Jak na kolo z bazaru?
21.04.2016 |Kuba Vondrášek | Cyklistika, Horské kolo
„Prodám rok starý trail bike v perfektním stavu. Ježděný holkou jen svátečně. Najeto 300 km. Původní cena 130 000 teď za 40 000.” No nezní tato nabídka lákavě? To bych byl přece hlupák, abych to nekoupil! Vždyť je to skoro nové a navíc za ty peníze. No jo ale skutečnost může být trochu jiná…
Dnešní hitech kola jsou mnohdy dražší než auto a pro mnohé cenově nedostupná. Proto si své kolo vybírají na bazaru. Na internetu lidé nabízejí spousty ojetých kol a dá se mezi nimi najít to pravé, ale mnohem snazší je trefit se vedle. Proto na koupi kola příliš nepospíchejte a až si to své vyberete, důkladně si ho prohlédněte.
Jak zkontrolovat technický stav
To že je kolo hezky nablýskané ještě neznamená, že je v perfektním technickém stavu. V první řadě si důkladně prohlédněte rám. Takové poškození rámů se mnohdy nedá opravit a navíc ohrožuje vaše zdraví. I sebemenší trhlinka se časem může změnit na prasklinu. Rám je nejvíce namáhán v oblasti hlavové trubky a středu. Těmto místům proto věnujte zvýšenou pozornost.
Dále na kole zkontrolujte všechno, co se hýbe, jestli se to náhodou nehýbe jinak než má. Vůli v hlavovém složení odhalíte tak, že zabrzdíte přední kolo a za řídítka taháte dopředu a dozadu. Zkontrolujte také, jestli se řídítka hladce točí. Podobně ověřte, zda není vakl ve středu – zapáčíte klikami. U celoodpružených kol zkontrolujte i přepákování a vůbec všechny čepy na kole i samotné uchycení kol.
Zvláštní pozornost si zaslouží také tlumení. Jeho případná oprava je totiž velmi nákladná. Důkladně si prohlédněte kluzáky, jestli na sobě nemají nějaké oděrky. Prohlédněte si i gufera, aby nebyla popraskaná a zpuchřelá. Pořádně s tlumením zapumpujte, čímž zjistíte, že má hladký chod a netahá olej.
Samozřejmostí je i kontrola řazení. Sedněte na kolo a projeďte ho. Vyzkoušejte každý převod. Řazení musí být rychlé a hladké. Žádné přemačkávání páček. Nenechte se odbít tím, že je kolo jen špatně seřízené. To vůbec nemusí být pravda. Nezapomeňte prohlédnout jednotlivé zuby, aby nebyly zohýbané. Řetěz můžete zkontrolovat měrkou, jestli není vytahaný, ale s největší pravděpodobností stejně bude. Záleží na stáří kola. Řetěz se hold občas musí vyměnit.
U brzd zkontrolujte destičky. Pokud prodejce udává, že má kolo málo najeto, tak jaktože jsou destičky slítaný na kov? Prohlédněte si i kotouče, zda už nemají vyryté drážky. To že jsou pokroucené, nejlépe zjistíte, když s kolem zatočíte.
V neposlední řadě si prohlédněte i ráfky aby nebyly naražené. Roztočte kolo a přiložte k němu prst. Kontrolujte, jestli je mezera mezi prstem a kolem stále stejná. Projděte také všechny dráty, aby nebyly povolené.
Na co si ještě dát pozor?
Pokud je kolo v perfektním stavu, můžeme přistoupit ke koupi, ale i tady pozor. Ověřte si původ kola. Požadujte doklady o pořízení a záručák. Koupíte-li kradené kolo, vystavujete se velkému riziku, že o něj přijdete a to bez náhrady i když jste ho koupili v dobré víře, jak se v zákoníku udává.
Sepište s prodávajícím kupní smlouvu se všemi náležitostmi. Jména, bydliště, čísla občanek atd. Nezapomeňte i jasně identifikovat předmět koupě. Uvést přesný název kola barvu a číslo rámu. Pokud by kolo bylo přeci jen kradené, je tato smlouva vaším jediným důkazem o vaší nevině.
Co dodat závěrem? Vybrat si kolo na bazaru opravdu není jednoduché, ale když si dáte pozor, ušetříte opravdu hodně peněz. Nebojte se poprosit zkušenější kamarády o pomoc. Já sám jim vděčím za super kup.
‹ Zpět
Související zážitky
Související články
15.03.2018
Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?
13.03.2018
Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!
08.02.2018
Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky
Nejnovější články