REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kde se dá v Česku ještě zabloudit?

05.05.2016 |Kuba Vondrášek | Běhání, Cyklistika, Horské kolo, Orientační sporty, Turistika a treking, Běžkování, Expedice, Další sporty

Asi se nad názvem článku podivujete. Proč bych jako měl chtít bloudit? Odpověď na tuhle otázku je vskutku jednoduchá. Tak jako v posilovně trénuje svoje svaly, tak blouděním trénujete svůj smysl pro orientaci. Už v době kdy Homo habilis (člověk zručný) vzal do ruky poprvé kámen a uvažoval nad ním jako nad nástrojem, začaly naše zvířecí smysly odumírat. Viděli jste snad někdy zajíce, který zabloudil?


Tak jako Jeníček a Mařenka si značili cestu drobečky, tak si člověk začal značit i své stezky. Nejprve různými záseky a kamennými mužíky, později začal používat ukazatele a mapy. Tím posledním hřebíkem do rakve lidského orientačního smyslu je GPS. Lidé dnes už jen tupě následují šipky na displeji a ani nevědí, jestli jdou na sever nebo na jih. Protože k tomu  nesledují okolí, jsou ve chvílí vybití baterie úplně v …


Ti, co se s tímto faktem nehodlají smířit (ostatní je většinou nazývají dobrodruhy), vyjíždí za blouděním do cizích krajů plných vysokých hor a neprostupných džunglí, aby opět zažili ten svíravý pocit v žaludku, když zjistí, že cesta vypadá nějak jinak než by měla a ta skála co měli minout, tu není. A pak si řeknou ten krutý, tedy vlastně veselý fakt. Zabloudili jsme!


Česká posilovna orientačního smyslu


No jo, ale jak takový pocit zažít v naší civilizované české kotlině? Vždyť je to tu samá vesnice, samá silnice a navíc ty všudypřítomné turistické značky, které se vám furt snaží vnutit nějakou cestu. Do toho všeho vám ještě zavolá operátorka, která vám líbezným hláskem oznámí, že váš hovor je monitorován a jestli vám může položit pár otázek. No prostě hrůza. Vzpomínáte si ještě na tuhle reklamu?Ano, i taková místa se ještě dají najít a dokonce i u nás. Jedním z posledních míst, kde si můžete pořádně zabloudit, je nově otevřené CHKO Brdy. Tyto kopce poskytují opravdu skvělé zázemí pro kvalitní bloudění.
 


Křižovatky tady vypadají jedna jak druhá, všude dokola smrkový les a nikde žádná stavba. Navíc KČT ještě nestihlo udělat propracovanou síť turistických stezek. Jen na vteřinku přestanete dávat pozor, a pak si říkáte: „ A teď, babo, raď!” Když navíc vyrazíte ve všední den, tak tu nepotkáte ani živáčka, takže vaše bloudění nabývá opravdu těch pravých rozměrů. I já, ač jsem brdský rodák, tady čas od času zabloudím.


Jak z toho ven?


Než začnete propadat panice a hledat v kapse svůj telefon s GPS, na chvilku se zastavte a zkuste to vyřešit hezky postaru. Nejprve se vraťte na poslední místo, o kterém jste věděli kde je a zkuste to znovu. Pokud to nepomůže, vyrazte přímo za nosem po jedné cestě. Ona vás určitě někam dovede, ale pozor, pokud už jste v pokročilém stádiu GPS degenerace, může se vám stát, že budete chodit v kruhu, potom už vám nezbývá nic jiného než následovat nějaký potok, který vás z toho vymotá.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner