REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak správně jistit – 1. díl

29.03.2016 |MáraS | Lezení

Lezení zažívá obrovský boom. Lezecké stěny se plní stále novými a novými nadšenci do lezeckého sportu. Jen někteří si do začátku vezmou instruktora, takže celkem často lze vidět až bizardní ukázky, jak NEjistit. Bohužel i staří mazáci často jistí jak čuňátka. Jde o bezpečnost a také o pohodu u lezení, a to jak tu fyzickou (nemusím se s jističem prát o lano), ale i psychickou (lézt s vědomím toho, že můžu spadnout). Nebudu tady rozepisovat jak strčit lano do jistítka, ale pokusím se popsat v několika bodech, jak pohodově a bezpečně jistit. Takže jak na to?


 

Jak správně jisit?


 

Partner check - než začnu lézt

Partner check - než začnu lézt

Partner check


Vše začíná tím, že před samotným lezením by se měl lezec a jistič zkontrolovat. Pokud se tato kontrola neopomene, eliminuje se obrovský potenciál v dělání chyb. Stačí jedna sekunda. Je uzel správně uvázán? Má jistič zamčenou karabinu, lano v jistítku správným směrem a vše správně zacvaknuté? Zatáhnout za lano, uzel dobrý, jistitko dobrý, pak teprve lezeme.


Jistič by si měl před tím, než lezec začne lézt, vytáhnout dostatek lana, aby to vyšlo na cvaknutí 1. presky. Častým nešvarem je dát si jistítko na lano metr od lezce a po dvou krocích se divit, že nejde lézt dál, případně zbrzdit lezce už při cvakáni první presky. Fajn je odhadnout i směr cvakáni a mít lano připravené tak, aby se do něj lezec nezamotal.

 

Spotování

Spotování

Chytání


Není to nic jiného, než že stojíte pod lezcem a jste připraveni usměrnit jeho případný pád na zem ve chvíli, kdy ještě není lano cvaknuté v presce. Cvička může smeknout kdykoliv a pokud bude jistič kecat, nedávat pozor a lezce nezbrzdí, neusměrní, případně nesrovná v letu na zem, tak si muže v lepším případě jen odrazit paty, v případě pádu na záda ublížit i více. Zároveň to celé dá lezci dojem, že může jističi věřit, dává pozor a povzbudí ho to do lezení.






 


Cvakání 1. presky, jistič stojí bokem u stěny, nehrozí pád na lano.

Cvakání 1. presky, jistič stojí bokem u stěny, nehrozí pád na lano.

Kde a jak stát?


Jednou z nejčastějších chyb je postavení jističe. Jistič stojící 4 m od stěny, mající lezce mezi první a druhou preskou, koleduje lezci o nepříjemný pád. Lezec těsně před cvaknutím 2. presky padá a co se stane? V horším případě lezec padá obkročmo na natažené lano přímo na choulostivé partie. V lepším případě se o lano chytne jen nohou a hodně nehezky se spálí pod kolenem. A že se to na tomto místě hojí dost špatně. Zároveň u jističů lehčí váhy hrozí, že pád neudrží a lezec spadne až na zem a jistič stržen lanem je mrštěn proti stěně. Obzvláště veselý by byl scénář kombinace všeho výše zmíněného.

Správné je tedy stát blízko stěny, lehce bokem od lezce (ne přímo pod ním), pomáhat lezci s vymotáváním se z lana a být ve střehu. Blízko stěny je vhodné stát alespoň do cvaknutí 3. presky.
 

Cvakání druhé, jistič stále u stěny

Cvakání druhé, jistič stále u stěny

Chodit, chodit a chodit


Není nic otravnějšího, než u každého cvakání čekat na podání lana od jističe, případně se s ním o lano přetahovat. U cvakání nesmí lezce nic brzdit a řešení není mít velký průvěs. Že nestíháte tak rychle tahat lano z jistítka? To asi nikdo. Stačí se u jištění hýbat a chodit. Lezec nabírá lano na cvaknutí, jistič udělá 2 kroky směrem ke stěně a tím krásně podá lezci lano. To samé platí o dobírání. Lezec křičí z posledních sil „dober“ a jistič v tu chvíli začíná nebezpečně šermovat rukama a snaží se utáhnout lano v jistítku. V tom spěchu mu může i vypadnout lano z ruky a co by se stalo, kdyby vysílený lezec sedl do lana právě v ten moment? Přitom úplně stačí opět udělat 2 kroky dozadu a lezec může odsednout v půl sekundě.
 

Správné jištění

Správné jištění



Občas stačí málo a díky špatnému jištění je malér. Jindy zase stačí maličkost a poleze se vám hned pohodlněji. Pár rad výše zmíněných vám snad poslouží k větší lezecké pohodě. Rady jsou cílené především pro lezení na umělé stěně. Venku je celá problematika ještě daleko složitější. Nicméně tam se předpokládá obecně větší znalost a zkušenost, což bohužel ne vždy je pravidlem.

Výborné instruktážní video od Petzlu o jištění:

Zpět




Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 928 lidí)

Poslední inzeráty

Parťák

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno


Banner