REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Účast na AR pouze z hecu by se měla zakázat

Rozhovor s ortopedem Jiřím Fundou

17.10.2013 |OVP | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Turistika a treking, In-line, Plavání, Extrémní závody, Triatlon, Běžkování, Lyže a snowboard, Bruslení, Další sporty

Foto: Archiv JF

Pražský sportovec, který ještě nezavítal do ortopedické ambulance sportovce a doktora Jiřího Fundy, je buď neskutečný klikař, protože nikdy neměl žádné vážnější zranění pohybového aparátu, nebo neskutečný smolař, že mu o něm ještě nikdo neřekl. Nejen Pražáci, ale i sportovci ze vzdálenějších míst často váží cestu na dobříšskou polikliniku, aby se dočkali kvalitní péče i přátelského přístupu, tak odlišného od chování personálu na některých úrazových odděleních – rozhodně se nedočkáte zpruzelého výrazu „co nám lezete na pohotovost, když to nemáte ani zlomené“. To spíš přátelského vyzvídání, jestli závod, při kterém jste se zranili, stál aspoň za to. 

Obecně je sport považován za zdravou činnost. Platí to i o vrcholovém sportu? Existuje nějaká hranice (například vyjádřitelná počtem odtrénovaných hodin), případně liší se „zdravost“ sport od sportu? 

Mylná tvrzení o nezdravosti sportovní aktivity mají svůj původ v možném poškození pohybového aparátu, pro transportní systém je pohybová aktivita bezesporu prospěšná. Poškození pohybového aparátu nelze pojímat čistě mechanicky jako například podle počtu naběhaných kilometrů či odtrénovaných hodin. Takováto hranice ani nemůže existovat, neboť každý sportovec má originální vlastnosti a z toho vyplývající různou toleranci fyzické zátěže. Samotná sportovní aktivita zásadně neškodí, škodí úrazy – významná poranění či mikrotraumata. Proto je častý výskyt poškození pohybového aparátu u kontaktních sportů (kopaná), silových sportů (vzpírání), ale i sportů využívajících větší než obvyklý rozsah kloubního pohybu (gymnastika). Naopak sporty typu běžeckých aktivit v různých variacích (včetně běhu na lyžích), plavání nebo cyklistika mají výskyt deformačních změn kloubů končetin či páteře minimální a lze je z ortopedického hlediska vřele doporučit.
 
Jaké nejčastější chyby, které negativně ovlivňují jejich zdraví, sportovci při tréninku dělají?

Nejčastější chyby poškozující pohybový aparát jsou zásadně tři. První bývá nedostatečné rozcvičení a následně na konci tréninku zanedbávaný strečink a vyklusání. Děje se tak někdy z důvodu neznalosti, někdy z důvodů časových. Druhou chybou je náhodné sportování bez logického tréninkového plánu, kdy zátěž není navazující, takže může dojít k přetížení pohybového aparátu. Toto je důležité ohlídat zejména u sportující mládeže. Zátěž musí být postupná, odpovídající možnostem dětského organizmu. Třetí chybou bývá zanedbávání regeneračních procedur a podceňování úlohy doplňkového sportu, který je důležitý z hlediska  psychického odpočinku od hlavní sportovní aktivity, hlavně však z důvodu zapojení jiných svalových skupin a pohybových stereotypů.
 

Foto: Helena Hudečková

Foto: Helena Hudečková

Ve své ordinaci se setkáváte také se sportovci, kteří párkrát do roka vyrazí na závody typu adventure race, tedy několikadenní non-stop závod, který kombinuje různé sporty. Závodníci ujedou na kole, uběhnout, upádlují na kajaku atd. stovky kilometrů a třeba tři noci vůbec nespí. Pro koho jsou závody typu AR ze zdravotního hlediska nebezpečnější – pro sportovce, kteří jich absolvují několik do roka a jsou trénovaní, nicméně tak extrémní zátěž jejich pohybový aparát zatěžuje dost nadměrně, nebo pro lidi, kteří se rozhodnou takový závod jet v podstatě z hecu, aniž by s podobnou zátěží měli jakékoli zkušenosti? 

Vhodnost závodů typu AR je z hlediska lékařského přinejmenším diskutabilní, neboť dlouhodobá zátěž bez možnosti odpočinku včetně spánku s sebou přináší nejen extrémní fyzické strádání, ale především možnost úrazu. Z tohoto hlediska je i pro dobře připraveného jedince takovýto podnik rizikový, pro rekreační sportovce či úplné nesportovce zcela nevhodný, účast pouze z „hecu“ by se měla zakázat, startující by měli prokázat určitou výkonnost.

Foto: Helena Hudečková

Foto: Helena Hudečková

Máte nějakou obecnou radu týkající se snad nejběžnějšího zranění běžců, tedy vyvrknutého kotníku, pro ty šťastlivce, kteří se s ním ještě nesetkali? Jak se stavíte k otázce preventivně tejpovat nebo naopak nedat kotníku žádnou možnost polevit a během v obtížném terénu ho posilovat? 

Podvrtnutí hlezna je bezpochyby nejčastějším a obávaným poraněním běžců. Tejpování jako prevence úrazu by se mělo provádět vždy tam, kde vzhledem k nerovné podložce lze úraz očekávat. Při běhu na rovném terénu (cesta, silnice, dráha) u jedinců, kteří ještě nikdy podvrtnuté hlezno neměli, není tejpování nutné. U začátečníků je však vzhledem k zatím malé adaptaci na zátěž statisticky šance i zde větší, takže tejpování vhodnou technikou určitě zpočátku neuškodí.  Po prodělaném poranění při případné nestabilitě je metodou volby ortéza, kotníková bota či operační řešení.

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner