REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak nastavit sezení v kajaku

23.06.2016 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Sezení je tou nejdůležitější proměnou v rovnici o ovládání lodi. Síla vesla se do lodi přenáší skrz havlinku (plastová podkova, ve které je zasazeno veslo), která je pevně spojená s lodí. Ale u pádlování se energie přenáší z pádla na loď skrz jezdce. Proto je důležité, aby vše pasovalo jak má a nikde nebyly žádné vůle, které pohlcují vynaložené úsilí.

Správné sezení v lodi


Než se ale pustíme do nastavení sezení, musíme si připomenout, jak se má v kajaku správně sedět. Sedíme vzpřímeně v mírném předklonu, žádné hrbení. Hlava je v prodloužení páteře a oči sledují směr jízdy. Kolena jsou rozepřená o bok lodi, kam je tlačí chodidla opřená o nožní opěrky. Paty jsou u sebe.


K udržení správného posedu nám slouží různé opěrky, kterými jsou moderní kajaky vybaveny. Bez těchto opěrek se sice dá také jezdit, ale moc dlouho to nevydržíš. Navíc pořád někam popojíždíš a po každé větší vlnce se musíš v lodi srovnat.

Sedíme rovně, koukáme kam jedeme


Úplně tím nejdůležitějším jsou nožní opěrky, o které se opírají chodidla. U většiny kajaků tuto funkci zastávají takzvaná zrcadla, která jsou přišroubovaná přímo k lodi a dají se lehce nastavit. Některé kajaky mají místo zrcadel ve špici pěnu, která je sice lehčí, ale špatně se nastavuje, takže svou loď většímu kamarádovi nepůjčíte.PŘEČTĚTE SI: Ježdění ve skupině na divoké vodě


O zrcadla by se měly opírat špičky nohou a to tak, aby byly lehce propnuté a bez jakékoliv vynaložené síly ti tlačily kolena do boků lodi. Pokud je opěrka příliš daleko, musíš do špiček tlačit a to ti ubírá síly. Když je zase moc blízko, tlačí ti na nárty a za chvíli budeš mít křeče. Některé opěrky jsou již tvarované do šikma tak, že podpírají chodidlo v celé délce.

Koleno rozepřené o loď, stehenní opěrka drží nohu na místě


Další opěrky, které je třeba nastavit, jsou kolenní a stehenní. Kolena jsou zapřená buď v těchto opěrkách, nebo přímo o skořepinu lodi. Ve druhém případě je dobré, aby byla loď v tomto místě polstrovaná, abyste si kolena neotlačili. Stehenní opěrky slouží k tomu, aby kolena nevypadávala ze své pozice, například při eskymování. Opěrky by měly přiléhat na vnitřní stranu stehen a tlačit směrem ke kolenům. Musí ale umožňovat bezpečné opuštění lodi ve stavu nouze.

Jak zlepšit rychlost nebo obratnost


Sedačka by měla zadek a boky dobře obepínat a pasovat přesně na milimetr. Jen tak totiž docílíš toho, že loď bude správně reagovat na tvůj sebemenší pohyb. Proto je dobré si vylepit boční opěrky pěnou, přesně na svou postavu. Při vylepování ale nezapomeň na to, že na sobě budeš mít vodácké oblečení, tak aby ses tam vešel.PŘEČTĚTE SI: Než nasednu na vodu


Důležité je také správné nastavení pozice sedačky. To totiž bývá hlavní příčinou toho, že loď nechce poslouchat. Sedačka se dá posouvat v podélné ose kajaku. Zpravidla k tomu slouží šrouby pod límcem v úrovni boků. Pokud je sedačka vepředu, loď je rychlá, ale málo točivá. Naopak když je sedačka hodně vzadu, loď je obratná ale pomalá. Na nastavování sedačky musíš hodně opatrně, je to hra o centimetry. Před jakoukoliv manipulací je dobré si fixem označit původní pozici.

V poslední řadě, ale o to důležitější, se dostáváme k zádové opěrce. Kvalitnější sezení mají zádovou opěrku rychle nestavitelnou pomocí ráčen nebo provázku, takže si jí stáhneš před každou jízdou. U levnějších typů sedaček se nastavuje zádová opěrka zezadu, takže se musí nastavit ještě před nasednutím. To ale ničemu nevadí.

Zádová opěrka podporuje bederní lordózu


Zádová opěrka by měla podpírat bederní lordózu a usnadňovat tak vzpřímené sezení v lodi. Povolená opěrka zad ti sice umožní na první pohled pohodlný posed jak na gauči, ale v této rozvalené pozici jsou tvé záběry neefektivní a vysilující, což pocítíš i na Vltavě z Vyšáku. Ve vzpřímené pozici vydržíš pádlovat mnohem déle.

Špatný posed kajakářky v zeleném kajaku


Závěrem bych si dovolil ještě pár rad pro začátečníky. Ti si většinou půjčují kajaky od známých nebo z půjčovny. Když si takový kajak půjčuješ, trvej na tom, aby byl vybaven nožními opěrkami a zádovou opěrkou. Ty jsou totiž pro pohodlné a technicky správné ježdění nesmírně důležité.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner