REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Evropské dálkové trasy

31.03.2016 |Kuba Vondrášek | Turistika a treking

Lákalo by tě vyrazit na dálkový pochod napříč Evropou, ale nechce se ti složitě plánovat, kudy půjdeš, jak navázat jednotlivé úseky a na co zajímavého se po cestě podívat? Proto můžeš využít jednu z 12 Evropských dálkových tras, které ti plánování značně usnadní.

Ukázka značení v Česku


Tyto trasy vytyčila Evropská asociace turistických klubů a tvoří je přes 57 000 značených cest. O značení se stará vždy turistický spolek dané země a tomu odpovídá i kvalita jednotlivých značení. V Čechách jde o klasické turistické značky, které jsou na rozcestích doplněné označením trasy v barevné směrovce rozcestníku. Z Kréty mám naopak zkušenost, že je celá cesta značena žlutými štítky s číslem konkrétní trasy. Kupodivu je zde značení velmi kvalitní, co se týká četnosti i provedení. Na nekonečných kamenných pláních určitě oceníte železné tyče, které vás navedou tím správním směrem.


Dalo by se očekávat, že Česko bude pro svou výhodnou polohu v srdci Evropy a vynikající turistické značení, které nám závidí po celém světě, hlavní křižovatkou těchto dálkových cest. Ve skutečnosti tomu tak bohužel není. Českem totiž prochází pouze dvě (E3 a E10) z celkových 12 tras a další dvě (E6 a E8) jen okrajově zasahují v pohraničí. Sousední Rakousko pak protíná celkem 5 tras a Německo dokonce 9.

Autor: Maximilian Dörrbecker

Od východu k západu po E3 a od severu k jihu po E10


Dálková trasa E3 spojuje pobřeží Černého moře v Rumunsku s pobřežím  Atlantiku ve Španělsku. Celá trasa měří 6 950 km a prochází 11 státy (Španělsko – Francie – Belgie – Lucembursko – Německo – Česko – Polsko – Slovensko – Maďarsko – Bulharsko – Rumunsko). Českou republikou prochází přes hory u severních hranic od Krušných hor přes Labské pískovce, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Beskydy.

Stáhněte si: Trasa E3 v gpx.

Trasa E3
Autor: scinkk

Trasa E10<br>Zdroj:cykloserver.cz

Trasa E10
Zdroj:cykloserver.cz

Trasa E10 jde z Finska přes německou Rujanu, Čechy, Rakousko. Dále pokračuje přes Itálii a Francii, ale tento úsek ještě není vyznačený. Konec trasy je opět ve Španělsku. Dlouhá je celkem 2 880 km. V Čechách spojuje města Varnsdorf – Česká Lípa – Doksy – Mělník – Roudnice nad Labem  – Praha – Karlštejn – Dobříš – Orlík nad Vltavou – Zvíkov – Písek – Týn nad Vltavou – Hluboká nad Vltavou – České Budějovice – Zlatá Koruna – Český Krumlov – Frymburk – Lipno nad Vltavou – Vyšší Brod – Studánky. Tato trasa je ovšem na dvou místech přerušena a to v úseku Mělník – Roudnice nad Labem a v Praze je mezi Trojou a Zbraslaví.

Stáhněte si: Trasa E10 v gpx.


Ukázka značení
Autor: Kuba Vondrášek

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 931 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner