REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak na kolo z bazaru?

21.04.2016 |Kuba Vondrášek | Cyklistika, Horské kolo

„Prodám rok starý trail bike v perfektním stavu. Ježděný holkou jen svátečně. Najeto 300 km. Původní cena 130 000 teď za 40 000.” No nezní tato nabídka lákavě? To bych byl přece hlupák, abych to nekoupil! Vždyť je to skoro nové a navíc za ty peníze. No jo ale skutečnost může být trochu jiná…


Dnešní hitech kola jsou mnohdy dražší než auto a pro mnohé cenově nedostupná. Proto si své kolo vybírají na bazaru. Na internetu lidé nabízejí spousty ojetých kol a dá se mezi nimi najít to pravé, ale mnohem snazší je trefit se vedle. Proto na koupi kola příliš nepospíchejte a až si to své vyberete, důkladně si ho prohlédněte.


Jak zkontrolovat technický stav


To že je kolo hezky nablýskané ještě neznamená, že je v perfektním technickém stavu. V první řadě si důkladně prohlédněte rám. Takové poškození rámů se mnohdy nedá opravit a navíc ohrožuje vaše zdraví. I sebemenší trhlinka se časem může změnit na prasklinu. Rám je nejvíce namáhán v oblasti hlavové trubky a středu. Těmto místům proto věnujte zvýšenou pozornost.


PŘEČTĚTE SI: Bike'n'Boulder – Rychlebské stezky


Dále na kole zkontrolujte všechno, co se hýbe, jestli se to náhodou nehýbe jinak než má. Vůli v hlavovém složení odhalíte tak, že zabrzdíte přední kolo a za řídítka taháte dopředu a dozadu. Zkontrolujte také, jestli se řídítka hladce točí. Podobně ověřte, zda není vakl ve středu – zapáčíte klikami. U celoodpružených kol zkontrolujte i přepákování a vůbec všechny čepy na kole i samotné uchycení kol.

Zkontrolujte kluzáky a gufera


Zvláštní pozornost si zaslouží také tlumení. Jeho případná oprava je totiž velmi nákladná. Důkladně si prohlédněte kluzáky, jestli na sobě nemají nějaké oděrky. Prohlédněte si i gufera, aby nebyla popraskaná a zpuchřelá. Pořádně s tlumením zapumpujte, čímž zjistíte, že má hladký chod a netahá olej.

Samozřejmostí je i kontrola řazení. Sedněte na kolo a projeďte ho. Vyzkoušejte každý převod. Řazení musí být rychlé a hladké. Žádné přemačkávání páček. Nenechte se odbít tím, že je kolo jen špatně seřízené. To vůbec nemusí být pravda. Nezapomeňte prohlédnout jednotlivé zuby, aby nebyly zohýbané. Řetěz můžete zkontrolovat měrkou, jestli není vytahaný, ale s největší pravděpodobností stejně bude. Záleží na stáří kola. Řetěz se hold občas musí vyměnit.


PŘEČTĚTE SI: Rituály a pověry ve sportu


U brzd zkontrolujte destičky. Pokud prodejce udává, že má kolo málo najeto, tak jaktože jsou destičky slítaný na kov? Prohlédněte si i kotouče, zda už nemají vyryté drážky. To že jsou pokroucené, nejlépe zjistíte, když s kolem zatočíte.
V neposlední řadě si prohlédněte i ráfky aby nebyly naražené. Roztočte kolo a přiložte k němu prst. Kontrolujte, jestli je mezera mezi prstem a kolem stále stejná. Projděte také všechny dráty, aby nebyly povolené.


Na co si ještě dát pozor?


Pokud je kolo v perfektním stavu, můžeme přistoupit ke koupi, ale i tady pozor. Ověřte si původ kola. Požadujte doklady o pořízení a záručák. Koupíte-li kradené kolo, vystavujete se velkému riziku, že o něj přijdete a to bez náhrady i když jste ho koupili v dobré víře, jak se v zákoníku udává.

Číslo rámu bývá pod středem


Sepište s prodávajícím kupní smlouvu se všemi náležitostmi. Jména, bydliště, čísla občanek atd. Nezapomeňte i jasně identifikovat předmět koupě. Uvést přesný název kola barvu a číslo rámu. Pokud by kolo bylo přeci jen kradené, je tato smlouva vaším jediným důkazem o vaší nevině.

Co dodat závěrem? Vybrat si kolo na bazaru opravdu není jednoduché, ale když si dáte pozor, ušetříte opravdu hodně peněz. Nebojte se poprosit zkušenější kamarády o pomoc. Já sám jim vděčím za super kup.
 

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner