství dětí a mládeže je vyhrazený pátek 1. července.

Určitě se nikdo nudit nebude. Tratě pro XCO a XCE budou připravené znamenitě, jak se na Nové Město na Moravě sluší a patří a také dokonale prověří připravenost všech závodníků. Stejně tak budou prověřeni i amatérští závodníci při doprovodných závodech. Organizátoři podle Twitteru očekávají 50 tisíc diváků. Veškeré info hledejte na webu MS 2016 a aktuality pak na Facebooku.

Jaký byl SP v Novém Městě na Moravě roku 2015?Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner