REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

03.04.2018 |outfanatic.com | Běhání, Přírodní terény, Venkovní fitness

Slezli jste před týdnem z lyží, a sice se vám nechce válet šunky doma, ale do klasického běhání se vám moc nechce? Na následujících řádcích se vám pokusím poradit, jak tohle přechodné období, kdy běhání moc bolí, překonat… Ale běhu se úplně nevyhneme, na druhou stranu budete připravenější na různé více boje!
 


Oč běží? Běh a síla.

 
Trénink by se mohl nazvat kombinovaným tréninkem anebo prostě běh se sílou. Nejdřív se podíváme na jednodušší variantu tréninku: vezměte si tmavší oblečení a vyběhněte někam do přírody. Ze začátku běžte např. 20 min. Po 20 min si vyhlídněte pěkné místečko a zaklekněte do kliku nebo lehněte na leh-sedy nebo cokoliv jiného (kliky vzad o lavičku, výstupy na pařez…) a posilujte např. 10 min. Po skončení posilování zase vyběhněte. Za dalších 20 min běhu opět hurá na posilování. Na poprvé doporučuji otočit 3 série, však ono to bude hod a půl práce. Během nikam nepospíchejte, však chcete tělo připravit na letní zátěž a vytrhnout jej ze zimní letargie pohodového lyžování, ne.



V dalších trénincích můžete intervaly běhu a síly modifikovat: např. 15 + 10 min nebo 30 + 15 min, prostě jak se vám bude chtít, je to jen a jen na vás. Variabilita tréninku je důležitá, aby organismus měl dostatek nových podnětů pro zlepšování se. Pokud běháte okolo nějakých dneska moderních woroutových hřišť, využijte pro posilování i těchto koutků.
 

běhej v pohodě



Kombiňák

 
Kombinovaným tréninkem jsme vždycky nazývali „hrátky“ na relativně malém prostoru – např. lyžařský stadion nebo 300–500 m dlouhý okruh v lese. Podél cesty si dopředu určete stanoviště a přesný program posilování na nich. Kromě síly můžete zahrnout různé skoky, poskoky, žabáky nebo i sprint, opět to záleží jen na vás. Jeden okruh můžete klusat s posilováním a podruhé jej běžet středním tempem bez posilování. Později pak klidně můžete zařadit i závodní tempo.
 

PŘEČTĚTE SI: Uzel na tkaničky, který se nerozváže

Musím říct, že mě tyhle tréninky vždycky moc bavily a baví. Běhání rychle uteče, je to pestré a člověk si dá do těla, ani neví.
 

nedři jako kráva



Proč na jaře raději pomaleji?

 
Pokud se ptáte proč na jaře běhat pomalu, tak je to z důvodu fyziologického. Nemluvím teď samozřejmě k atletům, kteří už začali závodit, ale k těm, pro koho je stěžejní zimní období a jaro mají jako strat do nového přípravného období. Když budete ze začátku běhat pomaleji, dovolíte organismu připravit se na vytrvalostní výkony, a to tak, že zekonomičtí práci srdečního svalu – zbytní stěnu levé komory, aby bylo schopno na jeden stah vypudit víc krve na jednou. Proto také vytrvalci mají nízké klidové tepy. Pokud budete od začátku někam spěchat a běhat rychle, pak se snadno dostanete na výkonnostní plato, které se bude překonávat těžko…

A ptáte se, proč si brát tmavé tričko? Protože, když budete dělat leh-sedy v bílém, tak ho nedoperete!

hurá na start


 

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner