REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rituály a pověry ve sportu

08.02.2018 |Kuba Vondrášek | Lezení, Bouldering, Voda a lodě, Paragliding, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking, Běžkování, Expedice, Ferraty

Sedím s vodáky nad pivem, když se mě kamarádka zeptá: „Povídáš si se svojí lodí?” s odpovědí neváhám ani vteřinku: „No jasně, ty ne?” Do debaty se postupně zapojují všichni přísedící a já se dozvídám, že většina na svou loď také mluví a to zejména v případě, kdy s ní vlastní chybou najedou například na ostrý šutr. To se pak musíte lodi řádně omluvit.

Eva Samková,
Zdroj: https://www.facebook.com/Eva-Samkova-323562281003618/


Možná si teď říkáte, že jsme na nejlepší cestě k Chocholouškovi, když promlouváme s věcmi, ale mně to zas tak divné nepřipadá. Sport je prostředí, kde se nacházíte pořád v určité nejistotě, ať už jde o závodní výsledek nebo vaše zdraví. Proto se nemůžeme divit, že je to prostředí plné pověr a především rituálů.


Já osobně o sobě vím, že jsem hodně pověrčivý a bez řádného rituálu se prostě neodrazím od břehu, ale nejsem žádná výjimka. I profesionální sportovci jsou známí svými rituály. Například Roger Federer je velmi pověrčivý na číslici 8, proto mu vedle kurtu vždy stojí osm lahví.

Roger Federer
Zdroj: wikipedia.org

Rituály ovšem nemusíme hledat tak daleko. I v Česku máme známé pověrčivce. Svým rituálem se asi nejvíce proslavila snowboardiska Eva Samková, která nenastoupí do závodu bez toho, aby měla pod nosem namalovaný typický knírek. A světe div se, ono to asi funguje. Teď by se hodilo zaklepat na dřevo, aby tomu tak bylo i nadále. Navíc to Evě dodává image, která je pro sportovce, taky důležitá.


PŘEČTĚTE SI: Co by měla obsahovat cestovní lékárnička


Velmi rituálním prostředím je také horolezení v těch nejvyšších horách na zemi. Obyvatelé Himaláje jsou navíc velmi věřící, a proto je i ze slušnosti vhodné dodržovat jejich tradice. Horolezci si proto musí před výstupem zaplatit mnicha, který jím uspořádá obřad puja (pudža). Jde o rituál, kdy se recitují mantry a přináší se objeti. To celé může trvat i hodinu.
Když mi kamarád promítal fotky tohoto rituálu před výstupem na Manaslu, okomentoval to takto: „Já tomu sice moc nevěřím, ale troufni si to neudělat, když se chystáš do zóny smrti.”

Je to nesmysl, ale přeci to funguje


U některých všeobecně známých pověr se dá najít vysvětlení. Například rozbité zrcadlo nosí smůlu po sedm let, protože tak dlouho na něj dříve museli šetřit. Při výrobě zrcadel se totiž používalo stříbro a to jeho výrobu značně prodražilo. Není proto divu, že maminky varovali děti dovádějící ve světnici, že když rozbijí zrcadlo, přinese jim to smůlu a nejspíš i pár facek.

Everest
Foto: Jody McIntyre

Dobrá to je zrcadlo, ale jak nám to pomůže ve sportu? Sportovec se před výkonem nachází ve velmi stresové situaci, která působí na jeho mysl a ta následně na sportovní výkon. Hovoříme o takzvaných předstartovních stavech. V těchto stavech je důležité správně naladit mysl sportovce. Někteří potřebují povzbudit jiní zase uklidnit. K tomu může výborně pomoci rituál, kterým si k sobě nakloníte vyšší síly. Odevzdáte tak své starosti jiné moci a můžete se plně soustředit na svůj výkon.

Profesor Wiesman zjistil ve studii z roku 2003, že lidé kteří věřili, že jim něco přinese štěstí, byli opravdu šťastnější. Není se čemu divit. Vždyť placebo efekt je jasně dokázaný a je jedno, jestli si dáte pilulku nebo vám budou kamarádi držet palce. Stačí jen věřit. Věř a víra tvá tě uzdraví. Navíc to je zadarmo, tak proč to nezkusit, že?


PŘEČTĚTE SI: Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách


Ani takový talisman pro štěstí není na škodu. V momentu kdy máte tento talisman u sebe, víte, že v tom nejste sami. Pocit sounáležitosti vás tak dokáže uklidnit a vy předvedete to nejlepší co ve vás je a to nejenom pro sebe, ale i pro své blízké.

V hloubi duše samozřejmě vím, že černá kočka, co mi přeběhla přes cestu, můj život nikterak neovlivní, ale proč to pokoušet. Raději přejdu na druhý chodník a s pocitem, že já jsem tu pánem situace si tak přinesu kousek toho štěstíčka.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

03.04.2018

Jaký trénink na jaro? Běh a síla jsou super

15.03.2018

Kde brát energii pro výkon a jak rychleji regenerovat?

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 921 lidí)

Poslední inzeráty

Surfskate v Praze

parťačka na sportovní aktivitu

Spolulezkyni

Kolo Praha -> Brno

sebeobrana


Banner