REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak se zlepšit na kajaku? Jezděte bez pádla.

09.06.2016 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Jsem zastáncem toho, že polovina úspěchu na vodě je umět správný záběr ve správnou chvíli. Abyste ale tento záběr využili, musíte mít dobré základy. Když pak spojíte všechno dohromady, budete jezdit přesně a bez námahy.


Jednou z technik pro rozvoj takzvaného citu pro vodu je i jízda bez pádla. Děti na soustředění ježdění bez pádla vždy hodně baví a je to zároveň skvělá průprava dříve osvojených technik. A co všechno vlastně jízdou bez pádla rozvíjíme?


Správný náklon a souhra s lodí


Hlavním cílem tohoto cvičení je naučit se správné náklony. Takový správný náklon musí být přesně načasován a ve správném rozsahu. Když máte v ruce pádlo, můžete drobné nedostatky náklonu snadno zachránit vylehnutím. Bez pádla ovšem tuto záchrannou brzdu nemáte, a tak musíte udělat náklon na první pokus.


PŘEČTĚTE SI: Ježdění ve skupině na divoké vodě


S náklony souvisí i další dovednost, kterou jízda bez pádla rozvijí, a tou je souhra s lodí. Abychom dali správný náklon, musíme cítit, kde se loď nachází a co se s ní děje. K tomu nám slouží takzvaná propriorecepce, neboli smysl, který nás informuje o poloze těla. My jsme pak schopní koordinovat své tělo v proměnlivém prostoru. Když se nemůžeme spolehnout na pádlo, musíme více vnímat informace, které přichází z proprioreceptorů ve svalech a přizpůsobit tomu své pohyby.

Nájezd do vracáků


Proto je důležité, abychom byli v lodi správně napasovaní a cítili každý její pohyb. Pokud v lodi sedíme volně, informace o změně polohy lodi je opožděná a zkreslená prostorem mezi tělem a lodí. Na jakoukoliv reakci je už tedy pozdě.

Využij sílu proudu


Při jízdě bez pádla se také naučíme využívat sílu proudu a správně číst vodu, což je na řece nesmírně důležité. I když se vám to s pádlem v ruce může zdát, vodu prostě nepřeperete. Proto se ji raději naučte využívat. Bez pádla se rychle naučíte, který váleček vás zastaví, a který naopak ne. Kam vás odsadí jaká vlnka a jak se správně svést po roládě, abyste se moc nenadřeli.

Výjezd s malým válečkem


Jak na to


Dobrá, tak už víme, proč je dobré jezdit bez pádla, ale nesmíme si zapomenout říct jak na to, aby bylo vše bezpečné a účelné.

Pro trénink bez pádla je dobré zvolit si nějaký slalomový kanál, který známe, a který je relativně bezpečný. To znamená, aby proud zbytečně netlačil na překážky a aby bylo dno pokud možno hladké.


PŘEČTĚTE SI: Než nasednu na vodu


Dále je nutné, abyste se nebáli toho, že si zaplavete. Konec konců, kdo neplave, jezdí pod své možnosti a i plavání je dobré si občas potrénovat. Proč je dobré nebát se při tréninku plavat, se dočtete zde. Samozřejmě velkou výhodou je, když umíte zvedat bez pádla. Dobré je také, mít s sebou kamarády, kteří vám pochytají materiál.

Level 2 bez pádla a bez šprajdy


Kanál si nejdříve projeďte s pádlem a vyzkoušejte si přejezdy a lajny, které pak budete zkoušet bez pádla. Když už vám to půjde, nechte pádlo na břehu. První jízdu si jen tak sjeďte kanál rovně, abyste zjistili, jak se řídí loď rukama a získali trochu jistoty. Pak už se pusťte do zastavování ve vracákách, přejezdů a podobně. Nebojte se toho. I zdánlivě nemyslitelné kousky, jako přejezd hlubokého válce, jdou bez pádla hravě zvládnout. Chce to jen zkoušet a za chvíli to půjde samo.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner