REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Pořádné zážitky? Pošlete děti na horolezecký tábor!

Promo Lezecké kurzy

27.04.2016 |Lezecké kurzy | Lezení

Snem většiny dětí je někam lézt, dobýt vrchol, být pověšený na laně nebo být horolezec jako známá jména, která dobývají Mount Everest a další osmitisícovky. Přitom splnit dětem podobné přání není až tak složité, jak by se na první pohled mohlo rodiči nehorolezci zdát. Řešením je přihlásit dítě na horolezecký tábor. Přestože táborů je dnes na výběr velká řada, od skautských, jazykových, nebo tematických od honby za mamutem až po rychlé šípy, tak největší zážitky dětem dopřejete na táboře horolezeckém.
 

Lezecké soustředění ve Frankejuře, leze Míša, foto: MáraS


S kým jet na Lezecký tábor?


Největší nabídku a zkušenosti s různými dětskými tábory, soustředěními a podobnými akcemi, má Lezecké centrum Ruzyně. Mimo to, že na stěně celoročně probíhá mnoho pravidelných kroužků, kurzů, tréninků a příměstských táborů, tak právě o letních prázdninách je možné si vybrat z velké škály lezeckých akcí jak na stěně, tak především v přírodě. Akce jsou rozděleny dle věku i výkonnosti. Nicméně na všech se o vaše děti budou starat zkušení certifikovaní instruktoři s mnohaletými zkušenostmi z podobných akcí.
 

Tomáš na táboře na Kozelce, foto: Mára S.

Tomáš na táboře na Kozelce, foto: Mára S.

Jaké jsou druhy táborů a co se na nich dělá?


Základní druhy táborů jsou 3: Příměstský tábor, lezecký tábor a soustředění. Nejvíce oblíbené mezi dětmi jsou klasické tábory. Ty jsou pořádány v zázemí horské chaty kus od skal s velmi pestrým každodenním programem. Děti jsou rozděleny do 4 týmů, které po celý čas tábora soutěží v celotáborové lezecké hře. Běžný den je rozdělen tak, že dopoledne polovina dětí hraje tematické hry na louce nebo v lese, učí se lezecké techniky a dovednosti na zemi a druhá polovina dětí je s instruktory ve skalách, kde lezou. Po obědě se děti vymění, a ti co lezli si jdou hrát. Tábor je určen pro děti, které mají s lezením ideálně nějakou, byť jen malou, zkušenost. Šikovní začátečníci jsou vítáni také. Základy se rychle naučí během prvních dní. Vedle celotáborové hry nechybí ani noční bojovka a tradičně nejoblíbenějším dnem je lanový den, kdy připravujeme lanové překážky, lanovku, lanové houpačky a další srandy.
 

Tábor Kozelka, foto: Mára S.

Tábor Kozelka, foto: Mára S.

Příměstský tábor


Máte-li na lezení nebo tábor vyhrazeno jen pár dní, nebo potřebujete zábavu pro děti pouze přes pracovní část dne, vhod vám přijdou příměstské tábory. Ty se odehrávají přímo v Praze na stěně v Ruzyni, kde mají děti zábavný program po celý den. Hlavní náplní je samozřejmě lezení a to jak na laně na vysoké stěně, tak na nízké bouldrovce nad matracemi.  Vedle lezení hrajeme i spoustu her, skáčeme na trampolíně, koupeme se v bazénku, nebo se honíme za míčem. Takže pokud potřebujete udat děti pouze přes den, respektive nabídnout jim velmi zábavný program, pak příměstské tábory jsou jasná volba. Na příměstské tábory je možné přihlásit i mladší děti, které by ještě celotýdenní pobyt ve skalách nezvládly.


 

Na skále v plném počtu, Kozelka, foto: Mára S.

Na skále v plném počtu, Kozelka, foto: Mára S.

Soustředění


Pro zkušené lezce je zde soustředění. Tam je už důraz kladen na lezení a rozvoje lezeckých technik i lanových technik a  především pohyb v přírodě a ve skalách. Zde si už méně hrajeme a více času, takřka celý den, trávíme lezením. Pro soustředění se nám osvědčila německá Frankenjura s nepřebernými možnostmi lezení ve všech obtížnostních stupních.
 

Jenda v širočině, foto: Mára S.

Jenda v širočině, foto: Mára S.

Budujeme zdravý vztah k přírodě a k pohybu


Všechny tábory jsou zaměřené na lezení, avšak nelze lézt po celý den, takže máme čas i na další atrakce. Všechny jsou však propojené myšlenkou budovat v dětech zdravý a kladný vztah k přírodě a k pohybu. Učíme děti lezecké etice a hodnotám, které jsou s lezením a horolezectvím dlouhodobě spojeny a na nichž lezení stojí. Je to především úcta k přírodě, dodržování psaných i nepsaných pravidel, kamarádství, důvěra a odvaha. Nejen tyto hodnoty si děti uvědomují, když mohou strávit několik dní zavěšeni na lanech ve výškách jištěni pod dozorem instruktora rukama svého kamaráda.
 

Lezení na věže, Kozelka, foto Mára S.

Lezení na věže, Kozelka, foto Mára S.

Co nesmí na žádném táboře chybět?


Určitě to je celotáborová hra, v rámci které děti mezi sebou zdravě soutěží, avšak vždy v duchu kamarádství, které k lezení patří. V rámci dílčích her se naučí spoustu skvělých vychytávek s lany, uzly, lanové techniky a spoustu dovedností, které pak pravidelně v životě využijí. V průběhu lanového dne si děti užijí dlouhou kladkovou lanovku, proplétání se lanovými překážkami, slackline nebo na laně zavěšený přeskok přes imaginární soutěsku. Večer nechybí táborák, opékání špekáčků a chlebů a pro ty nejodvážnější i noc pod širákem. V rámci odpočinkového dne se projdeme po okolí a díky zajímavým rozcvičkám se děti seznámí se základními technikami správného protažení a péče o tělo, založené na správném strečingu a józe.
 

Bojím se, že se budu o dítě bát


Michal na táboře na Kozelce, foto: Mára S.

Michal na táboře na Kozelce, foto: Mára S.

Tak to opravdu nemusíte. Akce je zajištěna zkušenými licencovanými instruktory, kteří nejsou jen dobrými lezci se zkušenostmi ze skal a hor, ale především jsou dobrými instruktory, kteří umí pracovat s dětmi. Na Lezecké stěně Ruzyně probíhají dětské kurzy každý den a během půl roku nám projde rukama přes 300 dětí. Takto to na Ruzyni běží už mnoho let, takže zkušenosti s prací s dětmi, budování zdravých pohybových návyků a především radosti z lezení máme mnoho.

Zaujala-li vás možnost dopřát dětem opravdu nevšední zážitek a přihlásit ho na lezecký tábor, neváhejte se podívat na bližší informace na těchto stránkách Lezeckekurzy.cz a případně se klidně přijďte podívat či vyzkoušet lezení přímo do lezeckého centra.

Team Lezeckého centra Ruzyně

lezeckekurzy.cz

lezeckekurzy.cz

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner