REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Krkonošský survival 2016: Jaký byl?

29.03.2016 |Krkonošský Survival | Běhání, Orientační sporty, Orientační běh, Turistika a treking, Extrémní závody, Běžkování

Pokud nemohli obyvatelé Jindřichova u Jablonce nad Nisou 18. března před půlnocí spát, mohli v lesích nad vesnicí vidět asi 150 lidí s čelovkami, jak pobíhají, zdánlivě zmateně, sem a tam. V deset večer totiž odstartoval prolog Krkonošského survivalu. Závodu, kterému byl Českou asociací extrémních sportů udělen statut Mistrovství ČR v zimním přírodním víceboji. Pro úplnost je třeba dodat, že každý ročník tohoto závodu je jiný. Jiný prostor závodu, rozdílný počet kontrol, jiné doplňkové disciplíny. Navíc žádná z kontrol není povinná, stejně jako i disciplíny.
 


Aby téměř padesát tříčlenných týmů od sebe při dalších postupech krajinou příliš „neopisovalo“, organizátoři je zkusili rozdělit (úspěšně) hned na startu. Bylo na ně připraveno 8 různých způsobů, jak oběhnout 4 kontrolní body. Pro všechny se stejným převýšením a uběhnutou vzdáleností mezi nimi. 
 

Po absolvování prologu se všichni rozeběhli do lesů směr Krkonoše. A cestou sbírali body za nalezené kontroly, kterých bylo letos 40. Bodová hodnota kontrol se pohybovala mezi 100 a 500 body. Během noci většina závodníků proběhla přes Černostudniční hřeben. Mohli se dostat např. k rozhlednám Slovanka, Nisanka, Bramberk, Černá studnice, Maják Járy Cimrmana či Špičák u Albrechtic. Nebo také na vyhlídky Terezínka, Šulíkova skála nebo Bílá skála nad Rejdicemi.
 
Od 8. hodiny ranní potom mohli začít s tzv. bejkárnou (pana ředitele). Kdy bylo nejdříve třeba přebrodit prudce tekoucí Jizeru a následně se cvaknout na lano, sledující (a několikrát křížící) nejdříve potok a poté několik skalek. Pro nejrychlejší tým „práce“ na 9 minut, pomalejší zde strávili dvojnásobek času. Ti největší pohodáři na bejkárně pobyli třikrát déle.
 


Odtud pak ty z týmů, které stále cítily dostatek energie, pokračovaly přes Čertovu horu k Mumlavě na kraji Harrachova, kde měly mezi 9. a 12. hodinou příležitost odstartovat na měřený asi 26km úsek na běžkách. Z cíle této etapy bylo možno poslat běžky do cíle. Ale pouze za předpokladu, že tam týmy dorazily do 15:00. Což se podařilo pouze devíti týmům z 25, které na běžky odstartovaly. Z celkem 48 týmů, které přivezly autobusy do zmíněného Jindřichova. Někdy je obtížné z mapy odhadnout, jak dlouho bude třeba ke zdolání plánovaného úseku. Přestože většina trasy byla pro běžky dobře upravená, první úsek dal zabrat. Zdolat na úzké cestě 350 výškových metrů (z celkových 970 na trase) trvalo většině týmů výrazně déle, než původně čekaly. Stejně tak výstup ke kontrole u Vosecké boudy a následný sjezd.
 
Další disciplínou, za kterou bylo možné získat body navíc, byl „skok do studny“, na kterou bylo možné nastoupit od 13 hod. Jednalo se o pěší „časovku“ na zhruba 1,5 km vzdušnou čarou s tím, že cíl se nacházel v areálu zříceniny Nístějka. Měření času končilo dotykem dna studny všemi členy týmu. 
 


Poslední disciplína, trochu orientační a trochu dovednostní, proběhla u skály asi 2 km před cílem. Letos pouze 2 týmy dostaly penalizaci za pozdní příchod do cíle na horské chatě Kara v limitu (18:00). Přišly tak bohužel o velký počet bodů. Celkovými vítězi Krkonošského survivalu a Mistry republiky se stali členové týmu BlackHILL / EPO. V kategorii mix zvítězil tým Fénix multisport a v ženách byly nejlepší Drticoolky.
 
A pro zajímavost: druhý tým v cíli (tedy tým s druhým nejvyšším počtem bodů - Salomon/Suunto-Sevenpoint2.com) urazil 121km a nastoupal více než 5 200 výškových metrů. Na závěr připojujeme, že organizátoři survivalu připravují na první listopadový víkend, též na horské chatě Kara, noční MTB orienťák dvojic – Cyklon.
 

Foto: Krkonošský surivval

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 934 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner